Зеленський назвав проблеми судової системи та анонсував «Суд у смартфоні»

Президент Володимир Зеленський назвав головні проблеми судової системи в Україні, а також анонсував сервіс «Суд у смартфоні».

Про це він заявив на форумі «Україна 30. Розвиток правосуддя».

За словами Зеленського, одна з проблем — нестача нових суддів, надмірне навантаження на систему правосуддя, — що призводить до того, що на розгляд справи доводиться «чекати місяцями та роками».

Так, він заявив, що необхідно законодавчо врегулювати діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради правосуддя, а також усунути проблему нестачі «доброчесних і незалежних суддів».

Зеленський анонсував запровадження в Україні сервісу «Суд у смартфоні», який має стати продовженням проєкту «Держава у смартфоні». Планується, що більшість бюрократичних процедур перейдуть в онлайн, і це зможе прискорити судовий процес.

Детально президент не розповів про ініціативу. Раніше про «Суд у смартфоні» вже заявляв голова Виконавчого комітету реформ України Міхеіл Саакашвілі.

Тоді повідомляли, що нова система займатиметься автоматичним розподілом справ, дозволить подавати позов онлайн, так само онлайн оплатити судовий збір чи передати докази, а також отримувати копії судових рішень.

Судова реформа від Зеленського

Раніше Володимир Зеленський вніс як невідкладний законопроєкт зі змінами до закону «Про судоустрій та статус суддів», який повинен зробити законодавство відповідним до двох рішень Конституційного Суду.

Одним із них від 11 березня 2020 року КС частково визнав неконституційною реформу Зеленського, іншим (від 18 лютого 2020-го) — ліквідацію Верховного суду ще в судовій реформі Петра Порошенка.

Серед іншого закон передбачає кваліфікаційне оцінювання суддів упродовж року. Якщо воно виявить, що суддя не може обіймати свою посаду за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності, його звільнять.

У новому законі немає згадки про комісію з питань доброчесності та етики, яка була в реформі Зеленського й могла б впливати на Вищу раду правосуддя (ВРП). Також законопроєкт прописує порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) — «одного з ключових органів суддівського врядування».

Новий склад ВККС має призначати ВРП за результатами конкурсного відбору. У склад конкурсної комісії Зеленський пропонує включити іноземних експертів. Зазначимо, що подібна практика була під час відбору суддів Антикорупційного суду.

У 2019 році Верховна Рада вже ухвалювала в другому читанні та в цілому президентський законопроєкт про судову реформу. Але Конституційний суд визнав неконституційними низку положень цієї реформи.