За посередництва США Вірменія та Азербайджан домовилися про чергове — третє з початку останнього загострення — перемир’я в Нагірному Карабаху, яке набуло чинності із 6:00 за Києвом 26 жовтня. Через годину сторони заявили про його порушення.

Про це повідомляють міністерства оборони Азербайджану та Вірменії.

Перемир’я було укладене увечері 25 жовтня, про нього йшлося у спільній заяві урядів США, Вірменії та Азербайджану, оприлюдненій на сайті Державного департаменту. За словами очільника відомства Майка Помпео, сталося це після перемовин глав МЗС обох держав.

«Гуманітарне припинення вогню набуває чинності о 8:00 за місцевим часом 26 жовтня 2020 року. США посприяли інтенсивним перемовинам між главами МЗС і співголовами Мінської групи ОБСЄ, аби наблизити Вірменію та Азербайджан до мирного вирішення Нагірно-Карабаського конфлікту», — йдеться в заяві.

Трохи більш ніж через годину після набуття чинності домовленості міністерство оборони Азербайджану заявило про «грубе порушення» Вірменією режиму припинення вогню. Відомство пізніше уточнило, що вірменські війська обстріляли підрозділи азербайджанської армії в селі Сафіян Лачинського району.

А речниця міністерства оборони Вірменії Шушан Степанян, своєю чергою, заявила про обстріл з боку Азербайджану в напрямку бойових позицій на північному сході Арцаху.

До чого тут США?

Сполучені Штати разом із Францією та Росією є співголовами так званої Мінської групи ОБСЄ, створеної у 1994 році для врегулювання конфлікту в Нагірному Карабаху. 1 жовтня цього року президенти трьох країн у спільній заяві закликали сторони до припинення воєнних дій.

Нинішнє перемир'я — вже третє з кінця вересня, коли між Вірменією та Азербайджаном із новою силою спалахнув конфлікт через Нагірний Карабах. Попередні оголошувалися 10 і 18 жовтня, але протягом перших кількох днів порушувалися, як і зараз. У зриві сторони звинувачували одна одну.

А звідки взявся цей конфлікт узагалі?

Вірменія та Азербайджан претендують на територію Нагірного Карабаху. Кожна з країн має для цього давні історичні аргументи: Карабах у різні часи перебував у складі або під впливом однієї з них.

У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.

Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території.

До нинішнього загострення ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.

Поділитись: