ТОП-5 тижня: як Гройсман бореться з контрабандою, праві з ромами, а російська влада з театром
А також про те, як російська та українська омбудсмени так і не змогли потрапити до в'язнів
ОМБУСМЕНИ НЕ МОЖУТЬ ПОТРАПИТИ ДО УВ'ЯЗНЕНИХ
«На виконання моїх домовленостей, саме в ці хвилини Людмила Денісова вирушає в Росію для відвідання незаконно ув'язнених українців. Попросив передати слова нашої підтримки». Про це написав Петро Порошенко у Twitter ще 13 червня. Та навіть попри особисту розмову президента України з президентом РФ Путіним ще за тиждень, українська омбудсмен до жодного з утримуваних у Росії українців наразі не потрапила.
Водночас відвідати затриманих в Україні росіян удалося російській омбудсмену Тетяні Москальковій. Вона прибула в Україну 26 червня згідно з домовленностями — Петро Порошенко зняв заборону на її в’їзд — і вже зустрілася з моряками заарештованого керченського судна «Норд». Та до інших затриманих росіян Москалькову так само не пустили.
Що стоїть на заваді омбудсменам двох країн і коли Людмила Денісова зможе потрапити до незаконно утримуваних у РФ українців, — розбиралося Громадське.
Чому омбудсмени України і Росії не можуть потрапити до своїх ув'язнених
Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН
ПОЛІЦІЯ І КОНТРАБАНДА
В Україні триває «митний експеримент» — Національну поліцію залучили до боротьби з контрабандою. 20 червня уряд ухваливпостанову, яка дозволяє поліцейським цілодобово перебувати на пунктах розмитнення товарів для перешкоджання контрабанді.
Нові повноваження поліцейських не передбачені законодавством. Оформлення митних платежів по закону — виключна компетенція працівників органів доходів та зборів. Окрім митників, з контрабандою бореться ще й СБУ, яка зокрема займається й розслідуванням економічних правопорушень.
Що змусило Гройсмана порушити проблему контрабанди аж на початку третього року роботи в уряді, чи поглибить цей крок напругу в стосунках між силовиками, а також президентом та прем'єром — у матеріалі Громадського.
Поліція на митниці: що означає «хрестовий похід» Гройсмана проти контрабанди
Фото: Владислав Мусієнко/POOL/УНІАН
ВБИВСТВО РОМА ПІД ЛЬВОВОМ
В ніч на 24 червня група молодиків напала на ромський табір і зарізала людину. Убитий – ромський юнак. Його звали Давид Попп. Йому було 23 роки.
Журналісти Громадського одразу поїхали до Львова і підготували репортаж — «Твереза молодь» проти ромів: погром табору у Львові. Також редакція опублікувала власну думку про відповідальність журналістів за висвітлення нападів ультраправих на ромські поселення —Називати речі своїми іменами.
Також ми поїхали на Закарпаття в село, де ховали хлопця. Про те, чому похорон Давида Поппа перетворився на політичний мітинг ромів — читайте в репортажі Ігоря Бурдиги.
Фото: Ігор Бурдига/Громадське
ІНТЕРВ'Ю БАБЧЕНКА
Громадське поговорило з Аркадієм Бабченком у стінах Служби безпеки України. Наразі це, певен він, єдине місце, де він міг давати інтерв'ю та почуватися в безпеці.
Бабченко розповів про деталі свого «вбивства», про нинішнє «богемне» життя під охороною спецслужб, про те, як на його думку, з'явилися кандидати на «ліквідацію» в «списку-47» і про те, чим ця історія може завершитися для нього самого, його сім'ї та російсько-українських відносин.
«Уся ця гра була недаремною»: російський журналіст Бабченко — про спецоперацію СБУ, «список-47» і докази замаху
Фото: Сергій Дунда/Громадське
РОСІЙСЬКИЙ «ТЕАТР.DOC»
Режисерка «Театр.doc» Зарема Заудінова: «Наш театр став відділом болю. 16 років його існування — це насправді й***на історія нової Росії».
«Театр.doc» — московський незалежний театр документальної п'єси, заснований 2002 року драматургами Михайлом Угаровим та Оленою Грєміною. Протягом усього існування «Театр.doc» перебуває в умовах жорсткого тиску з боку російської влади. Зокрема 31 грудня 2014 року московська поліція розгромила приміщення театру під час показу фільму про Майдан, а 18 червня 2018 року в Москві затримали акторів, які роздавали листівки на підтримку українського політв'язня, кінорежисера Олега Сенцова.
«Ми збираємось підкорювати Марс, а на цій планеті помирає Сенцов» — режисерка «Театр.doc»
Фото: Олександра Чернова/Громадське