TikTok заблокував блогерку, яка розповіла про табори для мусульман у Китаї. Потім її розблокували й вибачилися

17—річна американська блогерка Фероза Азіз виклала в соцмережі TikTok відео, де спершу показує, як правильно закручувати вії, а потім розповідає про так звані «табори перевиховання» для мусульманського населення в Китаї. Платформа заблокувала її відео та профіль, а потім відновила, вибачившись за «людську помилку модерування».

Про це повідомляє The Guardian.

Фероза називає себе американкою з афганським корінням зі штату Нью-Джерсі. Її відео про утиски мусульман у Китаї набрало понад 1,5 мільйони переглядів та 600 тисяч уподобань, але після цього блогерці заборонили публікувати нові відео.

«Привіт, друзі, хочу навчити вас, як закручувати вії. Отож, берете спеціальні щипці, потім, звісно ж, захоплюєте ними свої вії, потім кладете їх і... використовуєте свій телефон, аби дізнатися, що відбувається в Китаї, як вони запроторюють в концентраційні табори невинних мусульман, розділяють сім’ї, викрадають, вбивають, ґвалтують, змушують їх їсти свинину й пити, примусово навертають до іншої релігії, а незгодних убивають. Ті, хто туди потрапляє, живим уже не повертається. Це ще один Голокост, але ніхто про нього не говорить. Прошу, знайте про це і поширюйте інформацію», — сказала дівчина на відео.

Фероза Азіз сказала, що соцмережа не вперше цензурує її відео. У TikTok це заперечили.

Речник TikTok Ерік Ган повідомив, що відео та акаунт були заблоковані через «людську помилку модерування”. У Ферози є ще один профіль, де вона опублікувала відео з Усамою бін Ладеном, що порушувало правила спільноти, бо містило зображення особи, пов’язаної з тероризмом. Оскільки два акаунти прив’язані до одного телефону, їх заблокували разом. Але пізніше, коли в ситуації розібралися, доступ до другого профілю відновили.

Додаток TikTok, який належить китайській компанії ByteDance, уже не вперше звинувачують у цензурі на користь влади Китаю. Раніше видання The Guardian повідомляло, що соціальна мережа видаляє відео, де підтримуються протести в Гонконгу. А в жовтні американські сенатори Чак Шумер і Том Коттон звернулися до адміністрації США з вимогою розпочати розслідування проти китайського додатка щодо можливих загроз національній безпеці.

В останні тижні журналісти та розслідувачі оприлюднюють усе більше доказів репресивної політики влади Китаю проти мусульман Сіньцзян-Уйгурського автономного району — уйгурів.

Відповідні таємні документи оприлюднили видання The New York Times і Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ). У них описуються джерела програми Китаю з примусової асиміляції уйгурів та її поступове посилення. Матеріали описують умови облаштування так званих «таборів перевиховання» для мусульман.

У липні влада Китаю заявила, що звільнила 90% уйгурів, які перебували у виправних таборах. Натомість сім’ї затриманих заявили, що це неправда.

Уйгури — це мусульманське населення тюркського походження, яке проживає в межах Сіньцзян-Уйгурського автономного району Китаю, який займає одну шосту площі країни. З 22 мільйонів тамтешнього населення понад вісім мільйонів складають уйгури.

За різними оцінками, у так званих «таборах перевиховання» перебуває від 1,5 до 3 мільйонів уйгурів. Важко підрахувати й точне число таких таборів: за даними групи Etnam, яка виступає за право уйгурів на незалежність, у Сіньцзяні їх може бути понад 460.