Бізнесмена Жеваго заочно взяли під варту у справі Князєва. Раніше Франція відмовилася видати його Україні

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід бізнесменові Костянтину Жеваго, який є фігурантом у справі колишнього голови Верховного Суду Всеволода Князєва. Оскільки він перебуває у Франції, його взяли під варту заочно.
Про це повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Власника групи «Фінанси і кредит» підозрюють у наданні хабаря Князєву та суддям Верховного Суду. 10 липня слідчий суддя ВАКС підтримав позицію прокурора САП та обрав Жеваго запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Однак у САП заявили, що на момент вчинення злочину і на теперішній час бізнесмен перебуває у Франції. Тож застосувати запобіжний захід зможуть тільки після затримання Жеваго та доставлення його в Україну.
А втім, раніше Верховний суд Франції відмовив в екстрадиції до України бізнесмена, щоправда, за іншою справою — відмивання та розтрати коштів, пов’язаних із банком «Фінанси та Кредит». Своє рішення судді обґрунтували воєнним станом в Україні й тим, що є «реальний ризик кричущої відмови у правосудді» за нинішніх обставин. Це рішення вважалося остаточним у Франції.
Нагадаємо, сам бізнесмен заперечив свою причетність до хабаря у 3 мільйони доларів голові чи суддям Верховного Суду.
Більше про справу Князєва
У травні 2023 року САП та НАБУ повідомили про викриття «масштабної корупції» у Верховному Суді. Правоохоронці оголосили голові ВС Всеволоду Князєву та його спільнику-адвокату підозри в отриманні хабаря.
За даними слідства, між керівництвом Верховного Суду й людьми, які хотіли «розв’язати питання» в суді, працювало посередником адвокатське об’єднання. Слідчі зафіксували низку контактів одного з власників цього об’єднання із власником фінгрупи «Фінанси та кредит».
Зокрема, Велика палата ВС розглядала справу щодо права власності 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo. Своїм рішенням 19 квітня орган залишив зазначені акції пов’язаним із Жеваго компаніям. Сам бізнесмен заперечив, що він причетний до хабаря голові чи суддям Верховного Суду.
15 травня правоохоронці зафіксували «на гарячому» передання другої частини хабаря, тоді ж і затримали Князєва й адвоката. А втім, у САП казали, що гроші знайшли ще в деяких інших суддів Великої палати Верховного Суду.
Хто такий Жеваго?
З Костянтином Жеваго пов’язують гірничодобувну групу Ferrexpo. За даними Forbes, у 2022 році бізнесмен увійшов у п’ятірку найзаможніших українців. Торік його статки сягнули 1,4 мільярда гривень.
Ще з 2019 року Жеваго не повертався в Україну, пішов з посади гендиректора Ferrexpo та керує нею дистанційно, зазначає «Forbes Україна». Крім того, з 1998-го до 2019 року Жеваго обирався до Верховної Ради.
В Україні Жеваго проходить у справі про розтрату грошей банку «Фінанси та Кредит», чим було завдано шкоди інтересам держави та вкладників банку. Йому повідомили про підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України.
Нині накладено арешт на майно Жеваго, а також пов’язаних із ним компаній. Це, зокрема, акції його підприємств на сотні мільйонів гривень, корпоративні права товариств, 26 об’єктів нерухомості.
Крім того, Жеваго фігурує у справі щодо незаконного заволодіння майже 400 млн гривень від видобутку та продажу корисних копалин державного значення посадовцями Полтавського гірничо-збагачувального комбінату.
- Поділитися: