Скасування статті КК: НАЗК не може встановлювати факти незаконного збагачення у 500 деклараціях

Національне агентство з питань запобігання корупції не може встановлювати ознаки незаконного збагачення у 500 деклараціях через скасування статті 368—2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення,

Ідеться про 500 декларацій, які почали перевіряти вже у 2019 році.

«Констатуємо, що з прийняттям рішення Конституційного Суду України від 26 лютого, яким визнано неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу, встановити ознаки незаконного збагачення у деклараціях за 2015 – 2018 роки більше неможливо», — зазначили в НАЗК.

Голова НАЗК Олександр Мангул заявив, що вважає надважливим встановити відповідальність за незаконне збагачення та додав, що агентство нині розглядає дві моделі врегулювання питання.

Незаконне збагачення можна визначити, на думку НАЗК, як:

  • збільшення в особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власності активів у значному розмірі, що перевищує її дохід;
  • придбання майна, збільшення вартості цього майна особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що значно перевищує законні доходи особи, якщо ці дії вчинено без встановлених законом, іншими правовими актами або правочинами підстав.

Мангул додав, що криміналізація незаконного збагачення є один з обов'язків України після ратифікації Конвенції ООН проти корупції та ще кількох міжнародних договорів.

26 лютого стало відомо, що Конституційний суд визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про відповідальність за незаконне збагачення. Зі скаргою на цю статтю КК до Конституційного суду 12 грудня 2017 року звернулися 59 народних депутатів. Їхні інтереси в суді представляє депутат від «Народного фронту» Павло Пинзеник. Громадські організації попередили, що скасування відповідальності за незаконне збагачення призведе до припинення співпраці з МВФ.

Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу EUACI заперечила змістовність аргументів, керуючись якими Конституційний суд вирішив визнати стаття про незаконне збагачення неконституційною.

Національне антикорупційне бюро оголосило, що рішення КСУ означає, що всі кримінальні провадження в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті.

Нові проекти щодо покарання за незаконне збагачення вже подали президент Петро Порошенко та лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко. У Центрі протидії корупції зазначили, що проект Тимошенко не дозволяє притягнути чиновників до відповідальності за незаконне збагачення. Водночас, пропонований Порошенком законопроект про незаконне збагачення гірший за закон часів Януковича, зазначають у Центрі.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели у 2015 році в межах виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також була серед пунктів меморандуму співпраці з Міжнародним валютним фондом.