Відповідно до опитування соціологічної групи «Рейтинг», 53% українців не підтримують ідею скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. За скасування мораторію — 31%.

Про це йдеться у результатах опитування, проведеного 24-27 жовтня 2019 року, у якому взяло участь 2000 респондентів, які репрезентують населення України за віковою, статевою та регіональною структурою. Помилка репрезентативності дослідження не перевищує 2,2%.

Зазначається, що більшість тих людей, які підтримують скасування мораторію на продаж землі власники земельних паїв. Водночас 70% власників паїв, у разі запровадження ринку сільгоспземель, планують надалі здавати свої паї в оренду, а 16% — продати.

«Більше половини зазначили, що можна запроваджувати ринок землі в Україні: з них 22% за відкриття ринку якнайшвидше, 10% за те, щоб це було через рік, 21% – через кілька років», — йдеться у результатах опитування.

28% українців виступають проти запровадження ринку землі будь-коли, а 69% — проти надання дозволу іноземцям купувати землю. Навіть серед тих, хто підтримує запровадження ринку землі — половина проти продажу її іноземцям.

«За останні два місяці зросла лояльність до фермерів, громадян України та державних компаній. Важливо, що молодь більш лояльна до всіх можливих суб’єктів ринку», — зазначають у «Рейтингу».

За даними опитування, 70% українців підтримують надання фермерам права продавати та дарувати свої земельні паї виключно українським компаніям та громадянам, 60% українців підтримують право купувати землю у кредит.

«Водночас опитані скоріше не погоджуються з ідеєю збільшення розміру земельного податку для поповнення місцевого бюджету (48% – проти, 22% – за) та ідеєю надання права власникам паїв продавати їх усім, включаючи іноземних суб’єктів (71% – не підтримують, тільки 16% - підтримують)», — йдеться у дослідженні.

Нагадаємо, що відповідно до попередніх соціологічних опитувань групи «Рейтинг», 73% українців не підтримують запровадження ринку землі. У вересні опитування про ставлення до ринку землі проводив фонд «Демократичні ініціативи». Відповідно до результатів цього опитування, 56% громадян підтримували право українців на продаж землі, а 28% були проти цього.

10 жовтня Володимир Зеленський виступив за тимчасове обмеження на продаж землі іноземців після скасування мораторію.

5 вересня Кабмін затвердив законопроєкт про ринок землі. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що цей законопроєкт є лише першим з низки актів, направлених на створення ринку землі в Україні. Згодом даний законопроєкт зареєстрували у Верховній Раді.

За словами міністерки фінансів Оксани Маркарової, за допомогою програми уряду зі здешевлення кредитів на купівлю землі, ставки на ці кредити знизять нижче 5% річних. На цю програму у 2020 році передбачили 4,4 мільярда гривень.

19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ринок землі в Україні запрацює 1 жовтня 2020 року.

Раніше в уряді повідомили, що дозволять іноземним компаніям продавати та купувати земельні паї. Водночас для цього цим компаніям треба створити юридичну особу в Україні.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський доручив парламенту до 1 грудня 2019 року ухвалити законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення.

Нагадаємо, що раніше президент України Володимир Зеленський виступив за скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Поділитись: