Французький суд остаточно відмовив в екстрадиції українського бізнесмена Жеваго

Колишні народні депутати Костянтин Жеваго та Віталій Хомутинник під час позачергового засідання Верховної Ради, Київ, 22 травня 2019 року
Колишні народні депутати Костянтин Жеваго та Віталій Хомутинник під час позачергового засідання Верховної Ради, Київ, 22 травня 2019 рокуВолодимир Гонтар / УНІАН

Верховний суд Франції відмовив в екстрадиції до України бізнесмена Костянтина Жеваго, якого підозрюють у розтраті грошей банку «Фінанси та Кредит».

Про це повідомляють Reuters та Bloomberg.

Суд закрив справу та зняв усі обмеження на пересування власника Ferrexpo — швейцарської компанії, що займається гірничодобувною промисловістю в Полтавській області.

Своє рішення судді обґрунтували воєнним станом в Україні й тим, що є «реальний ризик кричущої відмови у правосудді» за нинішніх обставин. Рішення є остаточним у Франції.

«[Суд] дійшов до висновку, що держава-подавач [Україна] не в змозі гарантувати, що пана Жеваго судитиме суд, який може забезпечити основні процесуальні гарантії та право на захист», — йдеться у вироку суду.

Жеваго був затриманий у грудні 2022 року в готелі на французькому гірськолижному курорті Куршевель за підозрою у відмиванні та розтраті коштів, пов’язаних із банком «Фінанси та Кредит». Він називав справу сфабрикованою та політично мотивованою.

Доповнено о 21:56. В Офісі генерального прокурора підтвердили, що отримали від французької сторони відмову в екстрадиції Жеваго. Але нагадали, що детективи НАБУ за процесуального керівництва САП здійснюють ще одне розслідування щодо бізнесмена — за підозрою в наданні хабаря голові та суддям Верховного Суду (ч. 4 ст. 369 ККУ). 28 липня 2023 року французька сторона вручила колишньому депутатові повідомлення про підозру вже у цьому провадженні.

«Українські слідчі та прокурори продовжують взаємодіяти із компетентними органами Франції в рамках міжнародно-правового співробітництва», — наголосили правоохоронці.

Хто такий Жеваго? 

З Костянтином Жеваго пов’язують гірничодобувну групу Ferrexpo. За даними Forbes, у 2022 році бізнесмен увійшов у п’ятірку найзаможніших українців. Тогоріч його статки сягнули 1,4 мільярда гривень.

Ще із 2019 року Жеваго не повертався в Україну, пішов із посади гендиректора Ferrexpo і керує нею дистанційно, зазначає «Forbes Україна». Крім того, із 1998-го до 2019 року Жеваго обирався до Верховної Ради.

В Україні Жеваго проходить у справі про розтрату грошей банку «Фінанси та Кредит», чим було завдано шкоди інтересам держави та вкладників банку. Йому повідомили про підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191ч. 3 ст. 209 КК України. Підозри також отримали низка топменеджерів банку.

Нині накладено арешт на майно Жеваго, а також пов’язаних із ним компаній. Це, зокрема, акції його підприємств на сотні мільйонів гривень, корпоративні права товариств, 26 об’єктів нерухомості. Також арештовано майно інших підприємств, які пов’язані з бізнесменом. Серед іншого це: 14 майнових комплексів, 21 частина майнових комплексів, 30 нежитлових приміщень, 10 квартир, гелікоптер, яхта.