Байден не хоче ділитися з Трампом даними розвідки через його «непередбачувану поведінку». Таке буде вперше в США

Президент США Джо Байден заявив, що не вважає за необхідне надавати своєму попереднику на посаді Дональду Трампу дані розвідувальних служб. Їх, як правило, до цього надавали всім попереднім американським президентам.

Про своє рішення Байден заявив в інтерв’ю CBS, відповідаючи на питання, чи повинен Трамп отримувати секретні розвідувальні дані.

«Гадаю, ні… Через свою непередбачувану поведінку, не пов’язану зі штурмом Капітолія», — сказав чинний президент США.

На уточнювальне питання журналістки Байден відповів, що в Трампа «немає потреби» отримувати секретні дані: «У чому цінність надавати йому розвіддані? Який він узагалі має вплив, окрім як коли пробовкається й скаже щось?»

Як зазначає The New York Times, Трамп стане першим експрезидентом США, якому не нададуть доступу до секретних даних розвідки. Наразі їх отримують усі інші попередники Байдена на посаді — Барак Обама, Джордж Буш-молодший, Білл Клінтон і Джиммі Картер.

А Байден може заблокувати розвіддані для Трампа?

Так. Для отримання розвідданих колишні президенти мають направити відповідне звернення до чинної адміністрації. Остаточне рішення про надання доступу — за чинним президентом, уточнює Axios.

Прессекретарка Білого дому Джен Псакі 4 лютого заявляла, що адміністрація Байдена не отримувала звернення від Трампа щодо надання доступу до секретних розвідувальних даних.

Водночас сам Трамп під час перехідного періоду (після оголошення перемоги Байдена на виборах президента США) тривалий час відмовлявся надавати наступнику доступ до розвідданих. А за свого перебування на посаді — не раз ставив під сумнів діяльність американської розвідки.

Так, у червні 2018 році під час пресконференції за підсумками зустрічі з російським президентом Володимиром Путіним Трамп заявив: «Путін каже, що це не Росія [втручалася в американські вибори]. Не бачу причин так думати», що прямо суперечило даним спецслужб США.

А що взагалі зараз із Трампом?

13 січня Трампу вдруге оголосили імпічмент (таке сталося вперше в історії США). 45-го президента звинувачують у «підбурювані до заколоту» через його заяви на мітингу 6 січня, які «заохочували та призвели до беззаконних дій під Капітолієм».

У 2019 році Палата представників уже оголошувала імпічмент, але тоді Сенат не ухвалив рішення про відсторонення президента, тому Трамп залишився на посаді. Повноваження Трампа як президента завершилися 20 січня, але процедура другого імпічменту все одно триває.

У Сенаті імпічмент Трампа почнуть розглядати 8 лютого. Сам він заявив, що свідчити перед сенаторами не буде. А наприкінці січня Трамп відкрив «офіс колишнього президента» у своїй резиденції у штаті Флорида — він забезпечуватиме діяльність Трампа як колишнього президента США.