Зеленський вважає правильним залишити Кирила Шевченка главою Нацбанку. Але скільки той працюватиме ㅡ невідомо

Президент Володимир Зеленський вважає правильним перебування на посаді голови Нацбанку України Кирила Шевченка, але не зміг відповісти, чи працюватиме він ще принаймні місяць.

Про це Зеленський сказав на пресмарафоні 26 листопада.

Верховна Рада призначила головою Нацбанку України очільника державного «Укргазбанку» Кирила Шевченка ще в липні минулого року з подачі президента.

Зеленський зазначає, що не має права втручатися в операційну роботу Нацбанку, його керівництва та порушувати його незалежність. Але має відповідати, коли до нього хтось звертається.

«Я вважаю, що тимчасово загасив пожежу, яка призвела не до зміни керівництва Нацбанку, стабілізувала ситуацію з курсом і підписання меморандуму з МВФ. Мені потрібен був тільки результат», — каже Зеленський.

Він зазначив, що влітку кадрова ситуація в Нацбанку була кризовою, на що звернули увагу в МВФ.

«Там не про особистість ідеться, а загалом про те, що з кліматом у Нацбанку не дуже. Я розумію, про що вони. Я заспокоїв цю ситуацію, наскільки зміг. Тут було вже питання, як зберегти і примножити», — відповів президент.

За його словами, зараз українська влада очікує 2,2 млрд доларів від МВФ навесні 2022 року: «Дуже високі ризики, які сильно впливають на мої думки про кадрову політику в Нацбанку».

Нагадаємо, теперішнього голову НБУ призначили влітку 2020 року після того, як його попередник Яків Смолій пішов з посади, заявивши про тиск із боку влади.

Після низки звільнень зі «старої» команди НБУ, яка прийшла за часів Смолія, врешті-решт залишилися двоє: Катерина Рожкова та Дмитро Сологуб.

Минулого року Рада Нацбанку висловила їм недовіру через публічні виступи посадовців. Рожкова казала, що приводом для догани став їхній із Сологубом коментар для матеріалу KyivPost. У ньому заступники голови НБУ заявили, що деякі члени Ради Нацбанку хотіли б їхнього звільнення, але водночас вони зауважували, що колегіальний процес ухвалення рішень НБУ досить сильний, щоб протистояти тиску.

Після цього НБУ змінив вертикаль підпорядкування та розподілу своїх окремих структурних підрозділів, через що перша заступниця глави Нацбанку Катерина Рожкова фактично втратила більшість своїх повноважень.

Співавтор: Маркіян Климковецький