Україна достатньо сильна, щоб відмовитися від співпраці з МВФ — Саакашвілі
Колишній президент Грузії, а нині — голова Виконавчого комітету Національної ради реформ Міхеіл Саакашвілі заявив, що Україна достатньо сильна для того, аби відмовитися від кредитів Міжнародного валютного фонду.
Про це Саакашвілі заявив в ефірі програми «Право на владу» 14 травня.
«Подивіться, скільки МВФ нам грошей дає. Він дає нам грошей рівно стільки, щоб ми просто розраховувалися за зовнішні борги. І ми через це змушені постійно ходити на поклон. Я, свого часу, у Грузії, відмовився від послуг МВФ і я думаю, що Україна сильна потенційно, щоб від цього відмовитися», — заявив він.
За словами Саакашвілі, відмовитися від МВФ Україна може у разі, якщо почне проводити реформи, зокрема розвиваючи державно-приватне партнерство з малим та середнім бізнесом. Так, чиновник пропонує обмежити кількість функцій, які виконує держава, та перенести максимальну їхню кількість на рівень бізнесу.
7 травня Зеленський підписав указ про призначення Міхеіла Саакашвілі головою Виконавчого комітету Національної ради реформ.
7 травня у Міжнародному валютному фонді повідомили, що обговорюють укладання короткострокової програми stand-by з Україною. Раніше Україна домовлялася з МВФ про довгострокову програму EFF.
Раніше Україна та МВФ домовлялися про укладання 3-річної програми на 5,5-8 мільярда доларів у форматі EFF. Протягом 2020 року очікувалося, що Україна отримає 2 транші по 1,75 мільярда доларів.
7 грудня 2019 року Україна та Міжнародний валютний фонд домовилися про початок нової програми співпраці, підписавши Staff Level Agreement — попередню згоду, яка означає намір МВФ укласти кредитну програму з Україною. Загальна сума фінансування має скласти близько 5,5 мільярда доларів терміном на 3 роки.
Остаточно затвердити нову програму між МВФ та Україною має Рада директорів МВФ. Однак наразі цього не сталося. Однією з причин цього називають те, що Україна не виконала попередніх вимог МВФ. Серед них — ухвалення закону, який має не допустити повернення ПриватБанку колишнім власникам. Також МВФ прагне, аби Україна створила ринок землі.
Водночас колишні акціонери ПриватБанку намагаються через суд повернути собі банк.