За президентом Франції Макроном могли шпигувати через смартфон на замовлення Марокко — розслідування

Президент Франції Емманюель Макрон
Президент Франції Емманюель МакронEmmanuel Macron/ Facebook

Президента Франції Емманюеля Макрона могли прослуховувати через смартфон за допомогою шпигунського програмного забезпечення Pegasus, яке постачала ізраїльська компанія NSO Group. Імовірним замовником стеження називають Марокко.

Про це йдеться у спільному журналістському розслідуванні 17 авторитетних медіа, серед яких британське видання The Guardian, французьке Le Monde та американське The Washington Post.

У переліку мобільних номерів, які були ймовірними цілями для стеження, журналісти знайшли номери дипломатів, лідерів країн та інших топпосадовців із 34 країн. Серед них був номер і президента Франції Емманюеля Макрона.

Наявність номера у базах не означає, що смартфон намагалися інфікувати або успішно інфікували Pegasus. Водночас це вказує на те, що клієнти NSO визначили ці номери для можливих спроб стеження.

Журналісти зазначили, що, ймовірно, номер Макрона додали до переліку у 2019 році на замовлення спецслужб Марокко. У NSO запевняють, що Макрон не був ціллю жодного з його клієнтів. У Марокко також заперечують, що шпигували за іноземними лідерами. Представник країни заявив, що журналісти не можуть довести існування будь-яких відносин з ізраїльською компанією.

Однак Єлисейський палац заявив: у разі, якщо Макрон справді був ціллю шпигунської програми, це «справді дуже серйозно», і на журналістське розслідування там звернуть якнайбільше уваги.

Крім Макрона, ймовірними цілями Марокко були гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Адханом Гебреєсус, голова Європейської ради Шарль Мішель (коли він був прем'єр-міністром Бельгії).

Згідно з розслідуваннями, Марокко визначило цілями для стеження не лише іноземних, а й своїх політиків. Так, у базі даних був номер короля Марокко Мохаммеда VI та прем'єр-міністра Марокко Саадеддіна Отмані.

Загалом у переліку потенційних цілей Pegasus було 600 політиків із 34 країн, яких внесли в базу на замовлення різних країн. Журналісти не змогли перевірити мобільні телефони політиків, а тому не можуть підтвердити, що їхні смартфони постраждали від Pegasus.

Що передувало?

У попередніх частинах розслідування йшлося, що за журналістами, активістами та політиками могли стежити допомогою шпигунського програмного забезпечення Pegasus, яке постачала NSO Group.

У переліку жертв опинилися понад 50 тисяч людей. За даними журналістів, це президенти, міністри, керівники підприємства, релігійні діячі, вчені тощо.

У переліку потенційних цілей для Pegasus опинилися понад 180 журналістів, серед яких є редактори та керівники Financial Times, CNN, New York Times, France 24, Economist, Associated Press і Reuters. Розслідувачі провели експертизу 67 телефонів із бази даних, що належать правозахисникам і журналістам, та виявили, що 37 із них містили сліди шпигунського програмного забезпечення Pegasus.

NSO Group — ізраїльська компанія, заснована у 2010 році. Її програма Pegasus дозволяє стежити за мобільними телефонами, отримуючи доступ до даних про дзвінки, повідомлення, електронні листи, геопозицію власника телефону, а також до повідомлень та іншої інформації у Facebook, WhatsApp і Skype.

У 2019 році у WhatsApp заявили, що виявили втручання зловмисників у смартфони, на яких був встановлений додаток. Тоді також запідозрили NSO Group.

Водночас в ізраїльській компанії заявили, що не знають про зловживання і пообіцяли провести внутрішнє розслідування.