3,5 роки за сфабрикованою справою: хто такий Павло Устинов і хто влаштував флешмоб на його підтримку в Росії
16 вересня 23—річного російського актора Павла Устинова звинуватили в застосуванні насильства cтосовно представника влади. Він нібито брав участь в неузгодженій акції в Москві 3 серпня і під час затримання вивихнув плече співробітнику Росгвардії.Суд відправив Устинова в тюрму на 3,5 роки. У відповідь на дії силовиків і рішення суду в мережі почався масштабний флешмоб на підтримку актора.
Про подробиці затримання, вироку і про те, хто підтримує актора — розповідає hromadske.
Що насправді сталося під час затримання актора?
3 серпня в Москві проходила неузгоджена акція через недопуск незалежних кандидатів на вибори в Московську міськдуму. Під час мітингу Павло Устинов просто стояв біля метро «Пушкінська». У його бік попрямували росгвардійці. Устинов став відходити назад і спробував вирватися, але його швидко повалили на землю. В цей же момент один з силовиків впав на свого колегу, в результаті чого пошкодив йому плече. Все це добре видно на відеозапису, але суддя відео дивитися відмовився і засудив Павла до 3,5 років колонії.
Яка версія у слідства?
Згідно з версією слідства, 3 серпня під час проведення несанкціонованої акції Устинов, «беручи участь в акції, кричав гасла», чим і привернув увагу росгвардійців. Слідство впевнене, що саме Устинов вивихнув плечовий суглоб лівої руки росгвардійцю Олександру Лягіну. За словами правоохоронців, цим актор «принизив честь Лягіна, заподіявши моральні страждання і фізичні ушкодження».

Спочатку проти Устинова завели справу за частиною 1 статті 318 КК (застосування насильства проти представника влади), але пізніше замінили на частину 2 (застосування насильства, небезпечного для життя чи здоров'я). Максимальне покарання за цією статтею становить 10 років.
Суд порахував, що Устинов винен, оскільки «чинив активний опір». Водночас відеозапис, на якому видно, як Устинов стоїть біля входу в метро і як росгвардійці раптово на нього накидаються, суд залишив поза увагою, оскільки відео долучили до матеріалів кримінальної справи «непроцесуальним шляхом».
Сам Павло провини не визнав і заявив, що не брав участі в мітингу, а біля метро «Пушкінська» чекав друга. У нього в руках був телефон і навушники, тому, за словами актора, він не міг «вивихнути плече» росгвардійцю.
Під час засідання суду також допитали і свідків захисту — кореспондента «Дождя» Василя Полонського і співробітника Amnesty International Олега Козловського. Обидва не бачили, щоб Устинов «виривався від співробітників поліції». Сестра, мати і дівчина обвинуваченого також дали свідчення в суді, вони розповіли, що Павло ніколи не цікавився політикою і не брав участі в мітингах.
Суддя також заявив, що при призначенні покарання враховують дані особистості підсудного і позитивні характеристики — Устинов закінчив Вищу школу сценічних мистецтв, за нього поручилися викладачі Костянтин Райкін і Сергій Шенталінський. Але незважаючи на це, за словами судді, «виправлення Устинова можливо лише в умовах ізоляції від суспільства».
Детальніше про те, які причини протестів у Москві, як шиється «Московська справа», хто постав проти репресій — дивіться у власному матеріалі hromadske: Без Путіна в голові: чого домагаються учасники російських протестів? — спецрепортаж із Москви
Хто підтримує Павла Устинова?
Понад 100 тисяч осіб (дані на 18 вересня) підписали петицію з вимогою звільнити Устинова. Її створив актор Олександр Паль.
«Я думаю, що ця справа повністю сфабрикована. Я вважаю, що це свавілля і жахливе беззаконня. І нам важливо разом звернути увагу влади на те, що ми на таку несправедливість і самосуд не згодні», — написав Паль в петиції.
Також на підтримку Павла в соцмережах запустили флешмоб #свободупавлуустинову, його підтримали десятки акторів, журналістів та громадських діячів, серед яких Михайло Єфремов, Олег Меньшиков, Ірина Горбачова, Ксенія Собчак, Сергій Лазарєв, Андрій Макаревич, Гарік Харламов, Сергій Шнуров.
Керівник московського театру «Сатирикон» і художній керівник Вищої школи сценічних мистецтв, де навчався Устинов, Костянтин Райкін заявив, що впевнений в невинуватості Павла.
«Невинна людина повинна просидіти чомусь 3,5 роки, тому що попалась під гарячу руку комусь. Я не буду далі розгортати, але вважаю це просто злочинною несправедливістю. Тому буду боротися, не я один, будемо боротися всією школою», — сказав Райкін.
За словами телеведучого і шоумена Максима Галкіна, кожна професія має свої витрати, і вивих плеча бійця Росгвардії, людини, яка служить у силових структурах, це річ буденна і вже точно не привід подавати в суд.
«Мені здається, що ця історія з цим терміном Павлу Устинову — це колосальна репутаційна втрата. Це репутаційна втрата для наших судів — не перша і, боюся, не остання», — заявив Галкін.
Журналіст Юрій Дудь на своїй сторінці в Instagram закликав підписників показати відео з затриманням Устинова своїм родичам.
«Коли відео подивляться близькі, просто запитаєте: що вони думають? Пап, точно ми піднялися з колін, якщо у нас такі силовики? Мам, чи точно нас поважають у світі, якщо суд (найважливіший орган дійсно сильної держави) — ось такий? Ба, чи точно Москва покращала, якщо хто завгодно може вийти з метро і поїхати звідти на зону?», — написав Дудь.
На підтримку Павла Устінова висловився й Іван Ургант у своїй програмі на Першому телеканалі «Вечірній Ургант».
У своєму телеграм-каналі телеведуча Тіна Канделакі написала, що Павло Устинов не пручався співробітникам Росгвардії. За її словами, він не міг вивихнути плече таким сильним силовикам.
Секретар генради «Єдиної Росії» Андрій Турчак також заступився за актора. У своєму пості в Instagram він написав, що переглянув багато роликів, на яких видно, що Устинов просто стояв біля метро і не порушував громадський порядок.
«Коли справа буде розглядатися в суді вищої інстанції, повинні бути враховані всі без винятку аргументи сторони захисту Павла Устинова, взяті до уваги й ретельно вивчені всі відеозаписи, які, очевидно, є незаперечним доказом невинуватості Павла Устинова», — написав Турчак.
Керівники «Новой газеты», радіостанції «Эхо Москви» і телеканалу «Дождь» звернулися до генпрокурора РФ Юрія Чайки зі скаргою на «незаконний і необґрунтований» вирок акторові Павлу Устинову.
18 вересня біля адміністрації президента в Москві почалися поодинокі пікети на підтримку актора.
Першим з плакатом «Свободу Павлу Устинову» вийшов актор Олександр Паль. Потім його змінив режисер Олександр Молочников, слідом вийшов актор Микита Кукушкін. Після чого під адміністрацію почали приходити зовсім різні люди, вони вишикувалися в довгу чергу і стали передавати один одному плакат, на якому написано «Я / Ми вся країна».
«Головне, щоб черга була не тільки сьогодні, а до самого моменту, поки не вийде Павло», — заявив журналістам Молочников. На його думку, справа спецкора «Медузи» Івана Голунова змусила повірити, що «такий точковий спротив до чогось призводить».
У Санкт-Петербурзі теж почалися поодинокі пікети на підтримку актора.
- Поділитися: