У Росії повідомили про повернення «миротворців» із Казахстану

У Міноборони РФ заявили, що їхні військові, які брали участь у «миротворчій операції» в Казахстані, повернулися додому.

Про це повідомляють Міністерство оборони Росії та «Интерфакс».

Шість літаків із російськими військовими зі складу «миротворчих сил» Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) повернулись на аеродром «Північний» до міста Іваново. Ще два літаки повернулись на підмосковний аеродром «Чкаловський».

Після урочистої церемонії військові розпочали розвантаження техніки для подальшого відправлення до пункту постійної дислокації.

Перед тим російськими літаками повернули у пункти постійної дислокації «миротворців» із Вірменії, Білорусі та Таджикистану.

Нагадаємо, керував місією «миротворців» російський генерал-полковник Андрій Сердюков, який очолював операцію із захоплення Криму у 2014 році.

Російські сили в Казахстані

На тлі масових протестів у Казахстані там оголосили про проведення «антитерористичної операції».

5 січня у Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації. Після цього президент Касим-Жомарт Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу».

До ОДКБ, окрім Казахстану, входять Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан. Вони погодилися ввести свій контингент у країну.

Генеральний секретар ОДКБ Станіслав Зась заявив, що сили «миротворців» у Казахстані не мають займатися розгонами, але мають право застосовувати зброю в разі нападу «озброєних банд».

Скільки військових та протестувальників загинули або постраждали унаслідок протистояння, наразі невідомо. Офіційний Telegram-канал МОЗ Казахстану 9 січня писав про 164 загиблих, але згодом відомство від цієї заяви відхрестилося.

Журналісти та активісти з Алмати також повідомляли про смерті учасників акцій протесту.

Чому у Казахстані виникли протести?

Люди вийшли на протести після того, як уряд підвищив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.

Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.

Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально.

Після цього в Казахстані оголосили надзвичайний стан, а Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язав зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати.