Вищий антикорупційний суд закрив першу справу через брехню в декларації після рішення КС
Вищий антикорупційний суд закрив першу справу щодо недостовірного декларування. Тиждень тому Конституційний суд визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про покарання для чиновників за брехню в декларації.
Про це повідомляє пресслужба суду.
Обвинуваченим у справі був ексголова Запорізької обласної державної адміністрації. Ймовірно, йдеться про Костянтина Бриля, який у декларації не вказав авто Range Rover і чотири автівки Mercedes-Benz. Він очолював Запорізьку ОДА з 22 квітня 2016 року до 11 червня 2019.
Загалом у ВАКС на момент рішення Конституційного суду було 17 кримінальних справ, що стосуються недостовірного декларування.
Що зробив Конституційний суд?
27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.
Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.
Очільник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник уточнив, що наразі таких справ понад 100, приблизно 20 вже розглядаються у судах. Він нагадав, що подібна історія вже була, коли Конституційний суд скасував відповідальність за незаконне збагачення, а справи про розкрадання посадовців закрили.
І що тепер робити?
Президент Володимир Зеленський 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів.
Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту. Детальніше про це читайте тут.
Представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський заявляв, що пропозиція Зеленського є «політико-правовим способом розв'язати кризу». Інакше — судді можуть заблокувати будь-які зміни до антикорупційного законодавства.
Депутати «Слуги Народу» ще не визначилися, чи підтримувати законопроєкт Зеленського. Натомість у Верховній Раді планують відновити е-декларування новим законом, який планують ухвалити цього тижня.