УКРАЇНА

Справа Януковича: що треба знати про свідка з анексованого Криму

26 березня, 2018 13:42
УКРАЇНА/Справа Януковича: що треба знати про свідка з анексованого Криму
Зберегти
Вигляд
lead
Оболонський суд Києва, який розглядає справу щодо державної зради президента-втікача Віктора Януковича, вирішив допитати через відеозв'язок свідка з анексованого Криму. Це учасниця так званого «Антимайдану» Оксана Медієва, яка після анексії залишилася в Криму й отримала російський паспорт.

Про допит Медієвої просили адвокати Януковича. Українські суди ще ніколи не проводили допити з анексованої території. Чому це може створити прецедент в історії українського судочинства — у матеріалі Громадського.

Хто така Оксана Медієва?

За версією захисту Януковича, мешканка Сімферополя Оксана Медієва взимку 2014 року приїхала до Києва й брала участь у заходах так званого «Антимайдану», що виступав проти європейської інтеграції України, підтримуючи дії представників режиму Януковича.

20 лютого 2014 року Медієва разом з іншими «антимайданівцями», тітушками й групою бійців «Беркута», вирушила в напрямку Криму. Поблизу Корсунь-Шевченківського на Черкащині колону автобусів  зупинили прихильники Євромайдану. Пасажирів вивели, провели обшук, декого побили. Адвокати Януковича стверджують, що Медієва була серед постраждалих, тому й клопотали про її допит у суді як свідка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Зрадник №1»: за що судять Януковича.

Під час вторгнення регулярних російських військ до Криму Медієва підтримала анексію й згодом отримала російський паспорт. Нині значиться членом виборчої комісії анексованого Сімферополя.

Оксана Медієва, 21 березня 2018 року Фото: сторінка Oksana Medieva у facebook

Чому вона не приїхала до Києва?

Адвокати Януковича стверджують, що попросили допитати свідка через відеозв'язок, позаяк Медієву нібито не пропустять українські прикордонники на адміністративному кордоні з Кримом.

«Медієва Оксана Олегівна має російський паспорт, виданий на території Криму. За даним документом прикордонна служба України не пропускає її через адмінмежу з Кримом, отож вона не має можливості приїхати до Оболонського суду Києва», — сказав адвокат Януковича Богдан Біленко 6 березня на засіданні суду.

За його словами, в Медієвої нібито залишився й український паспорт, але вона «не вклеїла туди фото». Суддя Владислав Дев'ятко погодився з адвокатами, призначивши допит Медієвої через відеозв'язок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про що Порошенко розповів у суді над Януковичем

Постійний представник президента України в Криму Борис Бабін спростовує слова адвоката Януковича, запевняючи, що Медієва може вільно приїхати з анексованого Криму до Києва.

«Усі громадяни України можуть без будь-яких ризиків потрапити на материкову територію України через КПВВ, зокрема і з паспортом, де прострочене фото. Просто до повернення в Крим громадянин мусить або вклеїти фото, або замінити старий паспорт на ID. Місце обміну/переклейки документу для такого важливого свідка як пані Медієва ми можемо організувати вкрай оперативно разом з органами влади, що мають відповідну компетенцію», — написав Бабін у Facebook.

Оксана Медієва (в центрі) — учасниця так званого «Антимайдану» в Києві, 10 січня 2014 року Фото: сторінка Oksana Medieva у facebook

Оксана Медієва (в центрі в білому одязі) — учасниця так званого «Антимайдану» в Києві, 4 лютого 2014 року Фото: сторінка Oksana Medieva у facebook

Які це матиме наслідки?

Рішення судді Дев'ятко про відеодопит Медієвої викликало дискусію серед українських юристів. Зокрема, адвокат родин «Небесної сотні», член Громадської ради доброчесності Віталій Титич обурився цим рішенням й ініціюватиме розслідування щодо судді Дев'ятка.

Він наголосив, що допит свідка має відбуватися за участі представника суду, а Україна не визнає російські суди на території анексованого Криму.

«Це вкрай дика ситуація. Я не можу зараз визначити, що є більшою ознакою кримінального злочину чи дисциплінарного порушення з боку судді… Ми ініціюватимемо кримінальне провадження, в межах якого запитаємо в судді, що стало для нього аргументами для ухвалення такого рішення», — сказав Титич у коментарі Громадському.

Зі свого боку, прокурор у справі про держзраду Януковича Руслан Кравченко пояснив Громадському, що відеодопит Медієвої не порушив українських законів, адже засідання відбулося без участі російських представників:

«Якби допит хотіли провести через міжнародну правову допомогу, звертаючись до російських судів, тоді це було б порушенням, позаяк Україна не визнає законність судів в анексованому Росією Криму».

За словами Руслана Кравченка, Європейський суд з прав людини дозволяє проводити відеодопит через спеціальне програмне забезпечення, яке встановлюють на комп'ютери адвокатів. Суддя Владислав Дев'ятко вперше в українській судовій практиці застосував цю норму.

«Виходячи з європейської практики, суддя встановлює спеціальну програму на комп'ютер адвокатів і на власний комп'ютер, відтак адвокати їдуть і допитують свідка. Тобто є два варіанти: або скайпом, або через цю програму. Адвокати поїхали до анексованого Криму, щоб допит відбувся [у такому режимі]», — зазначив прокурор.

Допит Медієвої

Під час допиту Оксана Медієва не розповіла жодних деталей, які могли б свідчити про причетність чи непричетність Віктора Януковича до державної зради, у якій його звинувачує прокуратура. Медієва розповіла про участь в «антимайдані» й про нібито напад на автобус з «антимайданівцями» та «беркутівцями» 20 лютого 2014 року, коли ті поверталися до Криму.

Водночас прокурори на початку засідання заявили, що не бачать сенсу допитувати Медієву, позаяк вона не має стосунку до держзради Януковича, однак суддя Дев'ятко все ж дозволив провести допит.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Утеча екс-президента, анексія Криму та контакти з Кремлем: що розповіли Аваков та Яценюк на суді про держзраду Януковича

Пов`язані новини