Столтенберг: Країнам НАТО потрібно щороку виділяти по €40 млрд на військову підтримку України

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що після повномасштабного вторгнення росії країни-члени НАТО щороку надавали Україні військову підтримку загальним розміром близько 40 мільярдів євро. Він закликав зберегти цей рівень підтримки стільки, скільки буде потрібно.

Про це він розповів після неформальної зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Празі.

Столтенберг наголосив, що практично вся військова допомога Україні — 99% — надходить від союзників по НАТО. Тож, за його словами, є сенс, щоб НАТО відігравало «більшу роль у цих зусиллях».

«Нам потрібна тверда відданість на довгострокову перспективу, щоб гарантувати, що Україна зможе планувати, щоб вона мала передбачуваність, необхідну для ведення цієї війни, для самооборони, а також для того, щоб надіслати повідомлення москві, що їй не варто чекати [на перемогу]», — пояснив він.

Генсек НАТО запропонував, щоб члени Альянсу рівномірно розподілили «тягар» допомоги Україні. Наприклад, щоб усі країни виділяли певний відсоток допомоги залежно від свого ВВП.

«Коли ми обговорюємо розподіл “тягаря” в НАТО, це принаймні один із варіантів, який ми можемо розглянути. І знову я можу бути більш точним пізніше в цьому процесі. І я сподіваюся, що на Саміті [у Вашингтоні] зможу розповісти вам усі подробиці», — додав він.

Крім того, за словами Столтенберга, на Вашингтонському саміті союзники можуть «зробити подальші кроки» для членства України в НАТО.

«Твердо вірю в те, що ми, найімовірніше, створимо місію чи сильнішу структуру для надання підтримки Україні. Це допоможе наблизити Україну до членства», — сказав очільник Альянсу.

Україна та НАТО

З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.

Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.

Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе лише після завершення бойових дій.