Український олігарх Ахметов контролює туристичний бізнес в анексованому Криму попри санкції ЄС — «Настоящее Время»
Український олігарх Рінат Ахметов зберігає контроль над туристичним бізнесом в анексованому Криму в обхід санкцій Європейського Союзу.
Про це йдеться у спільному розслідуванні «Настоящего Времени» та антикорупційного проєкту «Муніципальний сканер».
Розслідування, яке вели майже два роки, отримало назву «Кримський архів».
Так, санаторій «Ай-Даніль» контролює колишній менеджер маріупольського заводу ім. Ілліча. А сам завод, як повідомляється, належить Ахметову.
Зазначається, що цей санаторій регулярно укладає державні контракти з компаніями, які перебувають під персональними санкціями Євросоюзу, зокрема, з «дочками» російської «Транснафти», яка з 2014 року під санкціями ЄС і США.
Сам санаторій, як повідомляють журналісти, зареєстрували у російському реєстрі через лондонську компанію у жовтні 2014 року — через кілька місяців після введення санкцій.
Розслідувачі також з’ясували, що резиденція «Новий Кучук-Кой» після анексії стала належати тільки зареєстрованій ТОВ «Старвіста Крим» — її кінцевим бенефіціаром через кілька кіпрських компаній також є Рінат Ахметов.
«Через те, що власники побудували на території резиденції басейн і будинок, що заборонено через статус земель, що охороняється, російська адміністрація в Криму завела на компанію справу. Російський суд у Криму ухвалив передати «Новий Кучук-Кой» в держвласність і викупити майно Starvista Limited. У січні 2019 року російський Верховний суд визнав це рішення законним», — йдеться у розслідуванні.
Журналісти виявили, що Ахметов як і раніше контролює другий за розміром після «Артеку» дитячий табір «Берег». Уточнюють, що ТОВ «ДОТ «Берег» з'явився у російському реєстрі у 2015 році, а належить через кілька кіпрських й українську компанії також Ахметову.
«З 2016 року ТОВ «ДОТ «Берег» уклало п'ять держконтрактів з підконтрольними Росії структурами: Міністерством освіти Криму та Управлінням молоді Сімферополя. Загальна сума контрактів — майже 120 мільйонів російських рублів, тобто $ 1,8 млн за нинішнім курсом», — повідомили журналісти.
Зазначається, що влада Кіпру на запит «Настоящего Времени» про можливе порушення санкцій не відповіла, порадивши звернутися безпосередньо компанії.
У холдингу Ахметова SCM журналістам відповіли, що бізнесмен не має відношення до цих об'єктів, тому що їх «націоналізувала Росія». Однак, як зазначають у розслідуванні, інформація в документах це не підтверджує.
У дитячому таборі «Берег» підтвердили, що Ахметов не переставав зберігати контроль над компанією і жодної «тимчасової адміністрації» в цю бізнес-структуру російська влада анексованого Криму не призначала.
«SCM продовжує вживати всіх заходів для захисту свого права власності в міжнародних судових і арбітражних органах… Наразі SCM не контролює і не керує жодним з активів, що належали компанії до анексії Криму. Будь-які припущення або чутки про те, що SCM і раніше управляє будь-якими активами в Криму, не відповідають дійсності», — йдеться в пресрелізі компанії.
На території українського Криму 16 березня 2014 року відбувся невизнаний міжнародною спільнотою так званий «референдум» про статус півострова. Президент Росії Володимир Путін 18 березня 2014 року одноосібно оголосив про «включення Криму до складу РФ». Відтак Росія анексувала українську територію.
Україна, Європейський Союз та Сполучені Штати не визнали результати голосування на так званому «референдумі» та запровадили санкції проти Росії.