Президент США Дональд Трамп (праворуч) під час зустрічі з українським президентом Володимиром Зеленським (ліворуч) у Вашингтоні, 24 вересня 2019 року
Фото:

Офіс президента України

У четвер, 3 жовтня, колишній спецпредставник США в Україні Курт Волкер впродовж 10 годин свідчив у Конгресі у межах розслідування щодо можливого тиску Дональда Трампа на Володимира Зеленського під час телефонної розмови 25 липня. Волкер став першим з працівників Держдепартаменту, якого Палата представників викликала на закриту зустріч. Після неї Конгрес опублікував смс-повідомлення, які надав Волкер. Він надсилав і отримував їх від різних людей в оточенні як Трампа, так і Зеленського. 

Серед адресатів Волкера — помічник Володимира Зеленського з питань міжнародної політики Андрій Єрмак, особистий адвокат Дональда Трампа Руді Джуліані, тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор та посол США в ЄС Гордон Сондланд.

Інформацію, яку надав конгресменам Волкер, демократи, які розпочали розслідування, і республіканці інтерпретують по-різному. Перші бачать у смс-повідомленнях чіткі докази того, що Трамп шантажував Володимира Зеленського з метою «запустити політично вмотивовані розслідування». Республіканці ж не вбачають у показах Волкера нічого, шо свідчило б про те, що Трамп вимагав «послугу за послугу» від українського президента.

Розповідаємо, що нового стало відомо з смс-повідомлень Волкера.

Колишній спецпредставник США в Україні Курт Волкер (в центрі) свідчив у Конгресі США у справі про ймовірний тиск Трампа на президента Зеленського, Вашингтон, 3 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Зустріч у Білому домі в обмін на обіцянку допомогти із розслідуваннями

«Найважливіше, щоб Зеленський сказав, що допоможе з розслідуванням і розбереться з кадровими питаннями, якщо вони виникнуть», — написав Волкер послам Сондланду та Тейлору 19 липня, обговорюючи, як має пройти телефонна розмова між Трампом і Зеленським 25 липня. З опублікованої стенограми розмови президентів стало відомо, що Трамп волів, аби Зеленський посприяв у поновленні справи щодо газовидобувної компанії Burisma, яка належить міністру екології часів Януковича Миколі Злочевському.

Американський президент вважає, що його найбільш імовірний конкурент на виборах-2020 Джо Байден, коли був на посаді віцепрезидента США, тиснув на українську владу з метою звільнити генпрокурора Віктора Шокіна і, відповідно, закрити розслідування діяльності Burisma. У той час син Байдена Хантер був у раді директорів цієї компанії.

Колишній віцепрезидент США Джо Байден (ліворуч) із сином Хантером на баскетбольному матчі у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 30 січня 2010 року
Фото:

EPA-EFE/ALEXIS C. GLENN/POOL

Джо Байден звинувачення відкидає і наголошує, що не тільки він, а й Республіканська партія у США, а також МВФ та ЄС вимагали звільнити Шокіна за неефективність. А четвертого жовтня генпрокурор Руслан Рябошапка заявив: зараз генеральна прокуратура проводить аудит майже 15 справ, які стосуються компанії Burisma.

У тому ж чаті 21 липня Вільям Тейлор згадує, що Зеленський бажає, аби у Вашингтоні Україну сприймали не лише як інструмент, який допоможе Трампу переобратися: «Гордоне (до Сондланда — ред.), одне з питань, яке ми з Куртом [Волкером] вчора обговорювали — це те, що казав Саша Данилюк [колишній секретар РНБО]: президенту Зеленському дуже важливо, щоб Україну сприймали серйозно, а не лише як інструмент американської внутрішньої політики для переобрання».

На що Сондланд відповів, що розмову між державами треба у будь-якому разі починати: «Нам потрібно вибудовувати відносини, не зважаючи на контекст. Я стурбований тим, що буде, якщо цього не станеться».

Зліва направо: Курт Волкер, Гордон Сондланд, Вільям Тейлор та Олександр Данилюк в американському посольстві у Києві, 28 вересня 2019 року
Фото:

twitter/Oleksandr Danylyuk

За кілька годин до телефонної розмови між Трампом і Зеленським Волкер давав поради Андрію Єрмаку. Він зазначив, що дата візиту українського президента до Вашинтона буде визначена в залежності від того, як пройде розмова: «Почув у Білому домі: якщо президент Зеленський переконає Трампа у тому, що він буде розслідувати/ “розбереться у тому, що сталось” у 2016, ми матимемо дату візиту до Вашингтона».

Одразу після дзвінка Єрмак повідомив Волкеру, що «розмова пройшла добре» і Трамп запропонував обрати будь-які дати для візиту Зеленського до Білого дому: «Президент Зеленський обрав 20, 21 і 22 вересня для візиту». Однак розмови 25 липня, аби остаточно домовитися про зустріч українського президента з Трампом, виявилося недостатньо.

Білий дім хоче публічних зобов’язань України провести розслідування

Після розмови Трампа і Зеленського минуло два тижні, а зустріч у Білому домі так і не була погоджена. 

«Я думаю, президент дуже хоче, аби це сталось», — написав 9 вересня Сондланд Волкеру про розслідування стосовно Burisma. На цей момент в Офісі президента вже знали, що Трамп заморозив надання військової допомоги Україні. 

Він додає, що було б не зайвим, аби Зеленський публічно заявив про намір провести розслідування: «Аби уникнути непорозумінь, буде корисним попросити в Андрія [Єрмака] чернетку заяви, щоб ми розуміли, що саме вони пропонують згадати. Навіть якщо Зе буде робити пресконференцію, вони ж можуть зібрати суть у коротку заяву».

Посол США в ЄС Гордон Сондланд (другий праворуч, 2 ряд), помічник президента України Андрій Єрмак (ліворуч, 3 ряд), інавгурація Зеленського в Раді, Київ, 20 травня 2019 року

Про заяву Волкер згадує і в переписці з особистим адвокатом Трампа Руді Джуліані: «Добре поспілкувались з Єрмаком вчора ввечері. Він згадав, що Зе зробить заяву. Ми можемо всі разом зібратися і обговорити по телефону, щоб я був упевнений, що правильно раджу Зе, що він має сказати».

Наступного дня Єрмак у повідомленні Волкеру прямо пов’язав узгодження дати візиту Зеленського до Білого дому із заявою про намір розслідувати справу Burisma: «Я думаю, можна зробити таку декларацію, згадавши про всі ці речі. Все, про що ми вчора говорили. Але буде логічно, якщо ми зробимо це після підтвердження дати. Коли ми матимемо дату, ми скличемо пресбрифінг, проанонсуємо візит і підкреслимо наше бачення перезавантаження американсько-українських відносин, серед іншого і розслідування Burisma, і втручання у вибори».

У цьому повідомленні Єрмак згадує другу «справу», яку Джуліані під час зустрічі у Мадриді «наполегливо закликав» Єрмака розслідувати, а саме — начебто втручання певних українських політиків у президентські вибори у США у 2016 році.

Цю зустріч допоміг організувати Курт Волкер. Про це раніше також повідомляв і сам Джуліані. 29 вересня скріншоти переписки з Волкером він показав на телеканалі Fox News, а 3 жовтня, напередодні свідчень Волкера у Конгресі, оприлюднив у своєму Twitter.

На одному з оприлюднених скріншотів — повідомлення Волкера, який уточнює в Джуліані, коли саме той буде у Мадриді. «Я побачу Єрмака завтра вранці. Він приїде до вас у Мадрид», — пише Волкер. Джуліані відповідає, що перебуватиме там з 1 по 5 серпня 2019-го.

Президент США Дональд Трамп (праворуч) зі своїм особистим адвокатом Руді Джуліані місті Бедмінстер, штат Нью-Джерсі, США, 20 листопада 2016 року
Фото:

EPA-EFE/PETER FOLEY

13 серпня Волкер разом із Сондландом і Джуліані почали узгоджувати текст заяви, яку мав виголосити Зеленський. 

«Ми плануємо ініціювати прозоре і незаангажоване розслідування усіх доступних фактів і епізодів, включаючи ті, в яких фігурує Burisma, і американські вибори 2016 року, що, у свою чергу, дозволить уникнути цієї проблеми у майбутньому», — запропонував своє формулювання Волкер. «Прекрасно», — відповів Сондланд і додав, що треба надіслати його Єрмаку.

Блокування військової допомоги як засіб шантажу

Перед розмовою із Зеленським у липні Трамп видав доручення перевірити надання 250 мільйонів допомоги Україні. Пізніше він заперечив, що це було зроблено з метою тиску. За словами Трампа, він хотів, аби країни ЄС більше допомагали Києву. 

28 вересня видання Politico з посиланням на власні джерела опублікувало статтю із заголовком «Трамп затримує військову допомогу Україні для стримування Росії». В Офісі президента України це викликало занепокоєння. Андрій Єрмак надіслав Волкеру повідомлення із посиланням на цей матеріал видання. Він додав: «Маємо поговорити».

За даними джерел the Washington Post, на закритій зустрічі у Конгресі у Волкера запитали, чи заморожування допомоги було інструментом тиску на українську владу. Волкер відповів, що йому так ніколи і не пояснили, з чим була пов’язана затримка допомоги, однак зазначив: «Перенесення зустрічі із Зеленським і рішення припинити допомогу глибоко занепокоїли українську владу».

Волкер додав, що закликав українське керівництво не втручатись у внутрішню політику США. Невідомо, з ким саме він розмовляв, однак ця бесіда відбулася невдовзі після телефонної розмови Трампа й Зеленського 25 липня.

Таким чином, свідчення Волкера за закритими дверима у Конгресі підтвердило дані анонімного інформатора, які той виклав у своїй скарзі на телефонну розмову двох президентів. Там йшлося про те, що Волкер та інший американський дипломат «давали поради українському керівництву про те, як орієнтуватися у вимогах, які висував президент».

Президент України Володимир Зеленський (другий ліворуч) та спецпредставник Держдепартаменту США в Україні Курт Волкер (в центрі) під час зустрічі в Києві, 20 травня 2019 року
Фото:

Лазаренко Микола/POOL

Перша зустріч президентів України та США мала відбутися у Варшаві на початку вересня під час заходів з нагоди 80-ої річниці початку Другої світової війни. Однак Трамп скасував візит через ураган Доріан, що насувався на США.

«Тепер ми кажемо, що передумовою для надання військової допомоги і зустрічі в Білому домі є розслідування?», — уточнює Вільям Тейлор у переписці з Куртом Волкером і Гордоном Сондландом, коли стало відомо про скасування зустрічі Зеленського з Трампом у Польщі. Сондланд запропонував продовжити розмову по телефону.

За тиждень у переписці з послом США в ЄС Тейлор назвав рішення зупинити допомогу Україні «жахливим сценарієм». «Як я вже казав по телефону, це божевілля — зупиняти військову допомогу, щоб вимагати допомогу у виборчій кампанії», — написав Тейлор 9 вересня.

Сондланд не поділяв занепокоєння співрозмовника: «Білле, мені здається, ти неправий щодо намірів президента Трампа. Президент кришталево чітко зазначив: жодних “послуга за послугу”. Президент намагається оцінити, чи дійсно Україна буде прихильна принципам прозорості і реформ, які президент Зеленський обіцяв під час кампанії»

Пізніше Трамп так само пояснював мотивацію замороження допомоги України.

Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор, Київ, 24 червня 2019 року
Фото:

Мусієнко Владислав/POOL

Що нового розкрила приватна переписка Джуліані?

Із приватної переписки, яку Джуліані оприлюднив напередодні свідчень Волкера, дізнаємось, що сам Джуліані теж напряму контактував із Єрмаком. Про це — шматок його переписки з Волкером. 

У повідомленні від 17 липня спецпредставник США запитує, коли Джуліані повертається до США. У коментарі до скріншоту адвокат пояснює: «Волкер писав, аби дізнатися, чи зможу я прийняти телефонний дзвінок від пана Єрмака». До того ж, Джуліані виклав частину листування з абонентом на ім'я Андрій (ймовірно, самим Андрієм Єрмаком). Але через те, що адвокат оприлюднив його особистий номер, Twitter згодом видалив повідомлення.

Не на всіх оприлюднених повідомленнях Джуліані видно дату отримання. Водночас частина викладеної переписки свідчить: Волкер та Джуліані контактували щодо України раніше — незабаром після президентських виборів. 

Ще 11 травня — за дев’ять днів до інавгурації Зеленського — спецпредставник писав Джуліані: «Хотів би розповісти більше про дискурс Зеленського та динаміку у відносинах Росії й України». Та радив передзвонювати чи писати на зазначений номер. За словами Джуліані, держсекретар США Майк Помпео знав про його спілкування з Волкером.

Згідно з інформацією CNN, Волкер застерігав Джуліані, що колишній генпрокурор України Юрій Луценко, який, як виглядає, надавав Джуліані інформацію, є ненадійним джерелом. 

Це спецпредставник зазначив у своїх свідченнях перед Конгресом. «Волкер висловив Джуліані занепокоєння щодо використання колишнього прокурора України Юрія Луценка як джерела інформації щодо Байденів та в інших дискусіях, попереджаючи, що Луценко не заслуговує на довіру», — йдеться в матеріалі CNN.

Ще один співрозмовник у переписці Джуліані — посол США в Євросоюзі Гордон Сондланд. Його адвокат Трампа називає «настільки ж залученим до справи та обізнаним у ній, як і Курт».

Посол США в Євросоюзі Гордон Сондланд (ліворуч) та держсекретар США Майк Помпео, Брюссель, Бельгія, 5 вересня 2019 року

7 серпня Сондланд писав, що встиг поспілкуватися з Волкером та «безпосередньо зв’язувався із Зеленським», та запитував, коли найближчим часом міг би побачитися з Джуліані, аби «поговорити про деякі питання щодо ЄС».

Передбачаючи логічне запитання, навіщо було викладати ці твіти, Джуліані написав: «Гляньте, як збочені демократи та корумповані ЗМІ можуть спотворювати законний процес та здійснювати брехливі й наклепницькі напади на людей. Роблячи це таємно, вони створюють хибне відчуття, мовби щось тут не так. Ось тому я й виклав деякі уривки з моїх переписок. Усе на запит та за дозволом держави», — написав адвокат. 

При цьому зауважив: «Курт (Волкер — ред.) не зробив нічого поганого, він не має бути цапом-відбувайлом».

Поділитись: