Марокко судитиметься з розслідувачами, які заявили, що спецслужби країни шпигували за Макроном

Влада Марокко в четвер, 22 липня, подала позов за наклеп проти організацій Forbidden Stories та Amnesty International — вони заявили в спільному з низкою ЗМІ розслідуванні, що спецслужби Рабата стежили за високопоставленими політиками світу через шпигунську програму ізраїльської компанії NSO Group.

Про це повідомляє France Info.

Як заявив юрист Олів’є Барателлі, який представляє інтереси влади Марокко в цій справі, країна хоче «пролити якнайбільше світла на брехливі звинувачення» Forbidden Stories та Amnesty International, в яких «немає ані натяку на конкретні й очевидні докази».

Рабат також стверджує, що розслідування мало на меті «розхитати ґрунтовні дипломатичні відносини між Марокко та Францією». Перше засідання в судовій справі призначене на 8 жовтня; очікується, що суд триватиме близько двох років.

Про що йдеться?

18 липня 17 авторитетних ЗМІ опублікували спільне розслідування про те, як влада низки авторитарних країн роками мала можливість стежити за журналістами, активістами та політиками за допомогою шпигунського програмного забезпечення Pegasus, яке постачала ізраїльська компанія NSO Group.

Під час розслідування з'ясувалося, що програмне забезпечення поставляли розвідувальним агентствам, правоохоронним службам і військовим з 2016 року. Програма дозволяє отримувати доступ до повідомлень, фотографій та електронних листів, записувати дзвінки, а також таємно активувати мікрофони.

За даними авторів матеріалу, це програмне забезпечення могло бути використано для перехоплення даних з телефонів людей зокрема в Азербайджані, Бахрейні, Угорщині, Індії, Казахстані, Марокко, Мексиці, ОАЕ, Руанді та Саудівській Аравії.

У переліку жертв опинилися понад 50 тисяч людей. Серед власників мобільних номерів, які були ймовірними цілями для стеження, журналісти знайшли номери дипломатів, лідерів країн та інших топпосадовців із 34 країн. Серед них був і номер президента Франції Емманюеля Макрона.

Наявність номера у базах не означає, що смартфон намагалися інфікувати або успішно інфікували Pegasus. Водночас це вказує на те, що клієнти NSO визначили ці номери для можливих спроб стеження. Журналісти зазначили, що, ймовірно, номер Макрона додали до переліку у 2019 році на замовлення спецслужб Марокко.

За даними джерела Reuters, після публікації розслідування Макрон змінив свій телефонний номер задля «додаткової безпеки». Джерело додало, що фактів шпигунства за французьким президентом у Єлисейському палаці не виявили.

21 липня в Марокко «рішуче засудили фейкову, масову та зловмисну медіакампанію» щодо нібито стеження за політиками, а звинувачення щодо себе назвали «неправдивими» та «необґрунтованими». Окрім того, там звернулись до розслідувачів та їх прихильників із закликом надати будь-які матеріальні та речові докази на підтримку своєї «сюрреалістичної історії».

Ізраїльська компанія NSO Group, яка нібито і постачала шпигунське програмне забезпечення Pegasus, також оприлюднила офіційну заяву, де вказала, що розслідування журналістів «сповнене помилкових припущень і непідтверджених теорій».