Північне міжобласне відділення Антимонопольного комітету України (АМКУ) оштрафувало на 30 тисяч гривень власників аптеки, які виготовляли та продавали фейкові ліки проти COVID-19.

Про це повідомив голова тервідділення АМКУ Олексій Хмельницький.

Він зазначив, що препарат рекламували як «засіб від коронавірусу». Його так і назвали — «Антикоронавірус».

Хмельницький каже, що хвиля обурення появою цього «препарату» прокотилася соцмережами ще у березні. У АМКУ переконують, що взялися за розслідування ще тоді, але рішення про штраф ухвалили лише зараз.

«Звісно, це була свідома омана людей. Звісно, ми ухвалили рішення про покарання компанії. Грошовий штраф — 30 000 гривень. І пляма на репутації», — написав Хмельницький.

Також в АМКУ кажуть, що провели опитування і з’ясували, що якщо етикетка препарату містить позначку «антикоронавірус», то 76,8% респондентів починають вважати, що він має профілактичні або ж лікувальні властивості проти COVID-19. Як саме проводили опитування в Комітеті не розповіли. 

Штрафи за таку рекламу


Ще у березні в Антимонопольному комітеті повідомили, що заборонили рекламувати препарати, які начебто допомагають у лікуванні коронавірусної хвороби.

Рекламу ліків проти коронавірусу АМКУ розцінює як введення споживачів в оману — це порушення антимонопольного законодавства, за яке виробників ліків та рекламодавців будуть штрафувати. Розмір штрафів може скласти до 5% річного доходу компанії.

Що там з вакцинами і ліками від COVID-19?

Ефективних ліків, які здатні боротися з коронавірусом в організмі людини, наразі у світі не існує. Є лише деякі препарати, які можуть частково полегшити перебіг хвороби, але їх потрібно приймати з рекомендації та під наглядом лікарів.

Водночас у світі одночасно зараз розробляють і тестують понад 30 вакцин від коронавірусу. Компанії перейшли до клінічних випробувань вакцини на людях.

До третього, найбільшого етапу клінічних досліджень дійшли вісім вакцин. Це, зокрема, вакцина від Оксфордського університету й AstroZeneca, три китайські вакцини, вакцина компанії Moderna (першою почала масові випробування у США) і вакцина від німецьких виробників BioNTech, Fosun Pharma і Pfizer.

Третій етап передбачає випробування вакцини на великій групі людей з урахуванням принципу рандомізованості (випадковий відбір учасників випробування), плацебо-контрольованого (дієвість та безпечність вакцини порівнюють із тими, кому вколюють плацебо) і подвійно-сліпого дослідження (ані учасники випробування, ані лікарі не знають, кому саме дістається вакцина, а кому плацебо).

У Росії та Китаї, приміром, свої вакцини вже зареєстрували, хоча третього етапу випробувань вони ще не пройшли.

Коли саме буде готова вакцина від коронавірусу — невідомо. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, пандемія COVID-19 триватиме не менш як два роки (тобто десь до зими 2022-2023 років), а однією із запорук її завершення стане розробка вакцини.

Поділитись: