В одному з найбільших банків Швейцарії зберігали гроші 2,5 тисячі українців. Серед них Ахметов, Коломойський і Лазаренко

Витік даних з одного з найбільших банків Швейцарії Credit Suisse свідчить про наявність у ньому рахунків 2,5 тисячі українців, зокрема олігархів та політиків.

Про це йдеться в матеріалі «Слідства.Інфо». Дані банківських рахунків Credit Suisse анонімне джерело надало німецькій газеті Süddeutsche Zeitung, а вона поділилася даними з Проєкт із розслідування корупції та організованої злочинностіOCCRP та 48 медіапартнерами по всьому світу, зокрема зі «Слідством.Інфо».

Журналісти з різних країн переглянули тисячі банківських записів, опитали інсайдерів, кримінальних прокурорів, дослідили судові записи та фінансові звіти. Розслідування охоплює понад 18 тисяч рахунків, які відкрили за останні понад 70 років. На них загалом зберігали більше ніж 100 мільярдів доларів.

Мати рахунок у Швейцарії не є незаконним, проте розслідування журналістів зі всього світу виявило, що у Credit Suisse відкривали рахунки люди, причетні до тортур, торгівлі наркотиками, відмивання грошей, корупції та інших злочинів.

Наприклад, у Credit Suisse рахунки мав олігарх Рінат Ахметов. За даними «Слідства.Інфо», він переважно ділив їх із менеджерами керівної компанії його бізнес-групи SCM. Журналісти виявили в них понад 50 банківських рахунків, баланс на одному з них сягав 497 мільйонів франків у 2016 році.

Адвокати SCM зазначили, що місячний готівковий оборот на рахунках бізнес-групи часто перевищує 100 мільйонів доларів США. А оскільки Credit Suisse входить до двадцятки найбільших фінансових установ Європи, «думка про те, що SCM може (або не може) підтримувати банківські відносини з Credit Suisse не є ані новинною, ані особливо цікавою».

У витоку даних також знайшли інформацію про рахунки Ігоря Коломойського. За даними журналістів, один рахунок був зареєстрований на ім'я олігарха — на ньому зберігалося понад 27 мільйонів швейцарських франків. Ще один рахунок був оформлений на імена матері, дружини й дочки Коломойського — у 2007 році там було понад 3 мільярди франків.

Журналісти запитали Коломойського про походження цих грошей — він пояснив їх появу продажем акцій Evraz. У 2007 році Evraz Group купила п’ять гірничо-металургійних підприємств в Україні у групи «Приват» Коломойського. За це Evraz заплатила приблизно мільярд доларів грошима, а решту суми Коломойський одержав у формі акцій Evraz. Згодом, схоже, Коломойський продав ці акції. Також олігарх запевняє, що ні в нього, ні у його близьких немає рахунків у Credit Suisse.

«А ті, що ви описуєте, це були рахунки не CS, а іншого банку, який потім купив Credit Suisse. У 1996 році це був, по-моєму, банк Leu, а потім він став Clariden Leu. І на нього приходили гроші від продажу активів Evraz, а також від продажу акцій Evraz, а потім ці гроші перекинули до кіпрської філії "ПриватБанку", і вони зберігалися там», — зазначив Коломойський, додавши, що сім'я не мала стосунку до цих грошей, але в неї було право користування — на випадок, якщо з Коломойським щось станеться.

Також журналісти виявили, що у 2014 році клієнтом банку був російсько-український бізнесмен Павло Фукс. У 2015 році на його рахунку зберігалося 17 мільйонів франків. Торік Фукс потрапив під санкції РНБО, оскільки перевірки виявили, що він причетний до незаконного отримання ліцензій на видобуток корисних копалин в Україні у 2012-2013 роках. На момент публікації бізнесмен не прокоментував наявність рахунку в банку.

Відповідно до витоку, рахунок у швейцарському банку мав бізнесмен Орест Фірманюк, який у 2021 році потрапив під санкції РНБО. Його назвали одним із лідерів контрабанди. За даними журналістів, Фірманюк мав рахунок із 2011 року, а у 2015 році зберігав на ньому понад 60 тисяч франків. Журналістам бізнесмен зазначив, що було б непогано мати такі кошти.

«На жаль, у мене немає таких грошей, ця цифра в рази більша, ніж у мене є», — сказав він.

Мав рахунки у Credit Suisse і бізнесмен Олег Бахматюк. За даними витоку, у нього було приблизно десять рахунків, один із них налічував понад 200 мільйонів франків у 2008 році. 2,5 року бізнесмен перебуває в Австрії, в Україні триває розслідування НАБУ щодо заволодіння 1,2 мільярда гривень стабілізаційного кредиту у 2014 році.

Представники Бахматюка від імені UkrLandFarming назвали ці рахунки «залишками готівки на рахунку компанії, до яких не має доступу жоден акціонер».

У Credit Suisse також тримав кошти колишній голова Служби безпеки України Валерій Хорошковський. У нього було три рахунки, клієнтом банку він ставав у 2004, 2006 та 2007 роках. На одному з рахунків був принаймні мільярд франків, коли Хорошковський закінчив роботу в російській гірничодобувній компанії Evraz Group і став заступником секретаря РНБО. Інший рахунок існував того року, коли чиновник очолив українську митницю, а згодом почав працювати в СБУ.

«У мене не було жодного рахунку в зазначеному банку в цей період. Вважаю, на цьому все», — заявив експосадовець журналістам.

Колишній голова Державної фіскальної служби упродовж 2015-2018 років Роман Насіров у Credit Suisse мав рахунок, на якому у 2010 році за кілька місяців з’явилося 699 тисяч франків. На момент публікації журналісти не отримали коментар від адвокатів Насірова.

Крім того, у даних знайшли рахунки колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка, якого у 2007 році Світовий банк вніс до десятки найбільш корумпованих лідерів світу. Лазаренко був прем'єром із травня 1996 до червня 1997 року. У 2009-му, майже через десятиліття після затримання у США, його засудили до восьми років ув'язнення за корупцію та відмивання коштів. Він вийшов на волю у 2012-му.

Ім’я Лазаренка як власника чи співвласника з’являється у двох раніше невідомих рахунках Credit Suisse. Обидва його рахунки відкрили у 1997 році. Відповідно до отриманих даних, обидва рахунки були дійсними станом на 2003 рік — коли тривало офіційне розслідування щодо Лазаренка у США та Швейцарії.

Один рахунок Лазаренко ділив із Петром Кириченком — у 2003 році на ньому зберігалося понад 7 мільйонів франків. Адвокати експрем'єра зазначили, що на рахунку приблизно 5 мільйонів доларів: «Рахунок залишається відкритим до розгляду справи щодо цивільної конфіскації у США та провадження в Україні. Як ми розуміємо, доступу до нього не було з 1998 року».

Також адвокати підтвердили існування іншого рахунку. У 2003 році там було понад 45 тисяч франків, адвокати цю інформацію заперечили.

Як відреагували в банку?

Credit Suisse зробив заяву після того, як у медіа по всьому світу вийшли матеріали про те, що в банку відкривали рахунки люди, причетні до тортур, торгівлі наркотиками, відмивання грошей, корупції та інших злочинів.

У банку запевняють, що вжили низку додаткових заходів упродовж останніх 10 років, щоб боротися з фінансовою злочинністю. Також кажуть, що зміцнюють свою систему контролю щодо клієнтів.