Уже забули про Brexit? А там ЄС звинувачує Велику Британію в можливому порушенні міжнародного права

Велика Британія оприлюднила законопроєкт, покликаний змінити частини угоди про вихід із Європейського Союзу (Brexit). ЄС уже заявив, що це «значно підірвало довіру» між сторонами, а в разі ухвалення законопроєкту Брюссель готовий судитися з Лондоном.

У чому суть суперечки?

9 вересня уряд Великої Британії, який очолює прем’єр Борис Джонсон, оприлюднив законопроєкт про внутрішній ринок. Він стосується тієї частини угоди про Brexit, яка пов’язана з Північною Ірландією.

Річ у тім, що цей регіон має особливу вагу у британсько-європейських перемовинах. Вихід Великої Британії з ЄС без угоди створить «жорсткий» кордон між Північною Ірландією та Республікою Ірландія (остання є членом ЄС).

Така ситуація з високою ймовірністю призведе до зростання сепаратистських настроїв у регіоні та, можливо, до відновлення насилля часів 1969-1998 років, коли в Північній Ірландії тривала громадянська війна між юніоністами та республіканцями.

Тому в угоді про Brexit прописали хиткий компромісний варіант, який передбачає купу перевірок товарів, які рухаються через кордони між Північною Ірландією, Ірландією та Великою Британією. А все тому, що на британській території та в ЄС діятимуть різні стандарти товарів.

У законопроєкті Джонсона бар’єр між Британією та Північною Ірландією пропонують просто прибрати — за умови, якщо до обумовленого дедлайну (кінця 2020 року) Лондон і Брюссель не укладуть угоди про торгівлю.

Що це означає на практиці? ЄС не зможе контролювати, чи справді ті товари, які він отримує з Північної Ірландії, відповідають його стандартам. А це, зокрема, впливає на збір ПДВ і надходження в бюджет тієї ж Ірландії.

Як реагують сторони?

Євросоюз досить жорстко відреагував на законопроєкт уряду Джонсона. У своїй заяві він наголосив, що угода про вихід є міжнародно-правовим зобов’язанням, яке жодна зі сторін не може «в односторонньому порядку змінити, уточнити, поправити, витлумачити, відкинути чи скасувати».

Після публікації тексту законопроєкту термінові перемовини провели міністр уряду Великої Британії Майкл Ґоув, відповідальний за Brexit, і віцепрезидент Європейської комісії Марош Шефчович.

Шефчович заявив, що ухвалення законопроєкту стане «вкрай серйозним порушенням» угоди про вихід і міжнародного права. Він закликав британський уряд відкликати законопроєкт до кінця місяця.

У відповідь на критику Лондон заявив, що свої зобов’язання виконуватиме добросовісно, а британський парламент має право самостійно вирішувати, що йому ухвалювати, а що — ні: «Ухвалення чи скасування законів, як і їхній зміст, вирішується парламентом і тільки ним».

А що там узагалі зараз із Brexit?

З 1 лютого Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії перестало бути членом Європейського Союзу. Вперше в історії ЄС його покинула одна з країн на основі статті 50 Лісабонського договору.

Після офіційного виходу Великої Британії з ЄС почався 11-місячний перехідний період до грудня 2020 року, протягом якого сторони мають юридично закріпити свої майбутні відносини — зокрема торговельні. Водночас Велика Британія буде дотримуватися певних норм ЄС.

Європейські чиновники раніше скептично висловлювалися щодо намірів Великої Британії укласти угоду про майбутні відносини із ЄС до кінця 2020 року, називаючи це «ілюзією».

Про те, що ж змінилося у відносинах Великої Британії та ЄС із 1 лютого, читайте в матеріалі нашої спецкореспондентки Джуліет Бретан: «Гудбай, ЄС! Що зміниться в житті британців після Brexit, а що — ні?»