НБУ: Найбільших втрат через блокаду кордону зазнав не український експорт, а імпорт в Україну

Ілюстративне фото. Польські фермери блокують дороги поблизу Варшави на знак протесту проти українського імпорту та кліматичної політики Європейського Союзу, 20 березня 2024 року
Ілюстративне фото. Польські фермери блокують дороги поблизу Варшави на знак протесту проти українського імпорту та кліматичної політики Європейського Союзу, 20 березня 2024 рокуAP Photo / Czarek Sokolowski

Національний банк України підрахував, що найбільших втрат через блокаду західного кордону зазнав не український експорт, а імпорт товарів в Україну. Так, прямі втрати імпорту товарів у перший місяць блокади становили 500 млн доларів, а експорту — 160 млн доларів.

Про це йдеться в повідомленні НБУ.

Зазначається, що надалі втрати вдалося частково компенсувати: в імпорті — збільшенням постачань іншими шляхами, а в експорті — запуском та нарощуванням потужностей нового морського коридору.

У НБУ вважають, що завдяки морському коридору Україна зможе не лише компенсувати втрати від блокади кордонів і запровадження ліцензування зерна, а й повернутися на традиційні ринки Азії та Африки.

Також, як припускають аналітики НБУ, блокада кордонів припиниться у II кварталі 2024 року та не призведе до значних втрат експортерів.

Блокада кордону

Польські перевізники, а згодом і фермери почали блокувати рух українських вантажівок з осені 2023 року. Причиною страйку перевізників називали «надмірну конкуренцію» після ухвалення «транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС.

Польські фермери хотіли добитися помʼякшення європейського «зеленого курсу», а також отримувати більше субсидій, дотацій та компенсацій.

Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск закликав фермерів припинити блокування, запевнивши, що уряд країни готовий і надалі надавати допомогу тим, хто зазнав втрат не зі своєї вини.