В Оболонському суді Києва вже рік слухають справу президента-утікача Віктора Януковича. Його звинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу: держзрада, пособництво у веденні агресивної війни, посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, яке призвело до загибелі людей і тяжких наслідків.

Інакше кажучи, прокурори стверджують — Янукович зрадив батьківщині і своїми діями допомагав Росії розв'язати війну й окупувати Крим.

Позиція звинувачення така: 21 лютого 2014 року Янукович утік з Києва та, по суті, самоусунувся від керування країною. Він вирушив у Харків, відтак — у Донецьк, проїхав сходом України, побував у російській Анапі та знову повернувся в Україну. 24 лютого із Севастополя Янукович вилетів у Ростов-на-Дону.

1 березня він написав президентові РФ Путіну листа, а 3 березня це звернення оприлюднив постійний представник РФ у Раді безпеки ООН Віталій Чуркін. Текст заяви був коротким і недвозначно закликав Путіна «використати збройні сили РФ для відновлення законності, миру, правопорядку, стабільності й захисту населення України». Саме цей документ став офіційною підставою для воєнної операції РФ щодо анексії Криму та подальшої дестабілізації Донбасу.

Утім, за чотири роки, 2 березня 2018-го на прес-конференції в російському ТАСС у Москві Янукович разом з адвокатом Віталієм Сердюком надав іще один документ — розгорнуте звернення до президента Росії на п'яти аркушах. І заявив, що нібито лист, який показував Чуркін, — лише додаток до цього великого листа до Путіна.  

У цьому листі Янукович називає лютневі події в Києві «антикорупційним збройним державним переворотом», а також звинувачує в бездіяльності міністрів іноземних справ Німеччини, Франції та Польщі, які поставили підписи під Угодою про врегулювання політичної кризи в Україні. І просить почати «консультації та, в разі необхідності, застосувати спільні заходи для подолання такої ситуації».

На підставі цього листа Янукович і його захист стверджують, що екс-президент не закликав Путіна ввести війська, а лише просив про «початок консультацій» щодо «політичної кризи» в Україні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Зрадник №1»: за що судять Януковича

Громадське поговорило з адвокатом президента-утікача Віталієм Сердюком про «войовничий» та «миролюбний» листи Януковича до Путіна, які опублікували з різницею в чотири роки, про різні інтерпретації поняття «введення військ», «утечі в Росію» та, за версією захисту, «командировки на схід та південь України» і про те, чому свідком у справі суд наразі не викликав українського мільярдера Ріната Ахметова, з яким Янукович кілька годин спілкувався, прибувши в Донецьк.

Адвокат президента-утікача Януковича Віталій Сердюк в студії Громадського, Київ, 26 червня 2018 року Фото: Владислав Дубчак/Громадське

Про прохання використати збройні сили РФ на території України

Ні, це не прохання ввести війська, як дуже хотілося б генеральному прокуророві. Він саме на цій фразі побудував увесь політичний піар і піар супроводу справи. Метою цього звернення було інформування міжнародної спільноти, ООН про події, що відбувалися в Україні.

Про яке введення військ може йтися, якщо збройні сили РФ, військово-морський флот РФ перебувають на території України протягом всієї історії її існування згідно з відповідним договором (відповідно до цього договору, вони не можуть виходити із зон дислокації без офіційної згоди Києва — ред.) (...)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про що Порошенко розповів у суді над Януковичем

З метою запобігти громадянській війні і попросив Віктор Янукович ініціювати початок консультацій щодо використання миротворчої воєнної або поліцейської місії, щоб обидва боки не зіткнулися. Задачею було не допустити розколу, бійні, громадянської війни з використанням контингенту. З аналогічним проханням Янукович звертався за шість днів до гарантів угоди з опозицією до Німеччини, Франції, Польщі (доказів цьому немає — ред.). Це підтверджує Леонід Кожара (міністр закордонних справ часів Януковича — ред.), охоронці, Ганна Герман (на той час радник Януковича — ред.). Планувалася конференція і через те, що відповіді від гарантів не було, і склали аналогічне звернення. (Герман дала свідчення, що звернення до гарантів складали, але не відправили — ред.)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 9,5 тисяч свідків та один засуджений — що ми знаємо про «Справу Майдану»

Про те, чому великий «миролюбний» лист Януковича з'явився за чотири роки

Тому що можливість офіційно надати докази, не через передачу, не через інтернет-ресурси, не через Facebook, захист мав у момент проведення цієї конференції. Цей запит з'явився тоді, коли Віктор Янукович свідчив Святошинському суду за 2,5 роки.

Адвокат президента-утікача Януковича Віталій Сердюк (ліворуч) та журналістка Громадського Ірина Ромалійська в студії Громадського, Київ, 26 червня 2018 року Фото: Владислав Дубчак/Громадське

Про те, чому Янукович дозволяв усім думати, що закликав на територію України війська іншої держави

Увесь світ так не думав. Це помилка. Так вважав виключно Генеральний прокурор останні два роки.

Дуже важливо, що рішення Ради Федерацій про використання військ ухвалювалося не на підставі звернення Віктора Януковича, а на підставі звернення Володимира Путіна, ухваленого через звернення (Сергія) Аксьонова (самоназваний глава Криму — ред.)

Я дізнався про це повне звернення після допиту у Святошинському суді, коли президент сказав: я маю документи, і я готовий їх надати, те, що було насправді, а не те, що заявив (Юрій) Луценко.

Про те, чому Янукович не повернувся з Донецька до Києва, а поїхав у Росію

Аеропорт за наказом з Києва закривають, повітряний простір над летовищем закривають і (Януковича) намагаються затримати, ми встановили, що був наказ прикордонної служби, Литвина, затримати президента. Вони оголюють зброю і тільки завдяки діям охорони чинний президент не був затриманий працівниками прикордонної служби.

Про те, чи був від'їзд Януковича втечею

На підтвердження того, що це було справді відрядження (обвинувачення це називає втечею Януковича в Росію, а захист —відрядженням на схід і південь України — ред.). Була команда готувати дві державні дачі в Криму ще до виїзду. Це не була втеча!

Розвідка, яка працювала в Службі безпеки (України), отримала інформацію від співробітників поліції, що готується замах і встановлені кулеметні точки дорогою до Криму. Передова група служби безпеки бачить два кулемети великокаліберних «Утес». Свідчать про це всі без винятку охоронці, — про те що був блокпост з двома кулеметами, і тому керівник служби безпеки (Костянтин) Кобзар вирішує звернутися за допомогою до своїх російських колег, аби передислокувати президента в Автономну республіку Крим. (...)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Транспорт від Добкіна та 8 пересадок: як тікав Янукович — свідчення охоронців

Адвокат президента-утікача Януковича Віталій Сердюк у студії Громадського, Київ, 26 червня 2018 року Фото: Владислав Дубчак/Громадське

Оскільки було офіційне відрядження Харків-Донецьк-Крим, дали команду готувати дві державні дачі. Одна з них була законсервована, її не встигли підготувати, а в другій президента  вже чекали озброєні люди, очолювані Аваковим (на той момент — в.о. міністра внутрішніх справ — ред.) і Наливайченком (22 лютого 2014 року Верховна Рада України призначила Наливайченка уповноваженим з контролю за діяльністю Служби безпеки — ред.). І тому керівник служби безпеки (Януковича) вирішив відвезти його туди, про що ми почуємо на наступному допиті — це не база спецпризначенців, це не санаторій Російської Федерації. (...)

Оболонський суд категорично відмовляє захисту в отриманні з території Російської Федерації даних (РФ визнана Україною країною-агресором — ред.).

Про те, чому в суді не свідчить Рінат Ахметов

Наразі захист не розглядав необхідності виклику (Ахметова), хоча ідея доволі хороша. Чому не розглядали? Тому що цей момент і обставини, пов'язані з перебуванням Януковича в Донецьку, не заперечують і не викликають заперечень. Захист, можливо, розгляне це питання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Справа Януковича: що треба знати про свідка з анексованого Криму

Поділитись: