У Марокко заперечили стеження за Макроном та іншими політиками через смартфони. Про це заявляли розслідувачі
Королівство Марокко офіційно заперечило причетність до стеження за президентом Франції Емманюелем Макроном. Журналісти—розслідувачі зазначали, що за очільником Франції, іншими політиками та активістами могли стежити за допомогою шпигунського програмного забезпечення Pegasus. Імовірним замовником стеження за Макроном називають Марокко.
Позицію Марокко опублікували на сайті уряду.
Там зазначили, що Марокко «рішуче засуджує фейкову, масову та зловмисну медіакампанію» про нібито проникнення у смартфони кількох іноземних діячів за допомогою шпигунської програми.
Усі звинувачення у свою сторону уряд Марокко відкидає та називає їх «неправдивими» та «необґрунтованими». Окрім того, там звернулись до розслідувачів та їх прихильників із закликом надати будь-які матеріальні та речові докази на підтримку своєї «сюрреалістичної історії».
Також у Марокко пригрозили судовим позовом. Кажуть, судитимуться проти будь-якої сторони, яка «схвалює ці помилкові твердження».
Причетність до скандалу щодо застосування шпигунської програми також відкинули в уряді Угорщини. Як зазначає видання «Hungary Today», речник прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана Золтан Ковач назвав закиди журналістів-розслідувачів «необґрунтованими», а деякі угорські політики навіть заявляли, що це розслідування ㅡнесправедливий напад на адміністрацію Орбана.
Ізраїльська компанія NSO Group, яка нібито і постачала шпигунське програмне забезпечення Pegasus, також оприлюднила офіційну заяву, де вказала, що розслідування журналістів «сповнене помилкових припущень і непідтверджених теорій», пише Reuters.
Що передувало?
Одразу 17 авторитетних ЗМІ, серед яких британське видання The Guardian, французьке Le Monde і американське The Washington Post, підготували спільне розслідування про те, як влада низки авторитарних країн роками мала можливість стежити за журналістами, активістами та політиками за допомогою шпигунського програмного забезпечення Pegasus, яке постачала ізраїльська компанія NSO Group.
Під час розслідування з'ясувалося, що програмне забезпечення поставляли розвідувальним агентствам, правоохоронним службам і військовим з 2016 року. Програма дозволяє отримувати доступ до повідомлень, фотографій та електронних листів, записувати дзвінки, а також таємно активувати мікрофони.
За даними авторів матеріалу, це програмне забезпечення могло бути використано для перехоплення даних з телефонів людей зокрема в Азербайджані, Бахрейні, Угорщині, Індії, Казахстані, Марокко, Мексиці, ОАЕ, Руанді та Саудівській Аравії.
У переліку жертв опинилися понад 50 тисяч людей. Серед власників мобільних номерів, які були ймовірними цілями для стеження, журналісти знайшли номери дипломатів, лідерів країн та інших топпосадовців із 34 країн. Серед них був і номер президента Франції Емманюеля Макрона.
Наявність номера у базах не означає, що смартфон намагалися інфікувати або успішно інфікували Pegasus. Водночас це вказує на те, що клієнти NSO визначили ці номери для можливих спроб стеження.
Журналісти зазначили, що, ймовірно, номер Макрона додали до переліку у 2019 році на замовлення спецслужб Марокко. У NSO запевняють, що Макрон не був ціллю жодного з його клієнтів.
Однак Єлисейський палац заявив: у разі, якщо Макрон справді був ціллю шпигунської програми, це «справді дуже серйозно», і на журналістське розслідування там звернуть якнайбільше уваги.