Зараз потрібно не говорити, а робити — радник Зеленського про майбутнє транзиту газу з РФ
Питання продовження транзиту російського газу через газотранспортну систему є комплексним і наразі потрібно докладати більше зусиль щодо його вирішення.
Про це повідомив радник обраного президента України Володимира Зеленського та колишній міністр фінансів України Олександр Данилюк під час зустрічі представників команди Зеленського з європейськими дипломатами, передає «Інтерфакс-Україна».
«Про це все ще рано говорити. Ми розуміємо, що існує великий ризик втратити транзит (російського газу — ред.). Зараз потрібно не говорити, а більше робити», — повідомив Данилюк у відповідь на запитання журналіста про укладання нової транзитної угоди з Росією.
За його словами, питання продовження транзиту російського газу багато в чому залежить від позиції США щодо будівництва Росією «Північного потоку-2».
«Ми зустрічалися з американською стороною, обговорювали питання енергобезпеки України, ті виклики, які стоять перед нами цього року, найближчим часом», — додав Данилюк.
Напередодні голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що Росія вже почала готуватись до нових переговорів щодо укладання транзитної угоди з Україною після того, як російський президент заявив, що «Україна залежить від російського газу».
Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.
Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.
Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.
Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.
21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.
На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.
Напередодні переговорів уНафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.