Зеленський винесе питання продажу сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум
Президент України Володимир Зеленський заявив, що питання про дозвіл на продаж землі сільськогосподарського призначення іноземцям та компаніям, які засновані іноземцями винесуть на всеукраїнський референдум.
Про це Зеленський повідомив у своєму відеозверненні.
«Тому прийнято наступне рішення: між першим та другим читанням у діючий проєкт закону будуть внесені правки, згідно з якими право продавати та купувати землю матимуть лише українські громадяни та українські компанії, засновані українськими громадянами. Іноземці та компанії, які мають серед засновників іноземців отримають право купувати українські земельні ділянки тільки у випадку, якщо на це буде дано згоду народу України на всеукраїнському референдумі. Відповідний пункт буде міститися у закону», — повідомив Зеленський.
Президент додав, що найближчим часом Верховна Рада завершить роботу над запровадженням механізму загальноукраїнського референдуму, а українці отримають право вирішувати важливі питання шляхом участі у таких голосуваннях.
Зеленський вважає, що питаннями ринку сільськогосподарських земель часто маніпулюють деякі політики, яким «не вигідно надавати українцям право володіти землею».
Нагадаємо, що відповідно до останніх опитувань групи «Рейтинг», 53% українців виступають проти скасування мораторію на продаж землі, водночас 70% підтримують надання фермерам права продавати та дарувати свої земельні паї, але виключно українцям та українським компаніям.
10 жовтня Володимир Зеленський виступив за тимчасове обмеження на продаж землі іноземців після скасування мораторію.
5 вересня Кабмін затвердив законопроєкт про ринок землі. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що цей законопроєкт є лише першим з низки актів, направлених на створення ринку землі в Україні. Згодом даний законопроєкт зареєстрували у Верховній Раді.
За словами міністерки фінансів Оксани Маркарової, за допомогою програми уряду зі здешевлення кредитів на купівлю землі, ставки на ці кредити знизять нижче 5% річних. На цю програму у 2020 році передбачили 4,4 мільярда гривень.
19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ринок землі в Україні запрацює 1 жовтня 2020 року.
Раніше в уряді повідомили, що дозволять іноземним компаніям продавати та купувати земельні паї. Водночас для цього цим компаніям треба створити юридичну особу в Україні.
Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський доручив парламенту до 1 грудня 2019 року ухвалити законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення.
Нагадаємо, що раніше президент України Володимир Зеленський виступив за скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні.
Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.