В ООН спрогнозували, коли Індія зможе відновити експорт вакцин від коронавірусу. Їх недоотримує і Україна
Дитячий фонд ООНЮНІСЕФ — спеціалізована установа ООН, яка наразі також відповідає за глобальний розподіл вакцин від коронавірусу, — очікує, що Індія відновить наразі призупинений експорт препарату від COVID-19 у травні 2021 року.
Як ідеться у відповіді речниці ЮНІСЕФ на запит Reuters, у травні Інститут сироваток Індії планує «повністю відновити постачання» вакцини британсько-шведської компанії AstraZeneca в межах програми COVAX, спрямованої на забезпечення препаратами менш заможних країн.
У ЮНІСЕФ також зазначили, що ведуть перемовини з Індією, щоб та дозволила вивезення з країни принаймні частини вакцин у квітні. Наразі з 90 мільйонів доз препарату AstraZeneca, які мали б бути експортовані у березні-квітні, Нью-Делі передав 28 мільйонів.
Ініціатива COVAX — Глобальний механізм із розподілу вакцин від COVID-19 — була започаткована кількома неурядовими організаціями під егідою ООН. Її мета — забезпечити справедливий розподіл вакцин у світі, зокрема серед країн, які не можуть їх собі дозволити.
За останніми даними, в межах COVAX було розподілено 32 мільйони доз вакцини між 61 країною, при цьому ще 36 поки не отримали жодної дози препарату. Україна, серед іншого, має отримати вакцини AstraZeneca й Pfizer — усього до 16 мільйонів доз.
З 24 лютого в Україні почалася вакцинація препаратом Covishield — він виготовляється на вже згаданому Інституті сироваток Індії за ліцензією AstraZeneca. Але 25 березня стало відомо про обмеження Індією експорту вакцин через зростання внутрішнього попиту.
Пізніше факт затримання постачання індійської вакцини підтвердили в МЗС. Причин такого кроку тоді не назвали. Водночас раніше голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Михайло Радуцький заявляв, що експорт вакцини могли призупинити через дискредитацію препарату та її виробників в Україні. Але підтверджень цьому немає.