Іран висунув для США свої умови, за яких він готовий вести переговори щодо ядерної угоди
Іран висунув для США свої умови для подальших переговорів щодо ядерної угоди.
Про це пише Wall Street Journal.
12 квітня в Омані Іран та США розпочали непрямі переговори щодо укладення майбутньої ядерної угоди. Американську делегацію очолив спецпредставник США Стів Віткофф. Іран представляв міністр закордонних справ Аббас Арагчі, за дорученням верховного лідера Алі Хаменеї.
«Перша зустріч присвячена зміцненню довіри. Ми говоримо не про конкретні умови, а про те, чому нам потрібно укласти угоду», — зазначив американський посадовець.
Сторони обмінялися позиціями в окремих кімнатах палацового комплексу з посередництвом глави МЗС Оману Бадра Аль-Бусаїді.
Іран окреслив свої «червоні лінії» та висунув для США певні умови. Тегеран вимагає швидкого зняття санкцій, розблокування мільярдів доларів заморожених активів та припинення тиску на покупців іранської нафти в Китаї. За цих умов Іран буде готовий повернутися до рівня збагачення урану, передбаченого ядерною угодою 2015 року, з якої Трамп вийшов під час свого першого терміну.
У Вашингтоні вимагають повного згортання іранської ядерної програми. «Там, де буде наша червона лінія, не може бути вашої ядерної зброї», — підкреслив Віткофф.
А втім, ще під час переговорів Іран заявив, що його ядерна програма спрямована на мирні цілі, тому відхилить вимогу США ліквідувати її.
Раніше Axios писав, що Іран прагне укласти зі США проміжну угоду щодо ядерної зброї, аби продовжити переговори щодо всеосяжного договору.
У Тегерані вважали, що досягти «складної й високотехнічної» ядерної угоди у двомісячний термін, який встановив президент США Дональд Трампа, неможливо, тому Іран прагнув отримати більше часу, щоб уникнути ескалації.
Що передувало?
7 березня президент США надіслав листа верховному лідерові Ірану аятолі Алі Хаменеї, попередивши, що Тегеран має два варіанти: укласти угоду щодо ядерної програми або зіткнутися з військовою відповіддю США.
Верховний лідер Ірану у відповідь на це заявляв, що не буде вести переговори з «агресивними урядами». Він не називав США, а втім, зазначив, що ці уряди наполягають на переговорах «не для розв’язання проблем», а тому, що вони хочуть «домінувати» та «нав’язувати».
Проти проведення переговорів виступав і президент Ірану Масуд Пезешкіян. «Коли ви мені погрожуєте, я не хочу вести з вами переговори. Робіть усе, що ви можете», — зазначив він.
За даними Axios, Трамп поставив Ірану двомісячний термін для укладення нової ядерної угоди. 27 березня міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі заявив, що Тегеран через Оман передав офіційну відповідь на лист Трампа. Тоді деталей щодо цього не розголошували.
- Поділитися: