Матеріал є частиною спецпроекту

Перехідне правосуддя: ексклюзивні історії та репортажі hromadske

«Я був у себе на подвір’ї, ремонтував автомобілі. Дивлюся — рука через паркан. Це були співробітники СБУ. Спочатку жорстке захоплення, трохи полежав обличчям в снігу. В той момент я був впевнений, що з усім розберуться і все буде добре», — каже Сергій Шулаков, бізнесмен із Попасної, якого наприкінці 2014-го звинуватили у співпраці з бойовиками «ЛНР», а потім видали на обмін.

дивіться також

У 2014 та 2015 роках силовики затримали близько тисячі людей за звинуваченнями у причетності до сепаратизму або співпраці з російськими спецслужбами. Частину з них потім видали у так звані «ЛНР» та «ДНР» в обмін на українських військовополонених.

Сергія Шулакова звинуватили у корегуванні артилерійського удару по своєму місту. Після обміну він повернувся додому, через півроку суд його виправдав. Прокуратура оскаржує вирок, але історія Шулакова — не унікальна. 

За підрахунками правозахисників, за роки війни через так званий «обмінний фонд» пройшло понад тисячу людей. Служба безпеки України заперечує існування «таємних ізоляторів» для них. Шулаков впевнений, що публікація цього сюжету ускладнить його ситуацію, але все одно погодився розповісти свою історію публічно. Каже — в першу чергу має відновитися справедливість.

Детальніше — в матеріалі Костянтина Рєуцького.

Фільм вироблено в рамках проєкту про перехідне правосуддя спільно з Балканською мережею журналістських розслідувань BIRN.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile