В уряді повідомили, як нове загострення на Близькому Сході може вплинути на економіку України
Загострення відносин між США та Іраном у довгостроковій перспективі може мати негативний вплив не економіку України.
Про це повідомив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов.
За його словами, подальша ескалація конфлікту може призвести до подорожчання нафти та енергоресурсів, які Україна переважно імпортує. Як наслідок, може зрости відтік валюти, що призведе до девальвації гривні.
«За оцінками експертів у короткостроковій перспективі маємо: ціни на нафту, хоч і не надовго, але зросли та навіть досягли 70 доларів за барель (найбільший показник з травня минулого року). За даними Bloomberg, одразу після заяви Дональда Трампа (про запровадження санкцій проти Ірану — ред.) спостерігалось значне падіння ціни. В довгостроковій перспективі потенційно загострення ситуації може привести до подорожчання світових цін на вуглеводні та нафту», — повідомив міністр.
Також Милованов зазначив, що загострення ситуації в Ірані може негативно вплинути на українських експортерів.
«Іран також є значним імпортером української сільськогосподарської продукції. Нестабільність в Ірані може мати негативні наслідки для цієї частину експорту», — додав Милованов.
Нагадаємо, в ніч на 8 січня Іран здійснив ракетний удар по американських військових об'єктах в Іраку у відповідь на вбивство США іранського генерала Касема Сулеймані.
Нагадаємо хронологію подій:
- 29 грудня американські військові провели серію «точних оборонних ударів» по базах іракського шиїтського угруповання «Катаіб Хізбалла» в Іраку та Сирії. Вони заявили про причетність угруповання, яке пов'язують з Іраном, до атаки на американську військову базу в Іраку 27 грудня, внаслідок якої загинув один американський цивільний підрядник, а кілька військовослужбовців США та працівників з Іраку зазнали поранень.
- 31 грудня в столиці Іраку Багдаді декілька тисяч протестувальників атакували посольство США, причиною став авіаудар американців по шиїтському угрупованню «Катаіб Хізбалла». Учасники демонстрації намагалися штурмувати дипломатичну установу.
- 3 січня США завдали ракетного удару по міжнародному аеропорту Багдада в Іраку. Внаслідок цього загинули щонайменше семеро людей, зокрема командувач спецпідрозділу «Аль-Кудс», що належить до Корпусу вартових Ісламської революції Ірану, генерал Касем Сулеймані.
- США заявили про причетність Касема Сулеймані до нападу на американську військову базу в Іраку та організації штурму посольства США в Багдаді. У Пентагоні додали, що мета авіаудару 2 січня — «стримування подальших наступальних планів Ірану».
- Посольство Сполучених Штатів Америки в Іраку закликало американських громадян терміново залишити країну після ракетного удару США по аеродрому в Багдаді.
- Сполучені Штати направлять додаткові 3000 солдатів до Близького Сходу після того, як вбивство іранського генерала Касема Сулеймані призвело до зростання напруження в регіоні. Ще раніше США оголосили про збільшення військового контингенту в регіоні на 750 осіб.
- Президент США Дональд Трамп заявив, що іранського генерала Касема Сулеймані вбили, «щоб зупинити війну, а не щоб її розпочати». А президент Ірану Хасан Рухані назвав вбивство командира елітного підрозділу «Аль-Кудс» генерала Касема Сулеймані «величезною помилкою американців».
- 4 січня тисячі жителів Багдада вийшли на церемонію прощання з Касемом Сулеймані та іншими вбитими іракськими діячами, вигукуючи антиамериканські гасла.
- 6 січня центральні вулиці столиці Ірану Тегерана переповнилися натовпами людей, які прийшли на церемонію прощання з генералом Касемом Сулеймані, убитим в Іраку унаслідок ракетного удару США. Повідомлялося про «мільйони присутніх», утім інформацію підтвердити з незалежних джерел неможливо.
- 7 січня Сполучені Штати відмовили у видачі візи міністру закордонних справ Ірану Мохаммаду Джаваду Заріфу, який мав відвідати засідання Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку 9 січня.
- Крім того, іранський парламент на відкритому засіданні ухвалив рішення внести Міністерство оборони США у свій список терористичних організацій. У квітні 2019 року США визнали терористичною організацією Корпус вартових Ісламської революції Ірану — вбитий генерал Касем Сулеймані був командувачем їхніх сил спецпризначення.
- А в рідному місті Сулеймані Керман внаслідок тисняви під час церемонії прощання із вбитим іранським командувачем Касемом Сулеймані загинуло щонайменше 40 людей, ще 213 людей зазнали поранень. Похорони відбулися вранці 8 січня.