США прослуховували Ангелу Меркель та інших європейських політиків. Допомогла їм у цьому розвідка Данії — ЗМІ

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель у Берліні, Німеччина, 10 листопада 2020 року
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель у Берліні, Німеччина, 10 листопада 2020 рокуAP/Markus Schreiber

Агентство національної безпеки США (АНБ) шпигувало за канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель, іншими посадовцями Німеччини, а також за політиками зі Швеції, Норвегії та Франції. А допомагала у цьому Служба військової розвідки Данії.

Про це йдеться у спільному розслідуванні DR, SVT, NRK, Süddeutsche Zeitung, NDR, WDR та Le Monde.

Упродовж декількох місяців журналісти зустрічалися з дев'ятьма різними джерелами, які мали доступ до секретної інформації розвідки Данії.

Так, данська спецслужба провела внутрішнє розслідування щодо партнерства з АНБ. За дослідження були відповідальні чотири хакери та аналітики спецслужб, які працювали «у глибокій таємниці». Висновки керівництву передали у 2015 році.

Розслідування стосувалося операції, яка отримала назву «Операція Данхаммер», коли американська спецслужба шпигувала за європейськими політиками за допомогою данських інтернет-кабелів.

Згідно з інформацією журналістів, у 2012-2014 роках спецслужби шпигували за канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель, ексміністром закордонних справ Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром (наразі президент), ексміністром фінансів Німеччини Пеером Штайнбрюком.

Також прослуховували політиків з Франції, Швеції та Норвегії — їхні імена джерела не розкрили.

«Це політики з таких сфер, у яких спецслужби зазвичай зацікавлені», — сказав співрозмовник видання.

Американська спецслужба за допомогою телефонних номерів збирала інформацію про комунікацію політиків, яка проходить через підводні інтернет-кабелі до Данії та назад. АНБ перехоплювала все, що пов'язано з номером телефону, зокрема, текстові повідомлення та телефонні розмови.

В Агентстві національної безпеки США та Службі військової розвідки Данії відмовилися від офіційних коментарів. Одне з джерел заявило, що для розвідки Данії це «найгучніший скандал», який привів до відставки глави розвідки.

Навіщо проводили внутрішнє розслідування?

За даними джерел, поштовх до розслідування зробив ексспівробітник американських спецслужб Едвард Сноуден, який у 2013-му заявив, що АНБ здійснювала масове таємне прослуховування як іноземців, так і своїх громадян.

Сноуден також заявив, що США прослуховували телефон Меркель, але у Білому домі заперечили. Сказали, що не прослуховували й не будуть прослуховувати канцлерку.

У розвідці Данії занепокоїлись, що АНБ використовує співпрацю з ними, щоб шпигувати за цілями у Данії та у сусідніх країнах, тому й ініціювали розслідування.

Водночас, за словами джерел, керівництво Служби військової розвідки вирішило не припиняти співпрацю з АНБ після завершення розслідування. На цьому справа з «Операцією Данхаммер» могла завершитися. Однак у 2018 році один із членів робочої групи, яка здійснювала розслідування, передав незалежному регулятору інформацію про операцію.

Незалежний орган провів аудит та розкритикував роботу спецслужби. Тоді й сталися кадрові зміни у данській розвідці. Уряд Данії також торік розпочав власне розслідування щодо «Операції Данхаммер». Очікується, що воно завершиться у цьому році.