Акції проти так званої «формули Штайнмаєра» в Києві та інших містах України можуть допомогли президенту Володимиру Зеленському та українській дипломатії для «маневрування» на переговорах.

Про це в спецефірі hromadske заявив Олексій Гарань, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва»

«Те, що люди проводять акції протесту, це є допомога, і президенту, і нашій дипломатії, тому що таким чином це послаблює тиск, це дозволяє українській дипломатії маневрувати, казати, що ми хочемо, але ви ж бачите, який є спротив, тому ми не можемо йти на ці поступки, наприклад, не можемо закріплювати у «формулі Штайнмаєра» пункт про спеціальний закон про вибори», — зазначив він.

Нагадаємо, у День захисника 14 жовтня в Києві на Майдані влаштували акцію протесту «Ні капітуляції», учасники якої вимагають не розводити війська на Донбасі, не надавати особливий статус окупованому Донбасу та не амністувати бойовиків. Подібні акції відбулися й в низці інших міст.

1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться. 

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще в 2015 році і кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв. 

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах. 

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі: 

  • виведення незаконних збройних формувань, 
  • гарантії вільного волевиявлення, 
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу. 

Поділитись: