Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), пропонує скасувати пільговий тариф на електроенергію для населення, що споживає до 100 кіловат-годин.

Про це йдеться у презентації регулятора.

На такий крок там пропонують піти для того, аби розв'язати кризу в енергосистемі України, яка виникла через занадто високі «зелені» тарифи для електростанцій, які працюють на відновлювальних джерелах енергії, а також через падіння попиту на електроенергію.

Пільговий тариф для людей, які споживають до 100 кіловат-годин складає 75 копійок. У разі його скасування за кіловат-годину доведеться платити майже вдвічі більше — 1,4 гривні. За розрахунками НКРЕКП, це дозволить зекономити 12 мільярдів гривень на рік на компенсації тарифів. Загальний же дефіцит грошей в енергосистемі (зокрема, коштів для виплат «зеленого» тарифу) у 2020 році сягне 21 мільярда гривень.

Регулятор пропонує заборонити введення в експлуатацію нових «зелених» електростанцій до того часу, як в Україні не розбудують акумулюючі потужності — спеціальні станції, які будуть накопичувати надлишки енергії та використовувати її тоді, коли на ринку є додаткові потреби. Без таких електростанцій вже найближчим часом в Україні може виникнути необхідність в окремі дні повністю відключати атомні електростанції, адже всю спожиту електрику вироблятимуть з відновлювальних джерел.

У НКРЕКП підрахували, що частка «зелених» електростанцій у виробництві енергії в Україні наразі складає 8%, водночас на розрахунки з цими електростанціями витрачають 26% всіх коштів.

Зростання частки «зеленої» енергетики зі збереженням чинної моделі розрахунків за «зеленим» тарифом створює дисбаланси на енергоринку. Держава наразі вже не має достатньо коштів для того, аби у повній мірі розрахуватися за своїми зобов'язаннями перед інвесторами, що збудували сонячні та вітрові електростанції.

Тому напередодні в уряді затвердили оновлений енергобаланс, у якому передбачили менші обсяги виробництва атомної енергії на користь «зеленої». Також у Міненерго запропонували заборонити введення в експлуатацію нових сонячних та вітрових електростанцій.

Зазначимо, що енергія, яку виробляють в Україні «зелені» електростанції (вітрові та сонячні електростанції) продається за «зеленим» тарифом, який в Україні один з найвищих у Європі. Напередодні в уряді запропонували інвесторам добровільно погодитися на зниження цього тарифу.

Зелені тарифи — це тарифи, за якими держава виплачує власникам сонячних та вітроелектростанцій кошти за їхню електроенергію Такі тарифи є вищими за ринкову вартість електрики для того, аби стимулювати розвиток альтернативної енергетики в Україні. Високий розмір таких тарифів призвів до того, що сама електроенергія для споживачів також є дорожчою.
Поділитись: