НАТО визнало Китай «вирішальним чинником», що сприяє війні росії проти України
Країни-члени НАТО визнали, що Китай є вирішальним чинником у російській агресії проти України через підтримку військово-промислового комплексу рф і так зване партнерство без обмежень.
Про це йдеться в підсумковій декларації саміту НАТО у Вашингтоні.
Члени НАТО підкреслюють, що така співпраця збільшує загрозу, яку становить росія як для своїх сусідів, так і для євроатлантичної безпеки.
У підсумковому комюніке країни закликали Китай припинити «будь-яку матеріальну і політичну підтримку військових зусиль росії». Це, зокрема, охоплює передачу матеріалів подвійного призначення, як-от компоненти зброї, обладнання та сировина.
«КНР не може дозволити розв'язати найбільшу війну в Європі в новітній історії без того, щоб це негативно не вплинуло на її інтереси та репутацію», — йдеться в підсумковій декларації.
Позиція Китаю щодо війни в Україні
Раніше Китай запропонував власний «мирний план» врегулювання війни в Україні. Лідер рф володимир путін заявив, що «багато положень висунутого Китаєм мирного плану співзвучні російським підходам» і «можуть бути взяті за основу для мирного врегулювання».
Українська влада відповіла, що не з усіма пунктами погоджується, але відзначила тоді, що Китай почав говорити про Україну.
Також Китай одного разу брав участь у дводенному саміті в Саудівській Аравії з обговорення «формули миру» президента Володимира Зеленського. Після цього міністр закордонних справ Китаю Ван Ї пообіцяв росії «відстоювати незалежну та неупереджену позицію».
Саміт НАТО
З 9 до 11 липня триватиме саміт НАТО у Вашингтоні. Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг окреслив три ключові теми, які обговорюватимуться на Вашингтонському саміті: стримування та оборона, підтримка України та глобальне партнерство.
Україна не почула запрошення до Альянсу, а втім, країни НАТО заявили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства. Там підкреслили, що «майбутнє України — в НАТО».
Окрім того, Альянс ухвалив рішення про заснування структури з координації безпекової допомоги та підготовки для України (NSATU), а також підтримав створення Спільного центру аналізу, підготовки та навчання Україна — НАТО (JATEC).
Серед іншого країни-члени НАТО привітали рішення генерального секретаря призначити старшого представника Альянсу в Україні.