Вибори президента України: другий тур (ОНЛАЙН)
В Україні обрали шостого президента. Шоумен Володимир Зеленський, за даними Центральної виборчої комісії, обігнав Петра Порошенка майже на 49%. Уперше главою держави стане людина, яка до цього взагалі не мала стосунку до політики. Детально про те, як пройшов день виборів – у текстовому онлайні Громадського.
Відкриваються виборчі дільниці. Загальна кількість територіальних виборчих округів – 200, разом із закордонним округом, це близько 29746 виборчих дільниць. Першу дільницю на виборах президента України відкрили в Австралії, 20 квітня, о 23:00 за київським часом. Голосування там триватиме до 11:00 за київським часом 21 квітня.
Дивіться також включення Громадського.
Наша журналістка повідомляє з київського ліцею № 100 (де розташована одна з дільниць), що виборці почали приходити ще за 20 хвилин до офіційного початку голосування.
Голова дільниці Кирило додає, що все почало працювати вчасно — «ми трохи хвилювалися, але все встигли».
За списками на дільниці 2510 виборців, отриманих бюлетенів дещо менше — 2272.
Наша журналістка в Одесі спілкується з людьми на ринку «Сьомий кілометр». Продавці зазначають, що підуть голосувати в другому турі — «ситуація в країні така, що треба голосувати».
«Треба йти, щось змінювати у цій країні...треба з корупцією боротися конкретно», — зазначив один з продавців Громадському.
Підтримала його думку ще одна продавчиня, вказавши, що «робота-роботою, а голосувати треба йти обов'язково — бо ми ж хочемо жити краще».
Посол України в Чехії Євген Перебийніс у своєму Twitter оприлюднив фото з чергою охочих голосувати, яка утворилася ще за півгодини до відкриття дільниці.
В Україні досі не відкрита одна виборча дільниця в Лебединському (Донецька область), виборча комісія не приступила до роботи. Про це повідомили на брифінгу Міністерства внутрішніх справ.
На дільниці мали б проголосувати 680 виборців. Поліція порушила кримінальне провадження.
Безпеку в день виборів забезпечують понад 130 тисяч працівників, з них найбільше поліцейських (понад 72 тисячі), також понад 7 тисяч службовців Нацгвардії, 39 тисяч рятувальників, понад 8 тисяч прикордонників тощо.
На Волині спостерігачі ОПОРИ повідомляють про вкидання у скриньку для голосування контрольного листа без печатки, нестачу виборчих кабінок і скриньок на дільницях 20 округу.
У Каланчацькому районі Херсонщини зареєстровано 111 виборців з анексованого Криму, зазначає кореспондент Громадського з Херсонської області. Зокрема 102 людини голосуватимуть саме в Каланчаку.
Голова комісії в Каланчаку Світлана Кушніренко зазначає, що дільниця відкрилася вчасно.
«Одними з перших виборців були люди з анексованого Криму, які приїхали власним транспортом», — зазначила Кушніренко.
Уже проголосували близько 40 кримчан.
Також наші журналісти бачили, як голосують у Преображенці на Херсонщині.
Що відомо за 2,5 години після відкриття дільниць:
- в Україні не відкрилася лише одна виборча дільниця — вона розташована в Лебединському на Донеччині. Відтак не зможуть проголосувати 680 виборців. Поліція вже відкрила провадження;
- за кордоном, зокрема в Чехії, знову черги з охочих проголосувати;
- забезпечують безпеку в день виборів понад 130 тисяч працівників по всій Україні. Найбільше залучені поліцейські — їх понад 70 тисяч;
На київській дільниці № 800489, де має проголосувати Володимир Зеленський, утворилися черги із журналістів. Це дещо заважає голосувати виборцям, передає кореспондентка Громадського.
У Нікополі (Дніпропетровська область) на одній з дільниць чоловік кинув на підлогу наплічник і заявив, що в ньому бомба. Утім це виявилося жартом, повідомляє ОПОРА.
AMP версія сайту не підтримує цей контент. Перейдіть на повну версію сайту.
На виборах уже проголосувала виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.
На виборчу дільницю № 800489 приїхав голосувати кандидат у президенти Володимир Зеленський.
Він вкинув бюлетень і розповів журналістам про свій «чудовий ранок» — «діти, кава і для настрою ще дружина мені увімкнула Eminem».
Прес-секретар Громадянської мережі ОПОРА Юрій Хорунжий прийшов на виборчу дільницю в Києві зі своїм песиком.
Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO
«Досить ґвалтувати країну» — з такими словами під дільницю, на якій голосує Зеленський, прийшла активістка Femen.
«Він кіт у мішку», — повторювала дівчина без верхнього одягу.
Жінка, яка стояла з боку журналістів, відповіла їй, що не Зеленський, а саме вона «є нашою ганьбою».
За три години на виборах президента в другому турі проголосували 17,43 % виборців по Україні.
Такі дані зі 116 округів (з 199 загалом), які наводить ЦВК станом на 11 годину.
У Києві в Будинку офіцерів уже зібралися журналісти, вони очікують на Петра Порошенка.
У Вінниці проголосувала 101-річна мешканка Вінницького району Валентина Каракой. Вона народилася 1918 року.
На дільницю прийшла з онучкою, яка голосувала вперше.
На виборах проголосував чинний президент Петро Порошенко.
Він зазначив, що пишається цьогорічною організацією виборів. Та додав, що важливо, аби громадяни голосувати розумом — «бо не смішно».
«Неважливо, кого буде обрано, важливіше — стратегія і шлях, яким нація і держава продовжуватиме рух», — сказав Порошенко.
«Дуже важливо — не втратити країну», — додав Порошенко.
В Івано-Франківську аналітикиня руху ЧЕСНО помітила бюлетень із написом SOS, зробленим червоною ручкою.
Фото: Рух ЧЕСНО
Український співак Олег Винник голосував на виборах президента в Німеччині. На дільниці його помітив посол України Андрій Мельник.
Голосують за президента також українці у посольстві в Бішкеку, Киргизстан.
Фото: EPA-EFE/IGOR KOVALENKO
Що відомо за 5 годин після відкриття дільниць?
- На виборах уже проголосували обидва кандидати. Порошенко заявив, що пишається організацією виборів і додав, що громадянам варто обирати розумом — «бо не смішно». Зеленський на дільниці розповів про свій «чудовий ранок» з кавою, дітьми та увімкненим дружиною Eminem. А також показав журналістам свій бюлетень для голосування (Ляшку за це, наприклад, виписали адмінпрокотол)
- Під дільницею на Зеленського чекала представниця Femen зі словами «Досить ґвалтувати країну» і «Кіт у мішку» (так Зеленського називав Порошенко на дебатах)
- На виборах уже проголосували 18,05% виборців по Україні (дані з 195 округів, станом на 11 годину)
- Явка в другому турі вже перевищила на 1,4% явку в першому турі (ідеться про дані на 11 годину).
На виборах проголосував прем'єр-міністр країни Володимир Гройсман. Раніше ми запитували прем'єра, чи підтримуватиме він Порошенка. Згодом, він також прокоментував, чи готовий співпрацювати із Зеленським.
За 4 години після відкриття дільниць поліція зареєструвала 281 заяву про порушення на виборах, зазначив радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк.
Найбільше заяв стосуються незаконної агітації (52), найменше — спробою винести бюлетень (1).
Радник міністра додав, що поліція складе протоколи на тих чиновників і депутатів, які порушують закон і фотографують бюлетені.
У штабі Володимира Зеленського заявляють, на 60 окрузі, у Волновасі була спроба вкидання, спостерігачі від штабу Зеленського зупинили цю спробу.
Також там додали, що на 217 окрузі в Києві на Оболоні перебувають «багато автобусів з різними номерами».
У штабі Зеленського наголосили, що на даний час отримали понад 600 повідомлень про порушення по всіх каналах.
Володимиру Зеленському поліція виписала адмінпротокол за те, що він показав бюлетень.
Речник штабу Володимира Зеленського, Дмитро Разумков, прокоментував показ бюлетеня кандидатом, зазначивши, що «усі порушують закон» — «питання лише в підході до порушення цього закону».
AMP версія сайту не підтримує цей контент. Перейдіть на повну версію сайту.
.
За даними Громадянської мережі ОПОРА, явка станом 12:00 складає 25.3% з похибкою 0.7%.
На Донеччині станом на 14:00 проголосували 18,52% виборців, усі дільниці відкрились, передає кореспондент Громадського.
У Запоріжжі спостерігачі Комітету виборців зафіксували факти підвезення громадян до виборчих дільниць: підвезення виборців здійснюють автомобілі зі стрічками зеленого кольору.
Дивіться також марафон на Громадському: спілкуємось із кореспондентами в регіонах, спостерігачами, та включаємось зі штабів Зеленського та Порошенка.
Виборча дільниця у Лебединському на Донеччині буде відкрита, виборці зможуть проголосувати, а слідчі дії триватимуть, заявили в МВС. Нагадаємо, це єдина дільниця, яка не відкрилась вранці 21 квітня.
У Кагарлику на Київщині чоловік поцупив свій бюлетень з дільниці і втік на велосипеді. Поліція розшукала порушника і приїхала до нього додому: правоохоронців зустріла дружина чоловіка і віддала два бюлетені — за перший і другий за перший і другий тур виборів.
43,93% виборців проголосували станом на 15:00 — такі дані з 9 округів наводить ЦВК станом на 15 годину.
Всього в Україні 199 виборчих округів, та ще 1 закордонний округ. Станом на 11 годину за даними всіх 199 округів свій вибір зробили 18,15% виборців, що на 1,55% більше, ніж за перші 3 години голосування в першому турі.
Другий президент України Леонід Кучма разом з дружиною проголосували на виборах. Переможцю перегонів Леонід Данилович побажав, насамперед, «бути чесним щодо наданих людям обіцянок».
«Менше обіцяти і більше робити. Бо ми з вами бачили сьогодні — те, що обіцяли колись під час виборчої кампанії і з чим через 5 років прийшли, який результат отримали. Тому це головне — бути чесним і порядним перед своїм народом», — сказав Кучма.
За даними руху «Чесно», в день виборів спільнота «Команда Зеленського» у Facebook має 430 активних рекламних дописів. Це єдина офіційна сторінка політика, яка поширює рекламу у день виборів, коли агітація заборонена.
Явка виборців станом на 15 годину за результатами голосування у 60 округах становить 44,82% — нові дані ЦВК.
Що відомо за 8 годин після відкриття дільниць?
- На виборах уже проголосували 45,38% виборців по Україні (дані ЦВК з 141 округу на 15 годину)
- Зеленському виписали адмінпротокол за показ бюлетеня на виборчій дільниці. Речник його штабу, Дмитро Разумков, прокоментував це, зазначивши, що «усі порушують закон» — «питання лише в підході до порушення цього закону».
- Поліція отримала вже 690 повідомлень про порушення, зокрема за п'ятьма фактами відкрили провадження
- У день виборів спільнота «Команда Зеленського» у Facebook має 430 активних рекламних дописів. Це єдина офіційна сторінка політика, яка поширює рекламу у день виборів, коли агітація заборонена.
- У МВС заявили, що дільниця в Лебединському (Донеччина) почне працювати. Вона була єдиною, яка не відкрилася зранку
Станом на 16:00 до органів Національної поліції надійшло 816 заяв та повідомлень пов'язаних з виборчим процесом. Більшість з них пов'язані з незаконною агітацією, підкупом виборців та фотографуванням бюлетенів. Лідирує за кількістю повідомлень про порушення Дніпропетровська область, Київ та Донецька область. Найменше правопорушень — у Тернопільській, Івано-Франківській області. За 10 повідомленнями порушені кримінальні провадження: 8 через незаконне використання бюлетеня, 2 через завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян у Донецькій та Херсонській областях. Про це повідомив радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк.
Голосування в Дніпрі проходить активно: понад 50% проголосували, повідомив кореспондент Громадського. При цьому є близько 80 порушень.
На антарктичної станції «Академік Вернадський» завершилося голосування на виборах президента України, явка 100%. Голосування почалося о 8:00 за місцевим часом (14:00 за київським часом) і тривало близько півгодини. Проголосували 12 громадян України, тобто всі учасники 24-ої Української антарктичної експедиції.
Виборча дільниця для голосування у другому турі виборів президента у Лебединському на Донеччині, яка вранці не розпочала роботу, вже відкрита для голосування. Про це повідомила голова Центральної виборчої комісії Тетяна Сліпачук.
На одній з виборчих дільниць на Дніпропетровщині жінка намагалася з'їсти бюлетень. Вона була у стані алкогольного сп'яніння. Про це повідомив речник МВС Артем Шевченко.
У зоні операції Об'єднаних сил на Донбасі спостерігається висока явка серед військових у другому турі виборів президента. Голосування на лінії фронту та у прилеглих районах проходить у штатному режимі.
«Ні постійна бойова готовність, ні служба у безпосередній близькості від лінії розмежування не стала перешкодою для проведення голосування під час другого туру виборів президента України ... Кожен солдат, сержант і офіцер отримав право здійснити своє волевиявлення ... На всіх виборчих дільницях зафіксована висока явка виборців», — повідомили у штабі.
69 582 людини з окупованих частин Донбасу змінили місце голосування, аби проголосувати на підконтрольній українській владі території. З анексованого Криму місце голосування змінили 6025 людей, що майже на 500 більше, ніж у першому турі. Про це повідомила секретарка ЦВК Наталя Бернацька.
Кількість тих, хто голосує за кордоном, цього разу більше, ніж у першому турі. Так на виборах голосують на 101 виборчій дільниці у 72 країнах. Кількість виборців у списках на другий тур становить 449 тисяч 175 осіб, що більше на 14 тисяч 245 осіб більше, ніж у першому турі. Станом на 17 годину вже завершився процес голосування на 11 виборчих дільницях в посольстві України в Австралії, Південній Кореї, Японії, Китаї, Монголії, Малайзії, Сінгапурі, Шанхаї, В’єтнамі, Таїланді, Казахстані та Киргизії. Про це повідомила секретарка ЦВК Наталя Бернацька.
На виборах президента в другому турі проголосували 45,26% виборців. Такі дані з усіх 199 округів наводить Центральна виборча комісія станом на 15 годину. Дніпропетровська, Запорізька та Полтавська області — лідери за кількістю громадян, які вже проголосували. Найменш активні Закарпатська, Івано-Франківська та Чернівецька області, повідомила секретарка ЦВК Наталя Бернацька.
У Луганській області спостерігачами ОПОРИ зафіксували вкидання бюлетенів. Такий інцидент зафіксували на дільниці у селі Тепле. Під час з’ясування ситуації члени комісії попросили спостерігача «закрити очі на вказану ситуацію та не викликати поліцію». Після того, як представник ОПОРИ відмовився від запропонованого варіанту та зателефонував до поліції, один із членів комісії зізнався, що це він вкинув бюлетені на користь одного із кандидатів. Наразі на місці події працює поліція, яка отримує пояснення від члена комісії, з’ясовує мотиви й обставини події й надає правову оцінку ситуації.
Поліція отримала майже 940 повідомлень, пов’язаних з порушеннями виборчого процесу, за фактами відкрито 12 кримінальних проваджень та складено 13 адмінпротоколів. Такі дані станом на 17:00 оприлюднили у Департаменті комунікації Нацполіції України.
Висока явка також спостерігається серед військових на спецдільницях у Приазов’ї.
«На спеціальній виборчій дільниці у найближчому до передових позицій 61-му військовому мобільному госпіталі у Маріуполі військовослужбовці відзначилися особливою активністю. Ще до восьми годин ранку перед контрольно-пропускним пунктом закладу утворилася черга із сотень охочих віддати свій голос за обраного кожним із них кандидата у президенти країни», — повідомили у штабі операції Об'єднаних сил.
Громадське поставило низку важливих питань речнику штабу Зеленського — чому лідер Зе! показав бюлетень та як команда Зеленського коментує розслідування журналістів. Дивіться, що нам відповіли.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Жодних посад Зеленський та його команда не ділили та не роздавали», — речник штабу «Зе» Дмитро Разумков
У Києві спецдільниця в Лук’янівському СІЗО отримала недостатньо бюлетенів. Про це повідомив член Дільничої виборчої комісії Едуард Романченко, пише «Українська правда».
«Окружна комісія дала меншу кількість бюлетенів, ніж самих виборців. Нам видали 2416 бюлетенів з окружної комісії, а по списку виборців 2530», — зазначив Романченко. Водночас у комісії припускають, що це порушення не вплине на результати підрахунку голосів, оскільки багато ув’язнених відмовляються голосувати.
На Полтавщині спостерігачі ОПОРИ масово фіксують проблеми з забезпеченням вільного потрапляння на дільниці для голосування людей з інвалідністю. Подібні випадки зафіксували в Полтавському, Кременчуцькому, Глобинському, Гребінківському, Карлівському, Кобеляцькому, Новосанжарському, Машівському, Чутівському, Миргородський, Решетилівському, Козельщинському, Зінківському районах.
«Технічні вимоги для приміщень, які використовуються для голосування, визначені постановою ЦВК та передбачають облаштування пандуса. Проте, органи місцевого самоврядування не завжди мають відповідні приміщення. Навіть, якщо дільниця не має пандуса, вони не мають навіть дзвінка, щоб звернутись до членів комісії, щоб ті забезпечили доступ виборця до зали для голосування», — каже громадська омбудсменка із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА в Полтавській області Валентина Буглак.
У США розпочалося голосування на виборах.
Посол України в Сполучених Штатах Валерій Чалий проголосував на виборчій дільниці при Посольстві України у Вашингтоні. У коментарі Громадському він назвав президентські вибори в Україні демократичними й прозорими. Також зазначив: не приховує, що «є прибічником євроатлантичної інтеграції України, і голосував саме за це».
AMP версія сайту не підтримує цей контент. Перейдіть на повну версію сайту.
Журналісти Громадського побували у штабах Володимира Зеленського та Петра Порошенка і розповіли, що там відбувається у день виборів.
AMP версія сайту не підтримує цей контент. Перейдіть на повну версію сайту.
В американському місті Сан-Франциско розпочала роботу виборча дільниця, яка завершить роботу найпізніше з-поміж усіх закордонних. Як повідомив кореспондент «Укрінформу» в США, біля дільниці люди сформували чергу ще до початку голосувань. На цій дільниці зареєстровані 23 тисячі 893 виборці, що проживають у 12-ти американських штатах, зазначив член ДВК Микита Сафроненко.
Український олігарх Павло Фукс порушив таємницю голосування на виборах президента та сфотографував свій бюлетень. Бізнесмен оприлюднив фото у Telegram-каналі. Зазначимо, за демонстрацію бюлетеня передбачено штраф.
Меншу комуналку, нормальні зарплати та мир у країні — що думають та чого очікують від цих виборів мешканці різних міст України.
Національний екзит-пол о 20:00 оголосить попередні результати виборів. Дивіться онлайн-трансляцію на Громадському.
AMP версія сайту не підтримує цей контент. Перейдіть на повну версію сайту.
Що відомо за 12 годин після відкриття дільниць?
- На виборах президента в другому турі проголосували 45,26% виборців. Це дані станом на 15:00.
- Виборча дільниця у Лебединському на Донеччині, яка вранці не розпочала роботу, відкрилася для голосування близько 17 год.
- Поліція отримала майже 940 повідомлень, пов’язаних з порушеннями виборчого процесу (дані на 17:00)
- У зоні операції Об'єднаних сил на Донбасі спостерігається висока явка серед військових.
- Процес голосування вже завершився на 11 виборчих дільницях за кордоном та розпочався у США.
Шоумен Володимир Зеленський перемагає в другому турі виборів президента України. Про це свідчать результати Національного екзит-полу станом на 18:00. Зеленський набирає 73,2% голосів виборців, а чинний президент Петро Порошенко — 25,3%. Бюлетені зіпсували 1,5%.
«Ми зробили це разом. Зараз не буде ніякого пафосу. Я просто хочу сказати дякую. Своїм батьками за підтримку і за те що вони це пережили. Моїй дружині за силу і витримку. Якби вона раніше почула про мене все що говорили, мабуть, би не вийшла за мене» — так відреагував Зеленський на результати екзит-полів.
Зеленський подякував своїм дітям та усій своїй родині, також усій своїй команді та штабу.
Також кандидат у президенти відзначив у своїй подяці військових на Донбасі та волонтерів.
Зеленський пожартував, що тепер «Квартал 95» може називатись «Квартал 73» (відповідно до попередніх результатів виборів, Зеленський набрав 73% голосів).
AMP версія сайту не підтримує цей контент. Перейдіть на повну версію сайту.
Порошенко також відреагував на результати. Він заявив, що піде з офісу президента, але не піде з політики.
«Ніколи не здавайся. Ніколи-ніколи-ніколи! Не здавайся у великому і не здавайся в малому. Ні в значному ні в дрібному. Ніколи не здавайся, якщо це не суперечить честі і здоровому глузду. Саме цими словами Черчилля я керувався завжди.
Ніколи не здавайся – чув я в 14-му році коли отримав від Януковича пограбовану країну, на яку сунула Путінська орда і коли закордонні лідери дзвонили не привітати, а висловити співчуття. Прямо казали, що жодна країна не стояла перед такими викликами, як тоді були українці. Ніколи не здавайся – чув я коли ухвалював рішення ще раз кандидувати у президенти 2019 року. І ясно було наскільки запекла очікується боротьба на фоні тої брудної інформаційної війни які вели проти мене ззовні і потужна машина гібридної війни. Ніколи не здавайся – чую я зараз коли бачу результати екзит-полів. І дають підстави зараз подзвонити опонентові й привітати його», — сказав Порошенко.
«З 22-го нам треба об’єднатися і боронити україну. Вже наступного місяця я залишу пост глави держави — так вирішила більшість українців і я сприймаю це рішення. Я піду з офісу, але хочу наголосити: я не йду з політики» — додав він.
Президент наголосив, що вибори відбулися відповідно до засад демократії.
На виборчій дільниці в Австралії, де вже завершилося голосування у другому турі виборів президента України, підрахували голоси. За даними посольства України в Австралії, загалом участь у виборах взяли 99 осіб: з них 72 підтримали Петра Порошенка, Володимира Зеленського — 26. Один бюлетень визнали недійсним.
У день виборів у штабі Порошенка було тихо та спокійно. Офіціанти розливали каву, спікери виступали на сцені, депутати від БПП на камеру приховували розчарування. Але ілюзій ні в кого з них не було. Що відбувалося у день другого туру у штабі кандидата Порошенка — дивіться у нашому репортажі.
AMP версія сайту не підтримує цей контент. Перейдіть на повну версію сайту.
Стали відомі результати голосування на українській антарктичній станції «Академік Вернадський»: За Петра Порошенка проголосували 8 виборців, за Володимира Зеленського – 4. Про це повідомили спостерігачі «Опори».
У день виборів в Україні до правоохоронців надійшло 1245 заяв та повідомлень про правопорушення, пов’язані з виборчим процесом. Найбільше порушень було у Дніпропетровській області. За 15 фактами поліція розпочала кримінальне провадження. Такі дані станом на 20:30 повідомив глава Нацполіції Сергій Князєв.
«Складено 17 адмінпротоколів за фактами порушень. Констатовано також дві смерті: у Волновасі та Тернопільській області», — додав він
Зеленський дав невелику прес-конференцію.Читайте головні тези тут.