Звільнення Вербицького та захоплення Верховної Ради, якому запобігла СБУ: головне за 1 липня

Заступника генерального прокурора Дмитра Вербицького, щодо якого розслідують можливе незаконне збагачення, звільнили з посади. У Києві затримали групу людей, яка 30 червня готувала провокації у столиці, зокрема — захоплення будівлі Верховної Ради. Зібрали головні новини за 1 липня.

Звільнення Вербицького

Дмитро ВербицькийОфіс генпрокурора

Дмитра Вербицького, щодо якого розслідують можливе незаконне збагачення, звільнили з посади заступника генпрокурора.

Той зі свого боку заявив, що негативна інформація у ЗМІ, яка стосується його, позначається й на іміджі органів прокуратури загалом. Тому він написав заяву про звільнення для уникнення негативного впливу на роботу Офісу генпрокурора.

«Усвідомлюючи важливість збереження репутації державного органу, який я представляю, вважаю своє рішення правильним. Готовий і далі захищати свою честь і професійну репутацію. Очікую завершення службового розслідування і перевірки НАЗК, які мають поставити крапку в цьому питанні», — сказав Вербицький у коментарі «Інтерфакс-Україна».

Захоплення Верховної Ради, якому запобігли

Правоохоронці затримали групу людей, яка 30 червня готувала провокації в Києві. Зловмисники, зокрема, планували захоплення будівлі Верховної Ради.

Слідчі встановили, що група людей змовилася 30 червня провести в Києві так зване віче, до якого хотіли залучити громадські організації та людей під приводом громадського заходу.

Під час цього заходу учасники нібито мали «вибрати тимчасовий уряд» України, захопити будівлю Верховної Ради, заблокувати її роботу й «усунути від виконання обов’язків» керівництво держави. Водночас учасникам заходу змовники не розповідали про свої силові плани.

Блокування вантажівок на кордоні

Польща з 1 липня призупинила пропуск на в'їзд/виїзд українських вантажівок, які не мають дозволів на міжнародні вантажні перевезення.

Йшлося про дозвіл (книжку) ЄКМТ — багатосторонній дозвіл, що видається перевізнику і дозволяє йому вільно працювати та їздити в межах 44 країн-учасниць Європейської конференції міністрів транспорту.

А втім, уже ввечері заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач повідомив, що Польща врегулювала питання перетину кордону для вантажівок з України. Митна та прикордонна служби країни не вимагатимуть жодних дозволів на двосторонні перевезення.

Рада проведе тиждень без засідань

Верховна Рада перенесла пленарні засідання на один тиждень. Таке рішення пов’язують із планами щодо кадрових змін у Кабінеті Міністрів.

Як пише «РБК-Україна» з посиланням на джерела у Верховній Раді, причина перенесення — необхідний час на узгодження кадрових перестановок в уряді. Засідання почнуться 15 липня.

Поховання на Національному військовому кладовищі будуть уже цьогоріч

Восени цього року будуть перші поховання на Національному військовому кладовищі у Київській області, незважаючи на спротив місцевих мешканців.

За словами виконувача обов’язків міністра у справах ветеранів Олександра Порхуна, терміни початку поховань військових на національному кладовищі пришвидшуватимуть, а його будівництво вже триває — цьому сприяє бездощова погода.

Щодо дискусій з місцевими жителями, які виступають проти зведення цвинтаря, посадовець зазначив, що розмови досі тривають. Порхун розповів, що вже тричі їздив на місце будівництва кладовища. За його словами, складається враження, що «ми з ними говоримо різними мовами».

Україна та загроза дефолту

Уже 1 серпня закінчується пільговий період, протягом якого Україна не платила за зовнішніми боргами. Варіантів два — домовитися про продовження терміну заморожування обслуговування боргу або фактичний дефолт.

У 2022 році Україні вдалося домовитися про відтермінування платежів інвесторам у зовнішній борг країни з огляду на повномасштабну війну.

Тож протягом останніх двох років кредитори України погодилися призупинити виплати з обслуговування боргу. Відстрочка — як від державних, так і від приватних кредиторів — становить 15% ВВП на рік. Якби ці виплати відбувалися, вони стали б другою за величиною статтею державних витрат (після витрат на оборону).

Зеленський «не в захваті» від Сирського

Президент України Володимир Зеленський та головнокомандувач ЗСУ Олександр СирськийОфіс президента

Видання NV пише, що Володимир Зеленський «загалом не сильно в захваті» від головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського.

І Зеленський, і Офіс президента невдоволені як підготовкою до наступу росіян на Харківщині, так і низкою інших питань. А втім, джерело NV зазначило, що найближчим часом головкома навряд чи будуть знімати з посади.

Інші важливі новини

  • У тимчасово окупованому Севастополі пролунало кілька вибухів. Місцева окупаційна влада заявила про роботу протиповітряної оборони та знищення повітряних цілей.
  • Верховний суд США постановив, що Дональд Трамп може вимагати імунітету від кримінального переслідування за певні дії, які він вчинив в останні дні свого президентства. Йдеться про справу щодо штурму Капітолія у січні 2021 року.
  • Війська рф за місяць втратили 58 плавзасобів на півдні України.
  • Масштабна кібератака Головного управління розвідки Міноборони України наприкінці травня залишила без звʼязку щонайменше 250 тисяч абонентів на тимчасово окупованих територіях України, передусім у Криму.
  • Щонайменше 38 російських крилатих (планерних) бомб упали на Бєлгородську область рф у період із квітня 2023 року до квітня 2024-го.