Українських полярників засипало снігом: кучугури майже під 2 метри, а видимість у кілька метрів

В ніч на 10 серпня українську станцію «Академік Вернадський» в Антарктиді засипало снігом. Полярникам довелось розгрібати кучугури всю ніч.

Про це повідомили у Національному антарктичному науковому центрі.

Там зазначили, що острів Галіндез, де розташована станція, накрила сильна завірюха з рекордною для цьогорічної зимівлі швидкістю вітру — 33,2 м на секунду.

«Ми вийшли чистити сніг, але згодом, за секунди, нас накрило, і ми не бачили одне одного на відстані 6-7 метрів. Просто здувало з ніг!» — каже кухар української експедиції Артем Ігнатенкo.

Всю ніч очільник станції Богдан Гаврилюк, який зараз нічний черговий, по черзі з дизелістом Олександром Книжатком та механіком Олександром Милашевським розгрібали кучугури біля станції. Також було вимкнено певну апаратуру, підготовано до запуску запасний дизель-генератор та встановлено аварійне світло.

Нині висота снігового покриву — майже 2 м (196 см). І хоча температура становить -12 С°, але через вологість у 86% вона відчувається майже як -38 С°, кажуть полярники.

Про 26-ту українську антарктичну експедицію

16 квітня нова експедиція добралася до станції. Основними завданнями українців у ній стали щоденні вимірювання показників, проведення запланованих досліджень і підтримка роботи станції.

Зокрема продовжили вимірювати концентрацію озону в атмосфері. Це одна з найдовших низок спостережень на станції, її розпочали ще британці в 1957 році, вона допомогла їм відкрити явище озонової діри. Зараз українські вчені проводять постійний моніторинг її стану.

Науковці також продовжили глобальний моніторинг грозової активності в атмосфері нашої планети, вивчення будови льодовиків за допомогою георадара та дослідження міграцій китів за допомогою фотоідентифікації.

Крім того, цього року планують започаткувати низку нових досліджень. Зокрема, з використанням потужного метеорадара вивчатимуть формування хмар та опадів, а також «мови» та «діалекти» китів, записані за допомогою гідрофонів.

Про те, чим Україна займається в Антарктиді, читайте в нашому матеріалі: «Двісті років тому відкрили Антарктиду. Українці тут вивчають китів і зміни клімату та заробляють на крилі і туристах».

А особисті історії українських полярниць читайте в тексті «Найхолодніший континент, до якого прикипаєш серцем». Три історії українських дослідниць Антарктиди.