Зеленський після підписання закону про НАБУ і САП: Антикорупційна інфраструктура працюватиме, але без впливу рф

Президент Володимир Зеленський пообіцяв, що антикорупційна інфраструктура працюватиме. Це сталося після підписання закону щодо Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Про це він оголосив у вечірньому зверненні.
Зеленський розповів, що говорив із керівником НАБУ Семеном Кривоносом, прокурором САП Олександром Клименком, генеральним прокурором Русланом Кравченком і головою Служби безпеки України Василем Малюком. За його словами, є «різні виклики», і вони «все це обговорили».
«Антикорупційна інфраструктура працюватиме. Тільки без російських впливів — від цього треба все очистити. І справедливості має стати більше. Звісно, що НАБУ і САП будуть працювати», — заявив президент.
За його словами, важливо, що генпрокурор налаштований на те, щоб в Україні «реально забезпечувалася невідворотність покарання для тих, хто йде проти закону». Зеленський наголосив, що справи, які «лежали», мають розслідуватись.
«Роками посадовці, які втекли з України, чомусь спокійно живуть за кордоном — у дуже приємних країнах і без юридичних наслідків. Це ненормально. Немає жодного раціонального пояснення, чому кримінальні провадження на мільярди “висять” роками. І немає жодного пояснення, чому росіяни досі можуть отримувати інформацію, яка їм необхідна.
Важливо, щоб без росіян. Важливо, щоб була невідворотність покарання і щоб суспільство це дійсно бачило», — додав Зеленський.
Що передувало?
Президент Володимир Зеленський ввечері 22 липня підписав закон, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Перед цим на мирні акції протесту проти підписання закону вийшли люди в низці міст. Зокрема, у Києві, Львові, Одесі, Дніпрі, Луцьку, Полтаві та Тернополі. Учасники акцій закликали ветувати закон. Столичні протестувальники й досі не розійшлися.
Ще вдень Верховна Рада підтримала законопроєкт №12414, що передбачає зміни до КПК щодо особливостей досудового розслідування справ, пов’язаних зі зникненням людини безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану.
За словами депутатки Анастасії Радіної, туди додали правки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».
Цей законопроєкт, серед іншого, передбачає таке:
- генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і в разі їхнього невиконання змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- сам вирішує спори про підслідність;
- самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки генпрокурор.
Перед цим, 21 липня, у працівників НАБУ та САП відбувалися обшуки — станом на ранок повідомлялося про щонайменше 70 обшуків.
СБУ та Офіс генпрокурора заявили про викриття російського впливу на НАБУ. Окремим працівникам Бюро інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з рф, корупційні дії в інтересах олігархів тощо. Водночас у НАБУ заявили, що ці слідчі дії проводилися без судових ухвал.
Детальніше про те, що зараз відбувається з найбільшими органами по боротьбі з корупцією в Україні, — читайте в матеріалі hromadske.
- Поділитися: