В ЄС закликали Іран розділяти питання розслідування катастрофи МАУ, ядерної угоди та відносин з США

У Європейському Союзі закликали Іран розділяти питання розслідування катастрофи українського літака МАУ та ядерну угоду й ескалацію відносин між США та Іраном.

Про це в інтерв’ю hromadske розповів посол ЄС в Україні Матті Маасікас.

«Іранська ядерна угода й нещодавня ескалація відносин між США та Іраном та розслідування, яке має проводитися іранською стороною в повній співпраці, — це окремі питання. І ЄС на цьому постійно наголошував, закликав владу Ірану співпрацювати», — сказав він.

Маасікас наголосив, що Євросоюз і надалі підтримує ядерну угоду: «ЄС упевнено підтримує цю угоду й зберігає її. Ця угода варта того, аби її зберегти».

Він також нагадав, що представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Борель у своїй заяві закликав Іран до деескалації у цьому напрямку.

«Не висловлювати заяв чи погроз, які можуть завдати ще більше шкоди угоді. Це вкрай складні зовнішньополітичні питання, і я сподіваюсь, що ви зрозумієте, чому я не буду коментувати їхні деталі», — додав він.

Нагадаємо, 5 січня державний телеканал Ірану повідомив, що Тегеран більше не дотримуватиметься зобов'язань щодо ліміту на збагачення урану, встановлених ядерною угодою 2015 року. Оголошення збіглося в часі з напруженням в американсько-іранських відносинах, викликаним убивством військами США іранського генерала Касема Сулеймані в ніч на 3 січня.

У липні 2015 року Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою. Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки. Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що США вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану. 5 листопада ці санкції набули чинності. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

  • Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився уночі 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана.
  • На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців
  • Серед загиблих також було 82 громадяни Ірану, 63 — Канади, 10 — Швеції, 4 — Афганістану, а також по 3 громадяни Німеччини та Великої Британії.
  • 9 січня прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що дані канадської розвідки та розвідки союзників вказують на те, що український літак збила іранська ракета.
  • 11 січня Іран визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану запевнень у готовності до повного й відкритого розслідування, притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій, офіційних вибачень по дипломатичних каналах. Зі свого боку президент Ірану запевнив, що усі винні будуть покарані.