У Москві пройшли перемовини між представниками двох протиборчих урядів Лівії: угоду про перемир'я не підписали
Після понад 8 годин переговорів у Москві глави Уряду національної єдності Лівії та Лівійської національної армії не підписали домовленості щодо припинення збройної боротьби, яка триває дев’ять місяців.
Про це повідомляє Reuters.
Зазначається, що глава міжнародно визнаного Уряду національної єдності Фаїз Сарадж підписав угоду про перемир’я, яку підготували Туреччина й Росія — посередники на мирних перемовинах між сторонами в Лівії. Натомість глава Лівійської національної армії генерал Халіфа Хафтар заявив, що для підписання угоди йому потрібно більше часу.
Сарадж і Хафтар не хотіли перебувати в межах однієї зали під час перемовин, тож вони сиділи в різних приміщеннях, а турецькі та російські дипломати виконували роль посередників між сторонами.
«Сьогодні можемо повідомити, що було досягнуто певного прогресу», — заявив за підсумками зустрічі міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров.
За словами глави турецького МЗС Мевлюта Чавушоглу, Хафтар відклав прийняття рішення щодо підписання угоди до вівторка, 14 січня.
Нагадаємо, раніше Лівійська національна армія генерала Халіфи Хафтара заявила про початок режиму припинення вогню в районі столиці Лівії Триполі з 12 січня. З ініціативою припинити вогонь раніше виступили президенти Росії Володимир Путін та Туреччини Реджеп Ердоган після своєї зустрічі 8 січня в російському Сочі.
Передбачалося, що припинення вогню буде тимчасовим, аби Уряд національної єдності, який підтримує Туреччина, та Лівійська національна армія, яку підтримує РФ, змогли укласти угоду про припинення бойових дій.
Раніше непрямі перемовини між Сараджем і Хафтаром мали відбутися в Римі через італійського прем’єр-міністра Джузеппе Конте, але вони зірвалися.
Нагадаємо:
- 21 грудня парламент Туреччини схвалив меморандум порозуміння щодо безпекової та військової співпраці з міжнародно визнаним Урядом національної єдності Лівії.
- 26 грудня міжнародно визнаний Уряд національної єдності Лівії попрохав Туреччину про військову допомогу для того, щоб відбити наступ військ генерала Халіфи Хафтара на столицю Триполі.
- 30 грудня на основі звернення Уряду національної єдності президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вніс до парламенту країни подання щодо розміщення турецьких військ у Лівії.
- 2 січня парламент Туреччини підтримав подання Ердогана.
- 4 січня Парламент представників Лівії проголосувала проти направлення військового контингенту до Лівії. Палата представників є органом законодавчої влади, який визнає ООН, але який не визнає Уряд національної єдності.
- 5 січня по військовій академії в столиці Лівії Триполі було здійснено авіаудар. За попередніми даними, загинуло щонайменше 28 людей.
- У понеділок, 6 січня, Лівійська національна армія повідомила про взяття контролю над стратегічним прибережним містом Сірт.
- Європейський Союз засудив рішення Туреччини направити в Лівію свої війська на основі домовленості з тамтешнім Урядом національної єдності.
У Лівії після повалення режиму Муамара Кадафі з 2014 року існує щонайменше чотири паралельні уряди. Найбільше влади має міжнародно визнаний Уряд національної єдності на чолі з Фаїзом Сараджем, який базується в столиці країни Триполі і який підтримала ООН, та Лівійська національна армія на чолі з військовим генералом Халіфою Хафтаром на сході країни.
Із квітня 2019 року Хафтар оголосив про масштабний наступ на Триполі з метою встановити контроль над усією Лівією та повалити Сараджа. Станом на кінець грудня 2019-го бойові дії між військами Уряду національної єдності та Лівійської національної армії ведуться в передмісті столиці.