У Міненерго вітають розслідування ДБР щодо закриття АЕС

Міністерство енергетики та захисту довкілля України вітає розлідування, яке розпочало Державне бюро розслідувань щодо введення у простій атомних електростанцій.

Про це повідомила виконувачка обов'язків міністра енергетики Ольга Буславець.

«Насамперед хочу наголосити — я вітаю інтерес ДБР до критичної ситуації, що склалася на ринку електричної енергії, й бажання розібратися в цій сфері. Я сама неодноразово публічно констатувала той факт, що сьогоднішня криза в галузі енергетики — безпрецедентна в історії Україні», — повідомила вона.

Буславць заявила, що криза в енергетиці почалася ще задовго до її призначення на посаду в Міненерго і наразі вона «вимушена ухвалювати рішення, які викликають резонанс у суспільстві» для стабілізації ситуації.

«Так, тільки за останні 4 місяці, заборгованість НЕК «Укренерго» перед державним підприємством «Гарантований покупець» склала 13 млрд грн. Гарантований покупець заборгував НАЕК «Енергоатом» понад 5 млрд грн. Близько 9 млрдгрннедоотримали виробники електроенергії з відновлюваних джерел», — пояснюють у Міненерго.

7 травня Державне бюро розслідувань почало досудове розслідування дій керівництва Міністерства енергетики та захисту довкілля щодо зменшення генерації атомної енергії в Україні.

5 травня НКРЕКП поширило презентацію свого бачення майбутнього розвитку ринку електроенергії та виходу з енергетичної кризи, яка виникла в Україні. Серед пропозицій там йшлося про скасування пільгового тарифу у розмірі 75 копійок для споживачів, які споживають до 100 кіловат-годин. У разі, якщо відповідне рішення ухвалять, тарифи для населення можуть зрости до 1,4 гривні за кіловат-годину, а економія для ринку електроенергії складе до 12 мільярдів гривень.

Раніше у НКРЕКП підрахували, що частка «зелених» електростанцій у виробництві енергії в Україні наразі складає 8%, водночас на розрахунки з цими електростанціями витрачають 26% всіх коштів.

Зростання частки «зеленої» енергетики зі збереженням чинної моделі розрахунків за «зеленим» тарифом створює дисбаланси на енергоринку. Держава наразі вже не має достатньо коштів для того, аби у повній мірі розрахуватися за своїми зобов'язаннями перед інвесторами, що збудували сонячні та вітрові електростанції.

Тому напередодні в уряді затвердили оновлений енергобаланс, у якому передбачили менші обсяги виробництва атомної енергії на користь «зеленої». Також у Міненерго запропонували заборонити введення в експлуатацію нових сонячних та вітрових електростанцій.