Справа Шеремета: суд залишив під вартою підозрюваного в організації вбивства Антоненка

Печерський суд Києва залишив під вартою підозрюваного в організації вбивства журналіста Павла Шеремета Андрія Антоненка на два місяці.
Про це повідомляє кореспондентка hromadske із зали суду.
Сторона обвинувачення просила продовжити тримання під вартою Антоненка на два місяці. Вони наголошували на тому, що термін досудового слідства продовжили до квітня і необхідно провести низку слідчих дій: допит свідків, близько 10 експертиз, слідчі експерименти, встановити особу, яка могла виготовляти вибуховий пристрій, яким підірвали автомобіль Шеремета.
За даними слідства, під час огляду місця вибуху автомобіля Шеремета, виявили елементи ураження з протипіхотної міни МОН-50. Корпус від такої міни перед обшуками Антоненко просив приховати брата своєї дружини Руслана Ярмольченка. Експертиза встановила, що на ній були наявні залишки речовини на основі гексогену.
Також слідство встановило, що Антоненко приховав один телефон, по якому з кимось спілкувався перед обшуками у грудні минулого року. Як запевняє слідство, після того, як Антоненко вже був під вартою, він заходив на свою сторінку у соцмережі «ВКонтакте» та здійснював певні дії.
Слідчі стверджують, що Антоненко публікував у соцмережах зображення Адольфа Гітлера і змінював форму бороди, попри те, що заявляв раніше про те, що вона в нього однієї форми.
Натомість адвокати заявляли відвід судді, але їм відмовили.
Адвокати наголосили на необґрунтованості підозри. Вони заявили, що ризики не доведені і їхній підзахисний не збирається тікати. Також вони наголосили на тому, що Антоненко має позитивну репутацію, дружину та неповнолітніх дітей на утриманні, а також є військовослужбовцем Сил спеціальних операцій.
Крім того, адвокати вважають, що обвинувачення не навело доказів обґрунтованості підозри, портретна експертиза не встановила схожість осіб, а хода може буте схожою у кількох людей.
Захисники Антоненка просили витребувати документ 2016 року, в якому вказувався попередній зріст осіб, які закладали вибухівку.
Сам підозрюваний заявив, що не розуміє чому його затримали. Він наголосив, що не має відношення до цього злочину та підтримав своїх захисників. Антоненко наголосив на тому, що корпус від міни їм подарували на фронті, а з іншою підозрюваною Кузьменко і її чоловіком Кияном товаришували, але не так часто. За словами Антоненка, він спілкувався з Кузьменко найчастіше у 2016 році через те, що вона була волонтером та допомагала йому.
До зали суду прийшло близько 10 людей, які хотіли взяти Антоненка на поруки. Також в засіданні допитали музиканта Олександра Положинського. Він розповів про те, як Антоненко отримав корпус від міни, який він сховав перед обшуками.
Положинський повідомив, що після одного з концертів військові подарували Антоненку корпус міни та хотіли подарувати йому, але він відмовився і навіть зазначив, що не повезе його у своїй машині. Але тоді йому показали, що там порожньо. Але точну дату він не пригадав.
Крім того, поручителі під час виступу заявили, що Антоненко перед вступом до лав Сил спеціальних операцій проходив перевірку СБУ.
Нагадаємо:
- 12 грудня глава МВС України Арсен Аваков заявив про затримання фігурантів у справі Шеремета.
- Згодом поліція дала брифінг, правоохоронці назвали п'ятьох підозрюваних у справі щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Це військова медсестра Яна Дугарь, дитячий хірург в Охматдиті Юлія Кузьменко, музикант і доброволець Андрій Антоненко та подружжя ветеранів війни на Донбасі Інни та Владислава Грищенків, відомих за прізвиськами «Пума» і «Буча».
- Офіційно про підозри повідомили тільки першим трьом. 13 грудня суд обрав їм запобіжні заходи: Дугарь відправили під цілодобовий арешт, а Кузьменко й Антоненка — під варту. Грищенкам не оголосили офіційних підозр у справі Шеремета, оскільки наразі вони фігурують лише як особи, які можуть володіти певною інформацією.
- Слідство вважає, що організатором убивства Шеремета був Антоненко. Начебто захопившись радикальними націоналістичними настроями, він вирішив створити організоване збройне угруповання, щоб вчинити вбивство Павла Шеремета. Антоненко долучив до групи Юлію Кузьменко та Яну Дугарь. Остання, за версією слідства, «проводила розвідку» біля будинку Шеремета та фотографувала на мобільний телефон камери спостереження довкола майбутнього місця злочину. Кузьменко ж, за версію слідства, безпосередньо закладала вибухівку під автівку.
Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016-го о 7:45 ранку внаслідок вибуху машини. Він їхав на ранковий ефір своєї програми. Розслідування убивства Шеремета високопосадовці публічно називали «справою честі», утім понад 3,5 роки попри численні експертизи, допити понад 1000 осіб, вилучення відео з камер спостереження обсягом понад 150 терабайтів, у справі про вбивство Шеремета не було жодного офіційного підозрюваного.