«У пандемії — жіноче обличчя». Марш жінок у Києві — за рівність прав і проти насильства: як це було
У центрі Києва 8 березня відбувся Марш жінок — акція, покликана привернути увагу до проблем рівності прав жінок і чоловіків та домашнього насильства.
Організатори акції стверджують, що пандемія коронавірусу особливо негативно вплинула на жінок: зріс рівень домашнього та ультраправого насильства; жінки становлять більшість працівників соціальної та медичної сфер; вони вимушені в умовах локдауну поєднувати хатні справи, догляд за дітьми й роботу тощо.
Учасниці та учасники акції вимагають ратифікувати Стамбульську конвенцію — документ, головною метою якого є попередження насильства проти жінок та захист постраждалих. Вони також виступають за збереження соціальних гарантій для тих, хто втратив роботу та безпечні умови праці для жінок, які зайняті у сферах із високим ризиком зараження COVID-19.
hromadske стежить за подіями акції в онлайн-режимі.
Кілька учасниць маршу вдягнені в традиційне вбрання й тримають плакати з українськими історичними діячками, зокрема Лесею Українкою, Соломією Крушельницькою і княгинею Ольгою.
«Ідея нашого перформансу — показати історичник персонажок, які підтримували ідеї фемінізму», — говорить нашій кореспондентці одна з учасниць перформансу Ганна Рябінська, яка представляє організацію «Позитивні жінки».
Одна з вимог учасників і учасниць Маршу жінок — ратифікація Стамбульської конвенції, спрямованої на захист від ґендерно вмотивованого насильства. Україна підписала конвенцію ще у 2010 році, але досі не ратифікувала її. Детальніше про те, в чому сенс Стамбульської конвенції, читайте в матеріалі Олени Куренкової:
Жінко, знай своє право! Що таке Стамбульська конвенція і чому Україна ніяк її не ратифікує?
На Михайлівській площі відбувається контракція «Операція порятунку феміністок», яку організовує громадська організація «Традиція та порядок». Вони виступають проти ратифікації Стамбульської конвенції й легалізації секс-роботи, а також закликають заборонити аборти.
Наша Аліна Шеремета посплікувалася з двома учасницями Маршу, одна з яких тримала плакат із цитатами із серіалу «Sex Education»: «It’s My Vagina» — «це про солідарність жінок до жінок і навіть хлопців до жінок» та «Keep My Morality Out of My Vagina» — «тобто ніхто не має права мені говорити, що мені робити з моєю вагіною».
Ще одна учасниця розповіла нам, що означає, на її думку, гасло цьогорічного Маршу жінок: «Жінки в нас зовсім незахищені. Ви можете вийти на вулицю, вас чоловік схопить за сідниці — і ви нічого не зможете з цим робити». Вона також не вірить офіційній статистиці щодо кількості випадків сексуального насильства щодо жінок в Україні, вважаючи, що вона занижена.
«Ми маємо виховувати наше суспільство, ввести сексуальну освіту десь із початкових класів. А ще — спонукати людей до поширення своїх історій», — додала жінка. Її плакат містить напис: «Не мовчи! Скануй і розказуй!» і QR-код, за яким можна розповісти свою історію насильства.
Володимир Зеленський також привітав українок із Восьмим березня. «Без вас ми просто біологічні створіння. З вами — люди і особистості :)», — написав президент у Facebook.
AMP версія сайту не підтримує цей контент. Перейдіть на повну версію сайту.
Наша Аліна Шеремета передає, що учасників контракції «Традиції та порядку» дратує не стільки Марш жінок, скільки те, що його учасників і учасниць охороняє велика кількість правоохоронців. А ще, говорить Аліна, їх лякає слово «ґендер», згадане в Стамбульській конвенції.
Ми помітили дівчат із ЛГБТ-прапором і спитали, чому вони його принесли на Марш жінок: «Жінка має право сама себе проявляти — в будь-якій ідентичності й ґендерній орієнтації», — говорить одна з учасниць Маршу.
Слово «ґендер» вона пояснила нам так: «Для мене ґендер — це те, як людина себе ідентифікує, незалежно від того, що в неї в штанях. Для мене ґендер має більшу цінність, ніж стать».
Один із представників організації «TransGeneration» так пояснив свою мету участі в Марші рівності: «Мене задовбали люди, які вважають, що їх пісуйочки важливіші за права людини. Для мене ідеальне суспільство — це суспільство, де всі рівні без дискримінації».
«Як живеться? Х**ово. Доколупуються на вулиці люди праворадикальні з незрозумілої причини: чи то ти п****ас, чи то в тебе ї***о нафарбоване», — додали нам.
«Чи боїтесь "Традиції та порядку"?» — «Не боюсь, а чого мені боятися?»
Колона рушила, говорить наша Аліна Шеремета. Її маршрут залишали в таємниці, додає вона. Поки що важко оцінити кількість учасників, але, за оцінками нашої журналістки, є принаймні тисяча людей.
Учасники й учасниці Маршу жінок скандують гасла «Свобода, рівність, жіноча солідарність!», «Жінка — це людина, а не матка і вагіна!», «Права жінок — права людини!»
Аліна Шеремета побачила на Марші героїню одного з випусків її шоу «Ок, Аліна» (радимо глянути, якщо не бачили). «Дівчата, м’яч на нашому боці поля, але треба вміти ним грати!», — розповіла вона нам.
Нагадуємо, що зараз у центрі Києва відбувається Марш жінок — акція, покликана привернути увагу до проблем рівності прав жінок і чоловіків та домашнього насильства. Гасло цьогорічного Маршу — «У пандемії — жіноче обличчя»: так організатори хочуть привернути увагу до проблем, яких зазнали жінки внаслідок пандемії коронавірусу.
Учасниці та учасники акції вимагають ратифікувати Стамбульську конвенцію — документ, головною метою якого є попередження насильства проти жінок та захист постраждалих. Вони також виступають за збереження соціальних гарантій для тих, хто втратив роботу та безпечні умови праці для жінок, які зайняті у сферах із високим ризиком зараження COVID-19.
«Мені мама щодня каже: не роби те чи інше, бо ти дівчинка! А чому? І щодо сексизму: чоловікові начебто більше дозволено. Якщо зрадив, то — він же чоловік, а якщо дівчинка — то все, капець».
«Свобода, рівність, жіноча солідарність!», «Жінка — це людина, а не матка і вагіна!», «Права жінок — права людини!», «Квіти — клумбам, права — жінкам!»
Кілька учасниць акції Маршу рівності рухаються колоною з велосипедами. «Київ — велосипедне місто, і в Києві має бути велосипедна культура. Велосипед — це здоров’я, а велодоріжки виникають дуже повільно», — сказала вона нам.
А потім, коли Аліна Шеремета відійшла, додала: «Бачиш, зарахували нас до цих феміністок!»
Ще один важливий текст від нашої журналістки Лізи Сівєц: як пояснити усім навколо, що 8 березня — не свято весни і краси, а день боротьби жінок за свої права:
«Кілька років я не дарувала мамі квіти». Як говорити про 8 березня з дітьми, батьками та колегами
Кілька фото з Маршу жінок ще з Михайлівської площі від нашої фотокореспондентки Анастасії Власової. Незабаром буде і повноцінний фоторепортаж із заходу.
Зараз колона Маршу жінок уже пройшла Майдан незалежності й рухається Хрещатиком у бік Європейської площі. Під пісню Сінді Лопер «Girls Just Want to Have Fun».
Наша Аліна Шеремета помітила плакат «Стоп домашнє насилля Кременчук». Його тримали учасниці однойменної ініціативи з Кременчука. Представниця організації розповіла нам, що її заснували після випадку в місті минулого року, коли чоловік спалив живцем свою жінку. «Стоп домашнє насилля Кременчук» допомагає жінкам знайти прихисток від домашнього насилля.
Увагу нашої Аліни привернула жінка з плакатом «Патріархат -> екокриза». «Я переконана, що ті рішення, які приймають чоловіки, особливо в індустріальну добу, більше призводять до екологічної кризи», — пояснила вона і додала, що сьогодні «обличчя екологічного руху — це обличчя жінки».
Учасники Маршу жінок рухаються Володимирським узвозом у бік Поштової площі — так само, як і минулоріч. Ситуація спокійна, жодних сутичок не було. «Людей дійсно прийшло багато», — каже Аліна Шеремета.
Нагадуємо, що акція покликана привернути увагу до проблем рівності прав жінок і чоловіків та домашнього насильства. Гасло цьогорічного Маршу — «У пандемії — жіноче обличчя»: так організатори хочуть привернути увагу до проблем, яких зазнали жінки внаслідок пандемії коронавірусу.
Учасниці та учасники акції вимагають ратифікувати Стамбульську конвенцію — документ, головною метою якого є попередження насильства проти жінок та захист постраждалих. Вони також виступають за збереження соціальних гарантій для тих, хто втратив роботу та безпечні умови праці для жінок, які зайняті у сферах із високим ризиком зараження COVID-19.
Аліна Шеремета поцікавилася в учасниці Маршу жінок, чому депутати досі не ратифікували Стамбульську конвенцію.
«Ніхто не хоче розбиратися із соціологічними термінами. Певно, бояться терміна [«ґендер»] і тому не хочуть ратифікувати», — вважає вона. Але прогнозує, що протягом п’яти років конвенцію все ж ратифікують.
Україна підписала конвенцію ще у 2010 році, але досі не ратифікувала її. Детальніше про те, в чому сенс Стамбульської конвенції, читайте в матеріалі Олени Куренкової:
Жінко, знай своє право! Що таке Стамбульська конвенція і чому Україна ніяк її не ратифікує?
У коментарях під трансляцією в YouTube спитали: «А що на марші мужики роблять?»
«Прийшли підтримати боротьбу жінок за їхні права», — кажуть двоє хлопців із Одеси.
Голова правозахисної організації «Інсайт» Олена Шевченко оголосила про завершення акції на Поштовій площі.
«Невже так важко прийти в раду і натиснути на кнопку? То ми прийдемо і зробимо це за вас. Бо ми — сила!.. Наші цінності — це повага, підтримка, жіноча солідарність. Це наша свідомість, і ми свідомі того. Ми прийшли попри погрози, і ми вистояли!»
Учасників і учасниць закликали полишати акцію через метро «Поштова площа» з міркувань безпеки: там організовані поїзди, які відвезуть людей, говорить Олена Шевченко.
На цьому трансляція — як стрим, так і текстовий онлайн — завершується під пісню Леді Гаги «Bad Romance». Дякуємо, що були з нами! Стежте за останніми новинами на сайті та всіх цифрових платформах hromadske.