Як угорські паспорти підривають відносини Києва з Будапештом
Дипломатичний скандал довкола видачі угорських паспортів у Береговому набуває нових обертів. Міністри закордонних справ України та Угорщини зустрілися на Генасамблеї ООН, щоб обговорити це питання. Однак згоди не дійшли. Найімовірніше, далі відбудеться взаємне видворення консулів. Чому дипломати не змогли порозумітися і чого очікувати далі — розбиралося Громадське.
Дипломатичний скандал довкола видачі угорських паспортів у Береговому набуває нових обертів. Міністри закордонних справ України та Угорщини зустрілися на Генасамблеї ООН, щоб обговорити це питання. Однак згоди не дійшли. Найімовірніше, далі відбудеться взаємне видворення консулів.
Чому дипломати не змогли порозумітися, хто використовує цю історію на свою користь і чого очікувати далі — розбиралося Громадське.
«Буду вірним громадянином, захищатиму і служитиму Угорщині»
У вересні інформагентство «Укрінформ» опублікувало відео — автор ролику знімав прихованою камерою «нелегальне отримання угорського паспорта». Дія відбувається нібито в консульстві Угорщини в місті Берегове на Закарпатті. На записі люди (начебто українці) присягають на вірність Угорщині.
«Присягаю, що вважаю Угорщину своєю батьківщиною. Буду вірним громадянином, захищатиму і служитиму Угорщині. Хай допоможе мені Бог», — тричі повторюють присутні текст клятви на тлі угорського прапора.
Після цього вони підіймають келих шампанського й отримують інструкції, як приховувати від українських правоохоронців другий паспорт.
Акція під МЗС
Історію з нелегальною видачею паспортів підхопили українські політики. 26 вересня кілька десятків молодиків із партії «Національний корпус» прийшли під Міністерство закордонних справ. Там на них уже чекали поліцейські спецпризначенці та нацгвардійці, які стали під дверима зі щитами.
Акція була мирною: виступили лідери «Нацкорпусу» та ідеологи партії. Вони вимагали вислати угорського посла через опубліковане відео.
За півгодини до них вийшов начальник відділу країн Центральної та Східної Європи МЗС Валерій Кендода.
«Міністр чекає зустрічі з угорською стороною на Генасамблеї ООН, тільки після неї ми будемо робити висновки», — сказав він.
Мітингувальники з «Нацкорпусу» передали лист до Клімкіна й пішли геть, акція завершилася.
Навіщо українцям угорські паспорти
Угорщина є членом Європейського Союзу, а отже наявність угорського паспорта дає людині можливість працевлаштуватися в будь-якій країні ЄС та отримувати «європейську» зарплатню.
За словами радника міністра закордонних справ України Тараса Качки, українці з другим угорським паспортом навіть не використовують його для того, щоб жити в Угорщині. Вони радше працевлаштовуються в тих країнах ЄС, де українцям зазвичай влаштуватися важко — це Франція, Нідерланди тощо.
Навіщо це Угорщині
Після того, як партія чинного прем'єра Угорщини Віктора Орбана «Фідес» прийшла до влади у 2010-му, вона зробила можливим подвійне громадянство і видала близько мільйона нових угорських паспортів за кордоном. Для порівняння, загальне населення Угорщини — 9,8 мільйонів людей. Це робиться начебто для об’єднання угорської нації, що була розділена протягом Світових воєн.
Віктор Орбан залишиться прем'єр-міністром Угорщини ще на чотири роки (на фото — Орбан (у центрі) із однопартійцями під час мітингу після закриття виборчих дільниць та оголошення перших результатів екзит-полів, Будапешт, Угорщина, 8 квітня 2018 року) Фото: EPA-EFE/Szilard Koszticsak
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Угорщина зупиняє нелегальну міграцію і блокує діяльність Джорджа Сороса
Такі паспорти отримали представники меншин у Словаччині, Румунії, Сербії, Україні. Відтак в Угорщині дозволили голосувати громадянам, які не мають дозволу на постійне місце проживання в країні. Це дає преференції й угорській владі. Навесні цього року, коли в країні проходили парламентські вибори, на них зареєструвалися 380 тисяч «новоспечених» угорців. Більшість із них — електорат Віктора Орбана та його партії «Фідес».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Праві, зелені і двохвості: як обирали парламент в Угорщині
Реакція
Українське МЗС досить різко відреагувало на опубліковане відео. «Ми прекрасно знали, що це відбувається, попереджали наших колег, але це вже доказ», — заявив Павло Клімкін у відеозверненні.
На Генасамблеї ООН в Нью-Йорку український міністр зустрівся із своїм колегою Петером Сіярто, щоб обговорити це питання. Утім, зустріч результатів не принесла.
«У ключових питаннях ми не досягли згоди. І я розумію, що ми не можемо досягти згоди, адже в нас принципово різне бачення того, як допомагати угорській громаді в Україні. Я запропонував пану Сіярто самому відкликати консула. Але я так розумію, що він з цим не згоден. Якщо відповідного рішення найближчими днями не буде, то консул поїде додому. Це безумовно».
Своєю чергою голова угорського МЗС заявив: «утиски угорців» на Закарпатті не припиняться, поки Петро Порошенко є президентом України.
«Розпалювання ненависті проти угорців з боку української держави не припиниться, оскільки президент вважає це способом здобути певну громадську підтримку, яка наразі дуже низька», — наголосив Петер Сіярто.
Голова угорського МЗС вважає, що «утиски угорців» на Закарпатті не припиняться, поки Петро Порошенко є президентом України. На фото — міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто (праворуч), Будапешт, Угорщина, 20 вересня 2014 року. Фото Міністерств закордонних справ і торгівлі Угорщини
Крім того, він запевнив, що намагатиметься уповільнити процес євроінтеграції України.
«Подвійне громадянство — це повсякденна практика в ЄС. Відповідно, протести з боку України не свідчать на корить того, що Київ серйозно ставиться до європейської інтеграції та вступу до НАТО», — сказав угорський міністр.
Приховані ризики
У травні цього року Washington Post виявила ще одну схему шахрайства: журналісти встановили, що в останні роки близько 700 людей з-поза меж Угорщини нелегально отримали справжні угорські паспорти, з якими намагалися потрапити до Сполучених Штатів. Щонайменше 65 із них це вдалося, а частина й досі там залишається, попри спроби міграційної служби виявити таких людей і депортувати.
«Поширеними причинами для цього є контрабанда наркотиків, організована злочинність чи нелегальна імміграція. Або, скажімо, це можуть використати російські шпигуни. Вони можуть приїхати в Україну, придбати угорський паспорт і полетіти до США», — розповів колишній співробітник міністерства національної безпеки США Стюарт Бейкер.
Угорщина, разом з іншими країнами-членами ЄС, має безвізовий режим зі США.Отже, отримання угорського паспорта для українських (або російських) громадян має іще й таку перевагу.