Степанов про реєстрацію «Спутника V»: Навколо російської вакцини забагато політики
Подання документів на реєстрацію російської вакцини від COVID—19 має продемонструвати, що з себе представляє цей препарат. Українцям робитимуть щеплення лише «відкритими для світу» вакцинами.
Про це повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов на брифінгу 8 січня.
Для контексту: 5 січня харківська фармацевтична компанія «Біолік» офіційно звернулася до Міністерства охорони здоров’я з проханням здійснити державну реєстрацію в Україні російської вакцини проти коронавірусу «Спутник V». У пресслужбі МОЗ нам підтвердили, що отримали таку заявку, але одразу не змогли прокоментувати, чи розглядають її. Ми звернулися до МОЗ з офіційним запитом.
«Це єдиний лікарський засіб, російська вакцина «Спутник V», проти якого є така кількість політики. Це зрозуміло, тому що Російська Федерація завжди використовувала будь-яку можливість у своїй гібридній війні», — зазначив очільник МОЗ.
Він пояснив, що 6 січня харківська компанія «Біолік» подала заявку до Державного експертного центру на реєстрацію вакцини «Спутник V», тобто на дозвіл продавати в Україні російську вакцину. Але це «лише заявка», наголошує Степанов.
«Вони повинні подати реєстраційну форму, досьє. В цьому досьє повинна бути чітко показана безпека цієї вакцини, результати першої, другої й третьої фази клінічних досліджень. Нарешті ми хоча б побачимо, що таке ця російська вакцина», — сказав міністр.
За його слова, тільки за результатами розгляду документів можна говорити про якість вакцини. Додає, що МОЗ здатне забезпечити Україну вакциною провідних світових виробників, які «подають документи своїх досліджень відкрито для всього світу». Саме такими вакцинами, мовляв, відомство і планує робити щеплення українцям.
Нагадаємо, раніше про прохання зареєструвати «Спутник» розповів один із лідерів проросійської «Опозиційної платформи — За життя» Віктор Медведчук. Після цього в Росії заявили не тільки про готовність дозволити виготовляти свою вакцину в Україні, а й про готовність випробовувати в Україні її комбінацію з британською вакциною AstraZeneca.
У відповідь на це головний санітарний лікар України Віктор Ляшко наголосив, що використання російської вакцини в Україні неможливе, бо вона не пройшла третьої фази клінічних досліджень.
Російська вакцина
«Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії. У серпні російське видання «Фонтанка» вивчило непублічний звіт щодо «Спутника V» і з’ясувало, що в 38 дорослих здорових добровольців, які брали участь у випробуваннях препарату, зафіксували 144 побічні ефекти.
У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група вчених (детальніше читайте в нашому матеріалі). Проте самі розробники «Спутника V» критику відкидають: кажуть, що ефективність препарату перевищує 95%, а небажаних побічних ефектів у випробовуваних виявлено не було.
А ще під час вакцинації «Спутником» не можна пити алкоголь, і препарат може не подіяти, якщо в людини стрес.
Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Тобто дослідження ще не завершили, а людей уже вакцинують. А в підсумку розробники вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо, що означає провал дослідження.