В Україні заборонили реєструвати російські вакцини та препарати від коронавірусу

Кабінет міністрів України заборонив реєстрацію вакцини та інших медичних імунобіологічних препаратів, вироблених у Росії.

Про це йдеться у постанові Кабінету міністрів від 8 лютого.

Уряд заборонив реєструвати препарати для екстреного застосування проти COVID-19, розробку та/або виробництво яких здійснено в державі, котру Верховна Рада визнає державою-агресором.

Водночас проведення експертної оцінки та перевірку матеріалів під час державної реєстрації вакцин проти COVID-19, які Україна отримає за механізмом COVAX, доручили Державному експертному центру Міністерства охорони здоров’я України.

Нагадаємо, раніше українська фармацевтична компанія «Лекхім» подала документи на реєстрацію в Україні китайської вакцини проти COVID-19 Sinovac, попри те що МОЗ ще чекає офіційного звіту щодо ефективності цього препарату.

Що відомо про російські вакцини?

Всього їх три: «Спутник V» (Інституту Гамалії), «ЭпиВакКорона» (наукового центру «Вектор») та ще одна вакцина від Федерального наукового центру імені М.П. Чумакова.

Найбільш відомою серед них є вакцина «Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії. Його схвалили до використання одразу після завершення другого етапу клінічних досліджень у серпні 2020-го, що суперечить загальноприйнятим протоколам проведення випробувань.

У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група науковців (детальніше читайте в нашому матеріалі).

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, нещодавно творці вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо в межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.

А втім, 2 лютого в авторитетному медичному виданні The Lancet вийшла стаття про проміжні результати третього етапу досліджень «Спутника V». Наведені в ній дані свідчать, що російська вакцина справді дієва, але питання до коректності проведення випробувань (зокрема згадане викривлення добірки, а також відсутність протоколу щодо тестування учасників випробування) все ж залишаються.

«Спутник V» схвалили до використання регулятори декількох країн — зокрема Білорусі, Аргентини, Венесуели, Алжиру, Сербії, Парагваю, Болівії. За даними російського інформагентства «РИА Новости», станом на 6 лютого вже 24 країни зареєстрували в себе російський препарат.

Що з вакцинацією в Україні?

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що вакцинація може розпочатися «приблизно з 15 лютого, можливо, пізніше». Перші 117 тисяч доз вакцини мають розподілити між працівниками лікарень, у яких надають допомогу пацієнтам із COVID-19.

Загалом у межах глобальної ініціативи COVAX Україні безкоштовно мають передати 16 млн доз вакцини. Ляшко запевняє, що впродовж першого півріччя 2021 року Україна отримає в межах ініціативи від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca/Oxford для проведення наступних етапів вакцинації.

Крім того, Україна домовилася отримати 12 млн доз вакцини від AstraZeneca та Novavax. Перші постачання мають відбутися в лютому.

Також Україна домовилася отримати 1,9 млн доз китайської вакцини Sinovac. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявляв, що Україна закупить китайську вакцину від коронавірусу, якщо її дієвість становитиме не менш як 70%. Однак згодом у Бразилії повідомили, що ефективність препарату становить усього 50,38%. Поки МОЗ від угоди не відмовляється — чекає офіційного звіту про ефективність від компанії-розробника.