Центральна виборча комісія зіткнулася з рекордними для України цифрами. Цього разу на виборах президента буде 39 кандидатів. Ще один рекорд – кількість членів дільничних і окружних комісій, тому що кожен кандидат має право делегувати представника до кожної комісії, а їх майже 29 тисяч. Про захищеність бюлетенів, імовірний зрив та другий тур говоримо із секретаркою ЦВК Наталією Бернацькою.

Що загрожує виборам?

З боку наших повноважень, ми робимо все, щоб в строки, встановлені законом, відбулись всі належні процедури. Незважаючи на те, що рекордна кількість кандидатів – 39, не зважаючи на те, що рекордна кількість членів дільничних і окружних комісій, тому що кожен кандидат має право делегувати одного члена до кожної комісії, а їх майже 29 тисяч. Це просто «армія комісіонерів». Але ми цим процесом управляємо і постійно навчаємо цих людей, не зважаючи на те, що їх постійно змінюють: ми тільки проінструктуємо як працювати з системами закупівель, навчальні посібники, курси – відбувається заміна від кандидата і знову нові люди. Але все одно процес іде і люди є досвідчені, тому тут ризиків ми не бачимо.

Бачимо ризики поза межами нашої компетенції. Це порушення, які можуть відбуватися в день голосування на дільницях, це ризики, пов’язані з підкупом виборців, зі псуванням виборчої документації, або іншими випадками, які стосуються унеможливлення встановлення результатів на окремій дільниці. Глобально це не спричинить проблем для встановлення результатів, і тут ми співпрацюємо з Національною поліцією для того, аби в день виборів була фіксація цих порушення. І закликаємо громадян: якщо ви бачите порушення – інформуйте правоохоронців, які є на дільниці.

Секретарка ЦВК Наталія Бернацька
Фото:

Сергій Дунда/Громадське

Чи є ризики, що другий тур може бути перенесений через судові позови?

Строки дуже стислі. Але і суди розглядають позови щодо порушень на виборах в стислі терміни. Максимальний термін – 5 днів на подачу скарги, 2 дні на першу інстанцію, 2 апеляція. Таким чином, ЦВК має встановити результати виборів за 10 днів. Тому навіть за умови оскаржень – ми все одно встигнемо це зробити за 10 днів. Не було випадків, щоб суд не виніс рішення у визначені терміни. У будь-якому випадку, другий тур відбудеться за три тижні.

Бюлетені. ЦВК надрукувала рекордний за довжиною бюлетень – 80 см. Як він захищений?

Безпрецедентні рівні захисту цього року є. На бюлетені 10 рівнів захисту: це і спеціальний папір, і спеціальна фарба, виготовлена тільки для бюлетенів. Є позначки, які тільки в ультрафіолеті видно, є позначки, які з’являються при температурі 30 градусів і вище. Дуже захищений документ. Для нас було важливо, що текст був нормального розміру і люди похилого віку могли прочитати весь текст. А особливо – відрізнити, тому що у нас на цих виборах є кандидати, в яких збігаються прізвища: Тимошенко і Шевченко. Тому важливо, об виборці зрозуміли хто є хто.

Секретарка ЦВК Наталія Бернацька
Фото:

Сергій Дунда/Громадське

Юлія Тимошенко позивалася проти Юрія Тимошенка щодо збігу прізвищ. Як ви можете запобігти тому, щоб не наплутали?

В бюлетені зазначені й прізвище, і ім’я, і інформація, яка є про кандидата: про партію, про фракцію, тому дуже просто відрізнити.

ЦВК замовляла бюлетені одразу на 2 тури. Цифра на два тури – понад 60 млн виборців. Але з’ясувалося, що частину бюлетенів з другого туру забрали в перший: 263 тисячі. Чому?

Дуже багато «зради» в медіа і на біле кажуть чорне. Все дуже просто: це перші вибори в Україні, які відбуваються за системою державних закупівель ProZorro. Раніше ці процедури закупівель відбувалися дуже просто: на кожному етапі можна було дозамовити і так було завжди. Але в цьому році, на жаль, коли законодавець готував цей закон, він не зробив виключення для виборів і деякі строки на закупівлі, встановлені в законі, довші, ніж весь наш виборчий процес. Це просто нонсенс і до парламентських виборів це треба змінити однозначно. Ми стикаємося з ситуацією, що на момент замовлення ми мали цифри станом на півроку тому, які фіксуються у звіті і вони були базою для закупівлі. Це був жовтень, але цифри були станом на літо 2018-го. Але ці цифри змінюються, тому що комусь виповнюється 18 років, хто помирає і отримує позначку в реєстрі про смерть.

Секретарка ЦВК Наталія Бернацька
Фото:

Сергій Дунда/Громадське

Таким чином, одні люди з'являються, інших не буде в списках виборців. Також для нас була невідома цифра тих спеціальних дільниць для військових, які будуть голосувати за місцем дислокації. Міноборони буквально тиждень тому точно встановили всі координати, де будуть ці дільниці, яка там кількість виборців. Таким чином, це додаткові цифри для того, щоб надрукувати на ці спеціальні дільниці. За законом, ми також на 0,5% більше друкуємо бюлетенів на кожну дільницю, тому що кожен громадянин, якщо зіпсує бюлетень – один раз може отримати заміну. За письмовою заявою, якщо він щось не так відмітив, або зіпсував ненароком. Також для нас не була остаточно відома цифра з приводу місць у лікарнях, де ця цифра також змінюється в залежності від того, скільки там людей перебувають. Також було прийнято рішення, що члени комісій будуть голосувати там, де в цей день працюють. Незалежно від того, де вони зареєстровані – вони змінюють місце за місцем дільниці. За місцем реєстрації їхні бюлетені будуть погашені.

Що тоді буде з другим туром, якщо ви взяли бюлетені?

Це все відбувається через систему ProZorro. Технічно ми не могли б розпочати нову закупівлю, тому що ми б не встигли в строки. А тому, що вона була розпочата і для другого туру теж – є більше часу і ми встигнемо. Якщо не буде його – гроші не будуть витрачені. 

Поділитись: