Від безплатної їжі на Салтівці до судового позову: суперечлива історія благодійного FuMi Caffe у Харкові

Фумінорі Цучіко та Наталя Грама
Фумінорі Цучіко та Наталя Грамаhromadske

Харківське благодійне кафе Фумінорі Цучіко стало одним із символів підтримки України простими іноземцями під час великої війни. Проте зараз ця історія обернулася на публічний скандал зі взаємними звинуваченнями співзасновників волонтерської ініціативи.

Як японський волонтер опинився в Україні?

На початку 2022-го тоді ще 73-річний токієць Фумінорі Цучіко подорожував Європою. Незадовго до повномасштабного вторгнення він саме відвідував Київ, але після попередження японського уряду про можливу російську агресію виїхав до Варшави. Коли ж у Польщі він невдовзі побачив тисячі біженців, вирішив допомогти Україні — уже у квітні він повернувся до Києва.

Спершу японець волонтерив у столичних медичних закладах, а в червні рушив до Харкова. Фумінорі Цучіко близько пів року прожив на станції метро «Героїв праці», яке слугувало бомбосховищем для жителів Салтівки, — розважав дітей і допомагав із гуманітаркою.

Кафе, що стало волонтерським брендом

Фумінорі Цучіко відомий у соцмережах просто як Фумінорі чи Фумі. Каже, настільки прикипів до Харкова, що невдовзі навіть продав своє помешкання в Токіо. Повернувся з отриманими від цього грошима та продовжив займатися волонтерством. Паралельно розпочав збір грошей, які йому надсилали переважно небайдужі японці.

Навесні 2023-го він разом з українкою Наталією Грамою відкрив FuMi Caffe — безплатний заклад на Салтівці, найбільш постраждалому від російських атак районі.

«Зараз — готуємо 1200 порцій на день. Працюємо щодня, без вихідних. Більшість відвідувачів — пенсіонери, є і переселенці. Найбільше допомагають Фумі пожертвами з Японії. Проте стає важче», — розповідала Наталія у квітні 2024 року журналісткам hromadske.

Невдовзі між нею та Фумінорі закипів конфлікт. Схоже, гарна історія про FuMi Caffe може дійти до кінця. Щоб з’ясувати, у чому суперечності між японцем та українкою, а також чи продовжать вони допомагати харків’янам, — hromadske поспілкувалося з обома сторонами.

Партнерка чи підлегла?

Наталія Грама стверджує, що юридично є єдиною засновницею благодійного фонду «Фумі» та директоркою закладу: «Я не найманий робітник Фумінорі. Ми були з ним партнерами, але в нас були різні обов'язки. Фумінорі офіційно ніким у цих організаціях не є».

Наталія також зазначила, що, мовляв, сама назвала заклад на честь Фумінорі — як друга, який підтримав її ідею відкрити кафе, де б годували найбільш незахищених містян. За її словами, Фумінорі поспілкувався зі своїми японськими прихильниками та запропонував зробити заклад повністю безоплатним.

Фумінорі сказав: «Якщо все організуєш, ми тебе будемо спонсорувати». Шкодую, що ми не затвердили цей договір офіційно. Ми домовлялись, що я беру на себе адміністративні обов’язки та стаю головою фонду, а він тільки дає кошти. Оскільки він збиратиме пожертви, то щоб я не публікувала в мережі нічого, бо кафе нібито мало бути його.Наталія Грама, волонтерка та співзасновниця FuMi Caffe 

Водночас сам Фумінорі зауважує, що все це лише через те, що він іноземець. Оскільки він не міг сам укладати договори, зокрема про оренду, документацію оформили на Наталію. Проте чоловік не вважає, що вона була його партнеркою — радше працівницею, адже платив їй зарплату зі свого японського рахунку.

«Зрозуміла, що Фумінорі більше не цікавий цей заклад»

За словами Наталії, непорозуміння почалися через зростання витрат. Частину продуктів привозили волонтери, однак м'ясо, цукор та інші ключові харчі треба було докуповувати, — зазначає Грама.

«Я йому даю запит на 50 тисяч гривень, а він мені дає 6 тисяч і каже, що більше немає. Просить зменшувати чеки. Вийду в натовп і скажу, що нехай половина піде, бо в нас немає на них коштів? Тоді не треба Фумінорі казати, що ми годуємо тисячу людей на день», — скаржиться волонтерка.

Пів року тому я зрозуміла, що Фумінорі не цікавий більше цей заклад. У нас була неприємна розмова. Він вимагав, щоб я звільнила одну людину, зменшила зарплати дівчат, а в нас тоді було 12 робітників, яким ми платимо офіційно. Коли ж він запропонував закрити заклад, я показала свої зуби. Бо це кафе — підтримка українців. Я почала діяти. Наталія Грама, волонтерка та співзасновниця FuMi Caffe 

Наталія розповідає, що останнім часом Фумінорі нібито міг погано ставитися до персоналу: «Він на моїх дівчат може то воду вилити, то штовхнути. При мені цього не робить. А коли я вихідна, то в мене телефон розривається. Дівчатка питають: “Що нам робити. Він ходить тут, все перекидає”».

На наше запитання щодо таких інцидентів Фумінорі заперечив слова Наталії. Проте він детальніше коментувати не став: «Не маю часу, щоб мати справу з такою брехухою, як Наташа. Всі журналісти говорять те саме, що і ви».

Збір заради підтримки чи шахрайство?

Наталія Грама запевняє, що на утримання кафе може йти до 500 тисяч гривень на місяць. У Facebook жінка раніше скаржилася: «Пан Цучіко раптово повернувся до Японії у квітні 2024 року, залишивши наш заклад без фінансової підтримки».

Тепер же журналістам hromadske вона сказала, що у Фумінорі на Patreon було близько 30 тисяч доларів, які він збирав для FuMi Caffe. Чоловік ці кошти зняти не міг, адже він не є резидентом України. Тож вона начебто сама запропонувала йому зʼїздити до Японії, щоб розвʼязати це питання.

Волонтерка стверджує, що коли Фумінорі поїхав, з ним не завжди вдавалося звʼязатися. Вже після Великодня японець двома платежами перерахував 6 тисяч доларів, однак цього вистачило тільки на покриття зарплати, а на утримання закладу залишилося небагато.

Грама пояснює, що через ризик закриття кафе вона наприкінці травня сама почала збирати кошти через monobank. Коли ж Фумінорі прибув до України на початку червня, попросив надати всі чеки за витрачені гроші. Натомість українка надала чеки лише на витрати з коштів, які надсилав японець.

Саме через це в них і виникла сварка. Фумінорі Цучіко в підсумку заявив у соцмережах про шахрайство з боку Наталії Грами: мовляв, для збору коштів, які проводила волонтерка, вона використовувала його імʼя та робила це без його дозволу.

Позиція Фумінорі

Фумінорі Цучіко розказав харківським журналістам свою версію. За його словами, торік у грудні він помітив, що з Наталією «щось не так». У її родині 11 людей, але ніхто з них не працює. Чоловік Наталії, Ігор, зазнав поранення в Бахмуті. Через 6 місяців його демобілізували за станом здоровʼя, а після цього жінка «почала нервуватися через гроші». Паралельно з’явилася велика кількість чеків, написаних Наталією від руки, — нарікає японець.

Коли чоловік Наталії потрапив до лікарні, Фумінорі допомагав родині волонтерки грошима. Також він сказав, що купив смартфон її синові. До слова, японець також скаржився, що Грама «багато витрачає та без кінця користується таксі».

Наташа складає гроші у свою кишеню. Її зарплата була 30 тисяч гривень, але прогодувати на це родину з 11 людей неможливо, тому в неї є фінансові проблеми.Фумінорі Цучіко, японський волонтер, спонсор FuMi Caffe

Фумінорі заявив, що в червні перерахував на роботу кафе останній транш — 10 тисяч доларів.

Також японець минулого місяця писав у соцмережах, що торік у вересні купив зі свого рахунку ноутбук та iPhone 14. Жінка ж пояснює, що техніка необхідна їй для роботи, зокрема бухгалтерії. Та й гроші на смартфон, за її словами, були від японських прихильників, а не особисто від Фумінорі. Грама також зазначила, що її чоловік повернув японцю близько половини суми — 20 тисяч гривень. А втім, японець і це заперечує.

До слова, харківським журналістам Наталія Грама сказала, що проблеми з фінансами в кафе були ще від початку. Нібито вже другого дня після відкриття закінчились гроші, тому продовж двох тижнів роботу закладу фінансував її чоловік, який на той час іще служив. Наталія згадує, що Фумінорі компенсував ці витрати через пів року. Сам японець у коментарі hromadske чітко не відповів про деталі цієї ситуації.

Не розумію, про який випадок ідеться. Якщо я брав гроші в борг, то повинна бути розписка. Думаю, це все вигадки. Будь ласка, припиніть це. Мені вже набридло, це просто сміховинно. Суцільна брехня, все з'ясується в суді.Фумінорі Цучіко, японський волонтер, спонсор FuMi Caffe

Що ж буде далі?

Майбутнє волонтерської діяльності Фумінорі та Наталії поки що не вповні зрозуміле: нещодавно українка змінила офіційну назву благодійної організації з «Фумі» на «Українські Берегині». Зміниться й назва самого закладу: на місці FuMi Caffe має бути вже їдальня «Добра їжа».

А от японець у серпні збирається відкрити нове Fumi Café. А ще в його планах — позов до суду. Тому історія обох волонтерів іще точно отримає продовження.